Nasz Nowy Dom

Nasz nowy dom - odcinek 221. Dom w Poniatowie

W 221. odcinku Naszego Nowego Domu emitowanym na antenie Polsatu poznaliśmy historię pani Kasi, która wraz z partnerem Arkadiuszem wychowuje dwóch synów – Franka i niepełnosprawnego Patryka. Rodzina mieszka w Poniatowie, małej wsi w województwie łódzkim.

Nasz nowy dom - odcinek 221. Dom w Poniatowie
fot. Nasz Nowy Dom / Polsat
REKLAMA

Pani Kasia samotnie wychowywała syna Patryka, cierpiącego na niezwykle rzadką chorobę spowodowaną mutacją genu. Kilka lat temu kobieta poznała pana Arkadiusza, który pokochał ją i zdecydował się wychowywać Patryka jak własne dziecko. Na świat przyszedł także wspólny synek pary – Franek. Pan Arek jest osobą zaradną, stara się pracować, ale są to głównie prace dorywcze, ponieważ choroba Patryka wymaga częstej obecności ojca w domu. Większość dochodów rodziny pochłania rehabilitacja chłopaka, bo tylko ona może zatrzymać postęp śmiertelnej choroby.

Zobacz więcej zdjęć

Swój dom, w stanie do remontu, para kupiła sześć lat temu. Budynek był nieocieplony, co generowało ogromne koszty związane z dogrzewaniem, a jego dach pokryty był przeciekającą papą. W środku panowała wilgoć, co skutkowało wykwitami grzyba na ścianach. Franek i Patryk spali w jednym pokoju. Brakowało miejsca, by w spokojnych i bezpiecznych warunkach przeprowadzać zajęcia rehabilitacyjne dla starszego chłopca.

Bardzo problematyczna była łazienka. Małe i wąskie pomieszczenie nie było przystosowane do potrzeb osoby niepełnosprawnej; do środka nie dało się wjechać wózkiem, przez co rodzice musieli myć nastolatka w miskach. Korytarze między pomieszczeniami również były zbyt wąskie, by przejechał nimi wózek czy nosze.

REKLAMA
REKLAMA

Pan Arkadiusz, wykonujący dorywcze prace wykończeniowe, własnymi siłami starał przeprowadzać się niezbędne prace naprawcze, ale ograniczony budżet rodziny nie pozwalał na zrobienie większego, generalnego remontu. Z ratunkiem dla rodziny przybyła Katarzyna Dowbor na czele niezawodnej ekipy remontowej „Naszego Nowego Domu”.

Zobacz więcej zdjęć

Prowadząca programu starała dodać się otuchy rodzinie, choć nie kryła obaw względem remontu:

"Jak wiecie oglądam bardzo dużo domów. Z tych domów, które widziałam to nie jest najgorszy dom, ale to nie jest dom dobry dla was. Największym problemem jest dach, brak ocieplenia, ale także brak miejsca. Ta łazienka kompletnie się nie nadaje do potrzeb Patryka. Nie powinno być tak, że wy dorosłego mężczyznę nosicie i we dwójkę wkładacie do wanny. Będziecie coraz starsi, on będzie coraz cięższy. Franiu powinieneś mieć swoje miejsce, w którym będziesz mógł też troszkę odpocząć. To jest bardzo dużo logistycznej pracy. Mamy zimę i cały dach jest do zdjęcia. Nie wiadomo co się tam okaże - jest to ryzykowne"

Zobacz więcej zdjęć

Architekt Wojciech Strzelczyk wraz z kierownikiem budowy Arturem Witkowskim zrobili wszystko, bo po pięciu dniach rodzina wróciła do odnowionego domu, przystosowanego do potrzeb każdego z domowników. 

„To jest najpiękniejszy dzień w moim życiu” – powiedział 6-letni Franek na wieść o remoncie.

REKLAMA
REKLAMA

Na pierwszy rzut oka wydawało się, że pracy wcale nie będzie wiele. Oględziny architekta i kierownika budowy szybko zweryfikowały te przypuszczenia. Artur z Wojtkiem naprzemiennie wyliczali piętrzące się problemy. Poza dachem należało zamocować również rynny, okap. Konieczne było wyremontowanie i poszerzenie przejść. Dom, choć sporych rozmiarów, miał bardzo grube mury i ściany nośne, co znacząco utrudniało zorganizowanie dodatkowej przestrzeni dla rodziny. Każdy dodatkowy centymetr był na wagę złota. Remont tradycyjnie zaczął się od wyburzeń.

Przeczytaj: Takie zgłoszenia odrzucamy od razu! Katarzyna Dowborn zdradza nieznane tajemnice produkcji

Zobacz więcej zdjęć

„Boję się tego, co wymyśli Wojtek, a na pewno będzie szukał jakichś niestandardowych rozwiązań” – mówił Artur, kierownik budowy.

Jak zmienił się dom rodziny?

Zobacz więcej zdjęć

Do odnowionego domu prowadzi nowe, szerokie wejście. W przedpokoju umieszczono szafę na okrycia wierzchnie i buty. W każdym pokoju poszerzono otwory drzwiowe, tak by zapewnić Patrykowi, wygodniejsze poruszanie się po mieszkaniu. Dzięki przesunięciu ścianki działowej obok holu Wojtkowi udało się znaleźć miejsce na dodatkowe pomieszczenie – niewielką garderobę, w której rodzina będzie miała sporo miejsca do przechowywania.

REKLAMA
REKLAMA

Nowa łazienka

Dawna kuchnia po wyburzeniu jednej ze ścian działowych została łazienką. Większą i dostosowaną do potrzeb niepełnosprawnego nastolatka. Ściany i podłogę obłożono funkcjonalnymi płytkami. Zamiast wanny z wysokimi brzegami, w pomieszczeniu zainstalowano obszerną, ale bezprogową, kabinę prysznicową. 

Zobacz więcej zdjęć

W miejscu dawnej jadalni architekt zaplanował pomieszczenie techniczne, które może spełniać funkcję spiżarni i pralni jednocześnie. W jednej z licznych szafek zabudowy meblowej ukryto pralkę. 

Zobacz więcej zdjęć

Pokój dzienny

W praktycznym aneksie kuchennym zamontowano ciąg szafek, w których umieszczono wszystkie niezbędne sprzęty gospodarstwa domowego.

Zobacz więcej zdjęć

Część kuchenna połączona jest z rodziną przestrzenią wypoczynkową. Wygodna, rozkładana sofa w nocy będzie pełnić funkcję łóżka dla małżeństwa.

Zobacz więcej zdjęć

W strefie dziennej, sprytnie oddzielonej od kuchni regałem, nie mogło zabraknąć również obszernego stołu, przy którym w końcu rodzina będzie mogła wspólnie spożywać posiłki. Kolorowe dodatki sprawiły, że pomieszczenie jest bardzo przytulne.

REKLAMA
REKLAMA

Pokoje dzieci

Po remoncie bracia będą mieli osobne pokoje – Patryk będzie miał miejsce do rehabilitacji i wypoczynku, a Franek do nauki.

Zobacz więcej zdjęć

Pokój najmłodszego chłopca urządzono w nieużywanym garażu. Ściany i podłogi gruntownie wyremontowano, a w miejscu dawnej bramy umieszczono okno.

Zobacz więcej zdjęć

Cały dom ogrzewany jest folią grzewczą umieszczoną pod podłogą. Ze starego dachu zdjęto przeciekającą papę, wzmocniono jego konstrukcję i obłożono nowym poszyciem. Zainstalowano na nich panele fotowoltaiczne, umożliwiające pozyskanie energii ze słońca, co znacząco obniży koszty użytkowania domu. Część elewacji dodatkowo ocieplono.

Zobacz więcej zdjęć

Rodzina była oczarowana i wdzięczna za przeprowadzenie remontu. 

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Nasz nowy dom - odcinek 221. Dom w Poniatowie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.