Liściaste

Wierzba iwa (Salix caprea)

Wierzba popularna wśród miłośników krzyżówek, lubiana ze względu na zdolności adaptacyjne i efektowne odmiany uprawne. Poznajmy iwę bliżej.

fot. Pixabay.com

Wierzba iwa rośnie w formie wysokiego krzewu lub (rzadziej) drzewa. Obejmuje swym zasięgiem zachodnią Europę, Kaukaz i Azję aż po rzekę Amur. Możesz ją spotkać praktycznie w całej Polsce, m.in. w lasach, na polanach oraz w górach (np. Karpatach). 

Wierzba iwa: wysokość

Roślina zwykle dorasta do 10-15 m, choć w sprzyjającym środowisku potrafi wznieść się na wysokość nawet ponad 20 m. Jeśli rozważasz posadzenie tego krzewu (drzewa) w ogrodzie, zapewne chcesz wiedzieć, jak szybko rośnie wierzba iwa. Przyrost roczny u tego gatunku jest dość duży, jednak roślina rośnie szybko jedynie przez ok. 20 lat, później przestaje (żyje krótko, ok. 60 lat). 

Jak wygląda wierzba iwa?

Wierzba iwa przyjmuje postać krzewu lub drzewa o wyprostowanym pokroju i gładkiej, zielonkawej korze (później jasnoszarej i spękanej). To roślina dwupienna. Oznacza to, że u jednego osobnika występują wyłącznie organy rozrodcze męskie lub żeńskie. Żeńskie okazy wierzby iwy rozpoznasz po zielonkawych pędach i dużych (do 6 cm), podłużnych kwiatach zwanych kotkami. Męskie osobniki mają brunatne pędy i nieco mniejsze kwiaty (do 4,5 cm). Liście są duże (6-10 cm), szerokoeliptyczne, całobrzegie lub lekko karbowane.

Wierzba iwa: odmiany

Typowa odmiana jest zbyt duża do Twojego ogrodu? A może zależy Ci na roślinie o oryginalnym pokroju? Możesz sięgnąć po sadzonki wierzby iwy odmian ozdobnych, takich jak:

  • wierzba iwa Ogon: o złocistych liściach, w młodym wieku przyrastająca do 70 cm rocznie;
  • wierzba iwa Silberglanz: dorastająca do 4-5 m wysokości;
  • wierzba iwa Kilmarnock (Pendula): szczepiona na pniu, o zwisających pędach;
  • wierzba iwa Curly Locks: zwykle szczepiona na pniu (do 2,5 m wys.), o poskręcanych, zwisających pędach.

Wierzba iwa: wymagania

Wierzba iwa nie jest wrażliwa na zanieczyszczenia, w związku z czym często występuje w nasadzeniach miejskich, tj. w parkach, alejach, na osiedlach i wzdłuż pasów drogowych. Choć roślina preferuje gleby żyzne i wilgotne, szybko przystosuje się do gorszych warunków, także suchego i ubogiego podłoża. W porównaniu do innych wierzb iwa dobrze znosi niedostatek światła, choć lepiej rośnie na słonecznym stanowisku. 

Wierzba iwa: pielęgnacja

Uprawa wierzby iwy w ogrodzie nie stanowi większego wyzwania, nawet dla niewprawnych ogrodników. Choć roślina toleruje suszę, pamiętaj o wodnych upodobaniach wierzby iwy. Sadzonki oraz młode drzewa warto podlewać regularnie, zwłaszcza w czasie upałów. Po przekwitnięciu wierzby możesz skrócić pędy o 1/4 długości — takie cięcie przeprowadzaj co 2-3 sezony. 

Stanowisko: Półcieniste, słoneczne

Wilgotność: Roślina tolerancyjna

Roślina ozdobna z: Kwiaty, liście

Podlewanie: średnie

Wysokość: 10-15m

Pokrój: -

Termin kwitnienia: -

Zimozielone: nie

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Polecane porady ogrodnicze

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do rośliny "Wierzba iwa (Salix caprea)"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.