Kuchnie do zabudowy

AGD: Urządzenia do zabudowy czy wolno stojące?

Urządzenia do zabudowy zrewolucjonizowały kuchenny design. Możliwość ich ukrycia sprawiła, że bogactwo potencjalnych aranżacji jest niemal nieograniczone, a kuchnia może stać się najbardziej eleganckim pomieszczeniem w całym domu. Ale czy zabudowa zawsze jest idealnym rozwiązaniem? Sprawdź, kiedy warto zdecydować się na sprzęty do zabudowy, a w jakich sytuacjach lepiej postawić na urządzenia wolno stojące. Poznaj wady i zalety każdego z tych rozwiązań.
AGD: Urządzenia do zabudowy czy wolno stojące?
REKLAMA

Jakie sprzęty do zabudowy
Urządzenia przeznaczone do zabudowy pozwalają na stworzenie nowoczesnych i atrakcyjnych aranżacji, efekty wizualne są niemal nieograniczone. Urządzenia AGD w zabudowie mogą być całkowicie ukryte lub zaprezentowane jako elegancka i spójna część aranżacji – zazwyczaj charakteryzują się one wyjątkowo starannym i nowoczesnym designem i szlachetnością użytych materiałów. Sprzęty do zabudowy umieszczane są w specjalnie do tego celu przeznaczonych szafkach. Niektóre urządzenia (np. zmywarki, lodówki) mogą być całkowicie ukryte dzięki zamontowaniu z frontu panelu o powierzchni odpowiadającej pozostałym meblom. Inne np. piekarniki, ekspresy do kawy, pozostają widoczne.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!Urządzenia, które najczęściej montowane są w zabudowie to: piekarniki, płyty, zmywarki, okapy i lodówki. Ale oferta urządzeń do zabudowy jest znacznie szersza – parowary, mikrofalówki, ekspresy do kawy i coraz popularniejsze szuflady grzewcze (służące do podgrzewania naczyń, rozmrażania, utrzymywania temperatury potraw lub przygotowywania ciasta drożdżowego) również doskonale sprawdzą się w zabudowie. Umożliwia to stworzenie jeszcze bardziej spójnej i jednolitej aranżacji. Kiedy brakuje nam miejsca w łazience, w kuchni można nawet umieścić pralkę ładowaną z przodu.

Zobacz najpiękniejsze kuchnie Polaków! 

Za i przeciw
Sprzęty do zabudowy zawdzięczają swoją popularność przede wszystkim niesamowitym efektom wizualnym, jakie można dzięki nim uzyskać. Eleganckie, minimalistyczne wnętrza, nowoczesny styl, łatwość utrzymania czystości (brak szpar między urządzeniami i meblami) to zalety dostrzegalne na pierwszy rzut oka. Ale na tym nie kończy się lista korzyści.


Zabudowane urządzenia możemy umieścić na dowolnej – wygodnej dla nas – wysokości. Piekarnik czy zmywarka nie muszą się znajdować pod blatem. Mogą zostać zamontowane na takim poziomie, abyśmy nie musieli się pochylać, by z nich korzystać. W mniejszych pomieszczeniach sprzęty mogą być rozmieszczone jeden nad drugim w słupku. Bardziej nietypowym, ale atrakcyjnym wizualnie, rozwiązaniem jest montaż piekarnika w ścianie.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Decydując się na zabudowę trzeba pamiętać, że jest to rozwiązanie droższe, wymagające specjalnych szafek, fachowego montażu (a w razie przeprowadzki demontażu) i o wiele bardziej kłopotliwe w przypadku awarii sprzętu. Wymiary urządzeń muszą być dostosowane do wymiarów szafek. Projekt powinien być dobrze przemyślany – po zamontowaniu sprzętu trudno będzie nam wprowadzić zmiany.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Kiedy lepiej wybrać urządzenia wolno stojące
Sprzęty o dużych gabarytach (np. lodówki side-by-side) lub nietypowych wymiarach nie nadają się do stosowania w zabudowie. Warto pamiętać o tym, że do zabudowy będziemy stosować lodówki o nieco mniejszej pojemności (musi pozostać miejsce na przerwę wentylacyjną). Dlatego jeśli potrzebujemy mieć dużo miejsca w chłodziarce, lepiej zdecydować na lodówkę wolno stojącą. Na rynku dostępne są lodówki o bardzo atrakcyjnym wzornictwie, a także - świetnie prezentujące się we wnętrzach – witryny na wino.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

W zabudowie nie ma też możliwości umieszczenia pralek ładowanych od góry i piekarników gazowych.

Za i przeciw
Urządzenia wolno stojące to rozwiązanie tańsze, wiążące się z o wiele prostszym montażem (wystarczy je podłączyć). Możemy je w każdej chwili przestawić lub wymienić. Jeśli zachodzi konieczność naprawy, wystarczy je wysunąć (ze sprzętem w zabudowie nie pójdzie nam tak łatwo). Mniejsze urządzenia, jak kuchenka mikrofalowa czy ekspres do kawy – możemy nawet zabrać ze sobą na wakacje

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Urządzenia wolno stojące są natomiast bardziej kłopotliwe pod kątem utrzymania czystości. W wąskich szparach między urządzeniami a szafkami i ścianami gromadzi się bród, który trudno jest usunąć.
Wyzwaniem będzie również takie dopasowanie sprzętów, które pozwoli uzyskać jednolitą i harmonijną aranżację kuchni. Dobrym rozwiązaniem w takiej sytuacji jest zakup sprzętu z jednej linii, od jednego producenta.

Deccoria.pl

________________________________________________________________________________________

Bosch przedstawia nową platformę AGD do zabudowy – Serie | 8

 

KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

KAsienia

Jeżeli np chodzi o okapy - to proponuję do zabudowy, przynajmniej nie będą zawadzać :) polecam z globalo.pl

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "AGD: Urządzenia do zabudowy czy wolno stojące?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.