Nasz Nowy Dom

„Nasz nowy dom” - odcinek 195: Tomaszów Mazowiecki

Pani Zofia samotnie wychowuje piętnastoletnią córkę Natalię po tym, jak uwolniła się od stosującego przemoc mężczyzny. Razem mieszkają w domu, który nie ma wody. Do każdej zwyczajnej czynności jak zmywanie, robienie herbaty czy mycie trzeba ją pobrać ze studni. Życie kobiet jest udręką, ale pomocną dłoń podaje im Katarzyna Dowbor i jej niezastąpiona ekipa. W ciągu pięciu dni spełnią się ich marzenia o wygodnym i bezpiecznym lokum.

REKLAMA

Pani Zofia i Natalia mieszkają w fabrycznej części Tomaszowa Mazowieckiego. Dzielna mama wraz ze swoją córką są uśmiechnięte i radosne, choć życie ich nie oszczędzało. Kobieta była ofiarą przemocy domowej. - Natalka dorastała bez ojca. Miała trzy miesiące, gdy się rozstaliśmy, bo pił, znęcał się psychicznie i fizycznie. Nie było spokoju. Myślałam nawet o samobójstwie - wyznaje łamiącym się głosem. Po długiej terapii udało się jej jednak odzyskać kontrolę nad swoim życiem.

Z pomocy psychologicznej musiała skorzystać także Natalia. - chorowałam na depresję przez to, że byłam wyzywana w szkole. Nie byłam jeszcze taka asertywna, żeby się postawić. Już sobie po prostu nie radziłam - wspomina.

Obie marzą o wygodnym i ciepłym domu, bo ich obecne lokum tego nie gwarantuje. Stary budynek jest nieocieplony i nieogrzewany. W domu panuje wilgoć, a na ścianach jest grzyb. - Jest zimno, ciągnie z podłóg, z okien, z drzwi - wylicza pani Zofia.

Zobacz więcej zdjęć

W domu panuje chłód, ponieważ całe mieszkanie ogrzewa tylko jedna koza. - Jedno pomieszczenie się tylko nagrzewa - zaznacza kobieta. - Jak palimy w kuchni i ciepło nie rozprowadza się po domu, to wilgoć pojawia się w łazience lub w moim pokoju, przez co w zimie choruję dość często - dodaje jej córka.

Największym problemem jest jednak brak wody. Kobiety muszą ją czerpać ze studni przed budynkiem. W pomieszczeniu, które nazywane jest łazienką, nie ma wanny ani prysznica. Mama z nastoletnią córką muszą myć się w miskach. - Jest bardzo ciężko - przyznaje Natalia.

Samotna mama nie ma możliwości, żeby wyremontować dom i poprawić warunki dla swojej córki, ale właśnie takim rodzinom pomaga ekipa programu „Nasz nowy dom”! - Jestem pełna podziwu, bo nie poddajecie się, walczycie - mówi Katarzyna Dowbor tuż przed ogłoszeniem pozytywnej decyzji.

Pani Zofia i Natalia w trakcie wakacji w hotelu mogą zobaczyć, co dzieje się w ich domu. Wideo, które przygotowali architekt Martyna Kupczyk i kierownik ekipy Wiesław Nowobilski, jest dla nich dużym zaskoczeniem. - Ja byłam w totalnym szoku. Nie wiedziałam, że coś takiego się może wydarzyć w takim domu - podkreśla piętnastolatka.

Na dzielną mamę i córkę czekają trzy niespodzianki. Pierwszym przystankiem jest sklep ogrodniczy, ze względu na to, że pani Zofia uwielbia rośliny. Z pomocą specjalistki wybierze kwiaty do swojego nowego ogrodu. - Jestem szczęśliwa. Spełniły mi się marzenia - mówi zadowolona kobieta.

Zobacz więcej zdjęć

Dla Natalii z kolei została przygotowana wizyta w skate parku i lekcja z instruktorem jazdy na rolkach. - Uwielbiam sport i jestem szczęśliwa, że mogłam doznać takiej przygody. Mogłam się nauczyć czegoś, czego nie umiałam - cieszy się nastolatka. Ostatnią atrakcją jest widokowy lot nad Warszawą. - To był mój pierwszy lot - podkreśla pani Zofia. - Czułam się super. Było naprawdę fajnie - dodaje Natalia.

Przy ostatnich pracach ekipie pomagają przyjaciele rodziny. - Natalka jest bardzo słoneczną dziewczyną. Pani Zosia też jest bardzo sympatyczna - mówi sąsiadka Kamila. Ciężki remont dobiegł końca i kobiety mogą zobaczyć jego efekty. - Jestem strasznie podekscytowana i nie mogę się doczekać - emocjonuje się Natalia w czasie powrotu do domu.

Jak zareagują na widok odmienionego domu?

Deccoria.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "„Nasz nowy dom” - odcinek 195: Tomaszów Mazowiecki"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.