Kuchnie do zabudowy

Jak dbać o sprzęty kuchenne?

Sprzęty AGD wcale nie mają tak łatwego życia. Codziennie eksploatujemy je na rozmaite sposoby, narażając przy tym na zalanie lub przypalenie. Złe użytkowanie sprawia również, że nasz piekarnik, kuchenka czy lodówka szybciej się psują i tracą swoja funkcjonalność. Warto wiedzieć, jak w należyty sposób dbać o nasze kuchenne wyposażenie, aby służyło nam przez długie lata.
Jak dbać o sprzęty kuchenne?
REKLAMA

ZMYWARKA
Ponieważ zmywarka służy do czyszczenia naczyń, tym bardziej wymaga szczególnej opieki. Stosujemy podobne zabiegi co w przypadku pralki. Raz na trzy miesiące po-winniśmy uruchomić program czyszczenia pustego urządzenia (bez naczyń w środku). Zamiast kostek i nabłyszczacza, użyć wtedy preparatu odkamieniającego lub mieszanki sody oczyszczonej i octu.


Zanim jednak nastawisz program czyszczenia, wyjmij ze zmywarki dysze i filtry. Czyść je oddzielnie płynem do mycia naczyń i ciepłą wodą, a jeżeli trzeba, zakamarki doczyść wykałaczkami lub małą szczoteczką. Wszystkie uszczelki, te w środku, jak i te przy drzwiach, czyść gąbką z dodatkiem płynu do mycia naczyń i octu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

LODÓWKA
To jeden z najważniejszych i honorowych sprzętów w naszej kuchni. Usterki, których możemy się spodziewać to głównie: psucie się agregatora na skutek intensywnej pracy sprzętu, pękanie plastikowych półek i szuflad. Ponadto gumowe uszczelki twardnieją i przestają spełniać funkcje izolacyjne.

Aby zapobiec awarii, należy przynajmniej raz w tygodniu przecierać uszczelki lekko wilgotną ściereczką, a raz w miesiącu posmarować je cienką warstwą wazeliny.

Lodówka powinna być ustawiona z dala od źródła ciepła (np. kuchenki, zmywarki czy piekarnika). Do lodówki nie wolno wstawiać gorących rzeczy (np. garnka z zupą czy naczynia żaroodpornego ze świeżo upieczonym kurczakiem), powinny mieć temperaturę pokojową. Systematycznie usuwajmy z lodówki przeterminowane lub zepsute jedzenie. Wszystkie produkty powinny być przykryte pokrywkami lub owinięte folią, by nie wysychały i nie uwalniały zapachów.

Przynajmniej raz na dwa miesiące należy wyczyścić otwór odpływowy, odkurzyć rurki skraplacza oraz rozmrozić oszronioną zamrażarkę. Ważne jest, aby nie stoso-wać żadnych środków przyspieszających rozmrażanie, bo możemy uszkodzić urzą-dzenie.

Systematycznie, przynajmniej raz w miesiącu, umyj jej wnętrze wodą z dodatkiem płynu do naczyń lub mydła i sody oczyszczonej (w proporcji 1 łyżeczka na 1 litr wody) lub wody z octem (3 łyżeczki na 1 litr wody). Wyjmij też wszystkie półki oraz pojemniki, umyj je i wytrzyj do sucha.

Nieprzyjemną woń z lodówki możemy usunąć wstawiając do niej pochłaniacz zapa-chów lub proszek do pieczenia na talerzyku (wymieniamy go co 2 tygodnie). Zapachy pochłania także przekrojone jabłko.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

PIEKARNIK
Piekarnik narażony jest na parcenie i odklejanie uszczelek, trwałe zabrudzenie, nie-przyjemny zapach z wnętrza oraz pękanie szklanych drzwiczek lub uszkodzenie ich zawiasów. Aby temu zapobiec, należy czyścić wnętrze i uszczelki po każdym jego użyciu. Dzięki temu unikniemy powstania trudnych do usunięcia przypaleń, które wydzielają nieprzyjemną woń przy kolejnym pieczeniu. Do jego czyszczenia nie powinniśmy używać ostrych środków czy narzędzi. Unikaj również stawiania zimnych naczyń na rozgrzanych drzwiczkach i na odwrót.

Czyszczenie piekarnika rozpocznij od  rusztu i blach. Zamocz je w gorącej wodzie z płynem do mycia naczyń oraz mydłem. Dzięki temu zapieczony i trudny do usunięcia brud z łatwością „odejdzie” od ażurowych konstrukcji. Warto wypróbować również specjalne nakładki natryskowe, dostępne w sklepach internetowych. Wystarczy prosty demontaż zwykłego natrysku i montaż nakładki, by w prosty sposób wyczyścić zbiorczo wszystkie blachy i konstrukcje ażurowe . W sprzedaży znajdziemy również specjalne środki, które wspomagają czyszczenie piekarnika. Niektóre piekarniki posiadają dedykowane systemy do usuwania zabrudzeń. Jeżeli nie mamy czasu lub po prostu nie lubimy tego typu prac, warto zainwestować w taki sprzęt.

Uwaga!
Ważne – nie zalewaj wnętrza piekarnika wodą! Może to spowodować zawilgocenie instalacji, grzałek i w konsekwencji prowadzić do spięć. Nie można też zapomnieć o korozyjnym działaniu zalegającej wilgoci.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


Jak czyścić zabrudzoną kuchenkę i piekarnik? >>

MIKROFALÓWKA
Mikrofalówki przeżywają ostatnio prawdziwy, kuchenny renesans. Znajdziemy je w większości polskich domów. Uwielbiamy jej używać ze względu na oszczędność cza-su. Czy jednak potrafimy o nią odpowiednio dbać?

                         

Sprawdź czy czy do podgrzania potraw w mikrofalówce możesz użyć  metalowych naczyń, foli aluminiowej oraz naczyń z metalizowanymi wzorkami. Coraz więcej urządzeń jest już dostosowanych do każdego rodzaju naczyń. Ich obecność może spowodować bardzo niebezpieczne wyładowania, które prowadzą do zniszczenia urządzenia i awarii sieci elektrycznej w domu czy mieszkaniu. Nie uruchamiaj pustej mikrofalówki. Zanim ją włączysz, umieść w jej wnętrzu przynajmniej kubek z wodą, który spowoduje wentylację, dzięki której usunięte zostaną nieprzyjemne zapachy bez szkodliwej kondensacji promieniowania.

Jeżeli jesteś młodą mamą, nigdy nie podgrzewaj w mikrofali mieszanek na niemowląt.

Jak czyścić mikrofalówkę?
Mikrofalówki bardzo szybko brudzą się resztkami przypalonego lub zaschniętego jedzenia, które z kolei stanową siedlisko bakterii. Istnieje bardzo prosty sposób czyszczenia urządzenia, który połączony jest z likwidacją przykrych zapachów.

Talerz od mikrofali zawsze należy myć oddzielnie. Najlepiej robić to minimum raz w miesiącu. Jeśli jedzenie "eksplodowało" nam wewnątrz mikrofali, należy zrobić to od razu. Talerz dobrze myć wodą z płynem do naczyń. Możemy posiłkować się także sodą oczyszczoną, w przypadku ciężkich do zmycia, tłustych plam.

Woda z cytryną lub octem doskonale wyczyści wszystkie tłuste zabrudzenia. Wystarczy, że wstawisz taką mieszankę do mikrofali i nastawisz ją na kilkanaście minut. Woda powinna się gotować około 2 – 3 minuty. Para nie tylko doczyści kuchenkę, ale także nada jej świeżego, cytrusowego zapachu. Mikrofalę najlepiej przecierać lekko wilgotną szmatką. Ważne, aby nie pomijać nawet najmniejszych zakamarków. To tam najczęściej gromadzi się tłuszcz i brud. Jeśli kuchenka ma elementy szklane, wyczyść je płynem do okien lub wodą z octem – będą naprawdę lśniły. Od czasu do czasu warto także wysunąć całe urządzenie i wytrzeć je także z tyłu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

Talerz od mikrofali zawsze należy myć oddzielnie. Najlepiej robić to minimum raz w miesiącu. Jeśli jedzenie "eksplodowało" nam wewnątrz mikrofali, należy zrobić to od razu. Talerz dobrze myć wodą z płynem do naczyń. Możemy posiłkować się także sodą oczyszczoną, w przypadku ciężkich do zmycia tłustych plam.

Woda z cytryną lub octem doskonale wyczyści wszystkie tłuste zabrudzenia. Wystarczy, że wstawisz taką mieszankę do mikrofali i nastawisz ją na kilkanaście minut. Woda powinna się gotować około 2 – 3 minuty. Para nie tylko doczyści kuchenkę, ale także nada jej świeżego, cytrusowego zapachu. Mikrofalę najlepiej przecierać lekko wilgotną szmatką. Ważne, aby nie pomijać nawet najmniejszych zakamarków. To tam najczęściej gromadzi się tłuszcz i brud. Jeśli nasza kuchenka ma elementy szklane, dobrze, aby te wyczyścić płynem do okien lub wodą z octem – będą naprawdę lśniły. Od czasu do czasu warto także wysunąć całe urządzenie i wytrzeć je także z tyłu.

PRALKA
Pralki narażone są głównie na niszczenie uszczelek wokół drzwiczek, awarie programatora, zepsuciu ulega również często zespół napędowy i łożysko. Jednak najczęst-szym i najbardziej ingerującym w prawidłową pracę pralki jest kamień osadzający się na grzałce.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Gdy pralka i czyste rzeczy mają zapach stęchlizny >>

Jak zapobiegać awariom?
Aby pralka służyła ci przez długie lata, wystarczy wdrożyć w życie kilka prostych zasad. Przede wszystkim raz na 2 miesiące zrób tzw. „puste pranie”. Włącz pralkę na najdłuższy program. Nie umieszczaj w niej jednak ubrań, a zamiast proszku wlej do szuflady szklankę octu Po  każdym praniu wycieraj do sucha gumową uszczelkę wokół drzwiczek. Możesz użyć również specjalnego proszku, dedykowanego do oczyszczania i odkamieniania pralki. Pamiętaj również, aby zostawiać je lekko uchylone. Nie zamykaj do końca również szuflady.

Jak skutecznie ukryć pralkę w małej łazience >>

Autor: orangestudio

Bardzo ważne jest, aby nie zmieniać ustawień programatora w trakcie prania i nie przeciążać bębna. W pralce konieczne jest także czyszczenie filtra, w którym zbierają się zanieczyszczenia i drobne przedmioty. Miejsca, gdzie pojawił się grzyb, spryskaj wybielaczem i zostaw na pół godziny, po czym przetrzyj szmatką.

________________________________________________________________________________________

Bosch przedstawia nową platformę AGD do zabudowy – Serie | 8

 

KLIKNIJ I ZOBACZ WIĘCEJ ZDJĘĆ >>

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak dbać o sprzęty kuchenne?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.