Nowości na rynku

Architektura światła – nowy wymiar oświetlenia we wnętrzach

Czym się kierujemy wybierając oświetlenie do wnętrza? Najczęściej jego wyglądem, dopiero później zwracamy uwagę na funkcjonalność, rodzaje oświetlenia. Wszystko to dzieje się za sprawą architekta, który projektuje nam wnętrza. Coraz częściej możemy jednak spotkać się z osobami specjalizującymi się w doborze oświetlenia. Dzięki ścisłej współpracy tych dwóch specjalistów – wnętrze wchodzi w zupełnie inny wymiar użyteczności. Przekonuje o tym marka AQForm, która w tym roku otworzyła swoje Centrum Badawczo – Rozwojowe w Czernichowie pod Krakowem.

REKLAMA

Nie ma co ukrywać, światło dzienne jest nam potrzebne do życia. Lepiej wpływa na nasze codzienne funkcjonowanie. Doceniamy je najczęściej, wtedy kiedy mamy go najmniej, czyli późną jesienią i zimą. Wtedy możemy powiedzieć, że wiemy co czują Finowie, czy Szwedzi. Jak sobie poradzić w takiej sytuacji? Tutaj z pomocą przychodzą producenci oświetlenia oraz oświetleniowcy.

Kim właściwie jest projektant oświetlenia? To osoba, która w swoich kompetencjach ma przede wszystkim szeroką wiedzę na temat oświetlenia. Nie tylko jego podstawowych parametrów, ale też bardziej zawiłych kwestii. Odpowiada m.in. za poziom natężenia światła, uwzględnienie oszczędności kosztów oraz energii. Oświetleniowiec jest w stanie przewidzieć, jak będzie się zachowywało światło we wnętrzu nie tylko o różnych porach dnia, ale i roku. Taki specjalista jest w stanie w znacznie większym zakresie dobrać oświetlenie zgodne z oczekiwaniami Klienta. Poza wyglądem, który również jest istotny – zwraca uwagę na funkcjonalność oprawy i jej parametry dostosowane do oświetlenia ogólnego, akcentującego, czy technicznego.

Gdzie można zdobyć taką wiedzę? Coraz częściej w szkołach wyższych pojawiają się przedmioty dedykowane temu zagadnieniu, producenci zarówno za granicą, jak i w Polsce również chętnie dzielą się swoją wiedzą. Przykładem może być Centrum Badawczo – Rozwojowe AQForm w Czernichowie pod Krakowem.

Centrum Badawczo-Rozwojowe ma być miejscem zdobywania i transferu wiedzy, doświadczeń oraz platformą do poszerzania świadomości zagadnień związanych z oświetleniem zarówno dla pracowników AQForm, jak i dla architektów, projektantów czy studentów.

„Chcielibyśmy, aby to miejsce było inspirujące i dla architektów działających już w branży i dla młodych projektantów, studentów, którzy dopiero będą rozpoczynać swoją przygodę z projektowaniem oświetlenia. Światło to bardzo rozbudowane zagadnienie. Dlatego planujemy organizację przestrzeni, w której w kreatywny sposób zostaną pokazane różne aspekty oświetlenia” mówi Barbara Olesiak, marketing manager AQForm. 

Centrum ma dać dostęp do poszerzania wiedzy na temat oświetlenia, jego wpływu na samopoczucie i zdrowie. To w takich miejscach jak to architekci będą mogli poszerzać swoją specjalizację. Dzisiaj, kiedy tak dużą wagę przywiązujemy do szczegółów w projektowaniu wnętrz – może to być dobry krok w kierunku projektowania przestrzeni nie tylko ładnych, ale przede wszystkim funkcjonalnych i służących na lata.

materiał prasowy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Architektura światła – nowy wymiar oświetlenia we wnętrzach"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.