Nowości na rynku

Energooszczędne poddasze

Polacy chętnie adaptują poddasza w swoich domach na cele użytkowe. Dodatkowa przestrzeń wśród skosów ma bowiem swój niepowtarzalny urok. Poza tym to dobry sposób na poprawę komfortu korzystania z budynku – większy metraż pozwala przecież na lepsze rozplanowanie pomieszczeń. Na piętrze możemy zaprojektować sypialnię dla członków rodziny, bawialnię dla dzieci, kino domowe, siłownię czy strefę SPA – wszystko zależy od naszych potrzeb i preferencji. Warto jednak zadbać o to, aby wymarzone poddasze było nie tylko piękne, lecz także funkcjonalne, a przede wszystkim energooszczędne.

Energooszczędne poddasze
materiał partnera
REKLAMA

Powiększając metraż domu o poddasze użytkowe, musimy liczyć się z tym, że wzrośnie zużycie energii. Wyższe będą z pewnością także koszty ponoszone na ogrzewanie tej przestrzeni zimą. Dlatego inwestycja powinna zostać zrealizowana przy wykorzystaniu energooszczędnych technologii, rozwiązań i produktów. Na co warto zwrócić szczególnie uwagę?

Ciepło zimą

Przy okazji adaptacji poddasza, inwestorzy decydują się często na wymianę pokrycia dachowego. Wymiana więźby to dobra okazja do montażu wysokiej jakości okien dachowych, np. obrotowych z pakietem 3-szybowym, o współczynniku przenikania ciepła na poziomie co najmniej 1,1 W/(m2·K), w myśl nowych przepisów budowlanych. Na rynku są dostępne rozwiązania o jeszcze lepszych parametrach, w które warto zainwestować w trosce o przyszłe pokolenia. Znajdziemy je chociażby w ofercie FAKRO, polskiego producenta stolarki dachowej. – Okna dachowe FTP-V U5 FAKRO zamontowane z użyciem kołnierza EHV-AT Thermo, osiągają współczynnik Uw=0,86 W/(m2·K). Dzięki temu skutecznie chronią dom przed stratami ciepła, co z kolei przekłada się na niższe koszty eksploatacji poddasza, widoczne chociażby w rachunkach za ogrzewanie. To rozwiązanie ekologicznie pożyteczne i ekonomicznie opłacalne – tłumaczy Elżbieta Solewska, Specjalista ds. Marketingu i Współpracy z Architektami z firmy FAKRO, Partnera kampanii „DOBRY MONTAŻ – BUDUJESZ DLA POKOLEN” ­– Okna dachowe FTP-V U5 FAKRO są bardzo solidne, powstają z najwyższej jakości drewna sosnowego, klejonego warstwowo i impregnowanego próżniowo, a więc posłużą z pewnością kolejnym pokoleniom. Co więcej, posiadają podwyższoną odporność na włamanie – system topSafe, a ich obsługa jest bardzo wygodna – klamka została umieszczona w dolej części skrzydła – dodaje ekspert. Pamiętajmy, że powierzchnia okien dachowych powinna być równa 1/8 powierzchni podłogi.

Komfortowo latem

Dodatkowo, warto doposażyć okna w nowoczesne osłony zewnętrzne, dzięki którym unikniemy nadmiernego nagrzewania się pomieszczeń latem – bez konieczności używania energochłonnej klimatyzacji. W tej roli sprawdzą się doskonale markizy wykonane z wytrzymałej na czynniki atmosferyczne siatki, które można wybrać także w wersji zasilanej energią słoneczną, a więc ekologicznie. Co ważne, nie zaciemnieją one pomieszczeń, zatem w pokojach jest w dzień przyjemnie jasno, nie ma konieczności używania elektryczności. – Markizy AMZ zapewniają do 8 razy bardziej skuteczną ochronę przed nagrzewaniem w porównaniu z zasłonami wewnętrznymi. Chronią nas także przed szkodliwym oddziaływaniem refleksów, co jest szczególnie ważne przy pracy z komputerem czy podczas oglądania telewizji. A zaciągnięte w czasie deszczu redukują odgłos spadających kropli, a więc możemy w komfortowych warunkach wypoczywać. Można je zakupić w zestawie z oknami dachowymi i kołnierzami do ich montażu w ramach pakietu superTrio – opowiada Elżbieta Solewska.

Kompleksowe podejście

Kolejnym krokiem powinna być dobra izolacja termiczna ścian i dachu. Na poddaszach używa się do tego celu zazwyczaj wełny mineralnej, która jest niepalna, dość lekka i elastyczna, dzięki czemu dobrze wypełnia przestrzenie między krokwiami. Charakteryzuje się dobrą izolacyjnością cieplną i zdolnością do przepuszczania pary wodnej, a w dodatku skutecznie izoluje akustycznie. Tak skonstruowane ocieplenie okłada się zazwyczaj płytami gipsowo-kartonowymi, które należy później ogipsować i pomalować, najlepiej przy użyciu ekologicznej farby o niskiej zawartości lotnych związków organicznych (LZO). Przy wyposażaniu wnętrz warto wybierać ponadto oświetlenie ledowe, sprzęty AGD i RTV posiadające najwyższe klasy energetyczne, meble i akcesoria z naturalnych surowców, które posłużą kilku pokoleniom bądź też takie z odzysku.

Wszelkie prace montażowe warto zlecić doświadczonej ekipie fachowców, która wykona je zgodnie z zasadami sztuki budowlanej. Nawet najlepszy produkt nie spełni bowiem naszych oczekiwań, jeśli nie zostanie dobrze zamontowany. Wykonanie poprawek jest czasochłonne i drogie, a czasem wręcz niemożliwe. Dlatego lepiej im zapobiegać niż leczyć, parafrazując znane przysłowie.

materiał prasowy

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

adamstas

Jeszcze bym dodał, że kuny lubią podgryzać podbitkę i warto po remoncie zaopatrzyć się w odstraszacz kunagone. Nie kosztuje dużo, a starcza na kilka miesięcy.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Energooszczędne poddasze"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.