Nasz Nowy Dom

Remont mieszkania w bloku z wielkiej płyty. Maciej Pertkiewicz o metamorfozie w Jędrzejowie

W 215. odcinku programu "Nasz nowy dom" zobaczyliśmy metamorfozę mieszkania trzyosobowej rodziny, w której mama - Izabela - samotnie wychowuje dwoje dzieci. Ekipa remontowa w pięć dni dokonała niemal niemożliwego: remont lokum w bloku z wielkiej płyty zakończył się sukcesem. Uczestnicy programu byli oczarowani zmianami. „To coś więcej, niż spełnienie marzeń” – mówiła pani Iza. 

REKLAMA

fot. Polsat

Autorem projektu odnowionego mieszkania był Maciej Pertkiewicz. Architekt opowiada, co było wyzwaniem i o czym należy pamiętać, przeprowadzając tego typu remonty. 

1. Mieszkanie – dwa pokoje plus kuchnia i łazienka. Trzyosobowa rodzina – mama, córka i syn. Zadanie projektowe - stworzyć osobne pokoje dla dzieci i optycznie powiększyć przestrzeń. Problemy techniczne – brak ciepłej wody z sieci miejskiej, rozprowadzenie instalacji w kuchni i łazience.

Zobacz więcej zdjęć

2. Osobna kuchnia w małym mieszkaniu to dodatkowe pomieszczenie, które można zmienić w pokój mieszkalny. Oczywiście wymaga to stworzenia aneksu kuchennego w pokoju dziennym, jeśli jest taka możliwość. Należy sprawdzić, czy można przenieść/przedłużyć przyłącza wodno-kanalizacyjne lub podłączyć aneks kuchenny do innego pionu.

Zobacz więcej zdjęć

Pamiętajmy o wentylacji grawitacyjnej lub mechanicznej, to bardzo ważne, zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych. W tym przypadku udało się przenieść kuchnię i powstał pokój dla syna.

Zobacz więcej zdjęć

3. Małe mieszkanie wymaga bardzo dobrej organizacji przestrzeni, trzeba dokładnie wszystko zaplanować, zwłaszcza lokalizację sprzętów i mebli. Dzięki przesunięciu drzwi do pokoju córki i wyburzeniu niepraktycznych wnęk w przedpokoju udało się odzyskać sporo przestrzeni. Jednocześnie oba pokoje stały się bardziej ustawne.

Zobacz więcej zdjęć

4. W małej łazience w bloku bardzo ważne jest ustawienie wszystkich urządzeń tak, aby był do nich wygodny dostęp. Niestety często jest to utrudnione przez ograniczenia instalacyjne. Mieszkanie na parterze ma spore plusy, można sprawdzić możliwość podłączenia instalacji w piwnicy, pod mieszkaniem, oczywiście za zgodą administratora budynku. Ten atut udało nam się wykorzystać w tym przypadku.

Zobacz więcej zdjęć

5. Mała przestrzeń wymaga też odpowiedniego wystroju wnętrz. Stosujemy jasne kolory i delikatne desenie. Jeśli potrzebujemy wprowadzić akcent kolorystyczny, robimy to na jednej ścianie, resztę zostawiamy jasną i stonowaną. To optycznie powiększy przestrzeń.

Zobacz więcej zdjęć

Maciej Pertkiewicz - architekt programu Nasz Nowy Dom

Maciej Pertkiewicz – projektowaniem zajmuje się niespełna 20 lat. Od 12 lat prowadzi własną pracownię projektową, a od 5 lat współpracuje z programem Nasz Nowy Dom. Jego konikiem są wnętrza, ale ma na koncie wiele innych realizacji budynków jednorodzinnych i użytkowych. Maćka fascynują budynki zabytkowe, ma na koncie współpracę przy remontach i adaptacjach kamienic w Warszawie. Uwielbia wyzwania projektowe, zwłaszcza rozwiązywanie skomplikowanych problemów i odzyskiwanie przestrzeni w małych wnętrzach. Uwielbia podróże, nurkowanie i klasyczne samochody, zwłaszcza japońskie. W pogodne dni jeździ autem, które jest starsze od niego o kilka lat.

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Remont mieszkania w bloku z wielkiej płyty. Maciej Pertkiewicz o metamorfozie w Jędrzejowie"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.