Nowości na rynku

IKEA zadba o zdrowsze życie. Trwają prace nad zasłoną GUNRID oczyszczającą powietrze w domu!

Światowa Organizacja Zdrowia bije na alarm: poziom zanieczyszczeń powietrza w największych metropoliach zdecydowanie przekracza dopuszczalne normy, co według szacunków powoduje osiem milionów zgonów rocznie. Choć problem ten dotyka całego świata, jest on szczególnie odczuwalny w Polsce - Polacy oddychają najbardziej zanieczyszczonym powietrzem w całej Unii Europejskiej[1]. By umożliwić ludziom prowadzenie zdrowszego i bardziej zrównoważonego życia, IKEA pracuje nad oczyszczającą powietrze zasłoną GUNRID. Do sprzedaży na wszystkich rynkach trafi ona najprawdopodobniej w lutym 2020 roku.

[1] Raport Europejskiej Agencji Środowiska (EEA), 2018 https://www.eea.europa.eu/publications/air-quality-in-europe-2018

IKEA zadba o zdrowsze życie. Trwają prace nad zasłoną GUNRID oczyszczającą  powietrze w domu!
REKLAMA

Zanieczyszczone powietrze jest jednym z największych wrogów naszego zdrowia - to najczęstsza przyczyna chorób serca, udarów mózgu, chorób płuc i nowotworów[1]. Wyniki najnowszych badań naukowych wiążą je także z ograniczonym rozwojem poznawczym, demencją, cukrzycą oraz niską wagą urodzeniową. Co gorsza, kwestią problematyczną jest nie tylko powietrze na zewnątrz, ale i to, którym oddychamy w domu – szacuje się, że zanieczyszczone powietrze wewnętrzne powoduje 3,8 miliona zgonów każdego roku[2]. By dać ludziom szansę na zdrowsze życie we własnym domu, IKEA podjęła ścisłą współpracę z uniwersytetami, wynalazcami, ekspertami z zakresu jakości powietrza oraz dostawcami. Rezultatem działań jest oczyszczająca powietrze zasłona GUNRID. Naniesiona na tkaninę cienka powłoka mineralna w kontakcie ze światłem pozwala jej rozbijać substancje zanieczyszczające powietrze, usuwając przykre zapachy i formaldehyd. Sposób działania przypomina fotosyntezę zachodzącą w przyrodzie, a sam proces zostaje zapoczątkowany zarówno przez światło naturalne, jak i sztuczne.

Sprawienie, aby ludzie mogli oddychać w swoich domach lepszym powietrzem to jedno, ale mamy też nadzieję, że zasłona GUNRID zwiększy świadomość zanieczyszczeń powietrza wewnętrznego, inspirując nas do zmiany przyzwyczajeń w taki sposób, aby móc wspólnie budować świat czystego powietrza – wyjaśnia Lena Pripp-Kovac, Dyrektor ds. zrównoważonego rozwoju w Inter IKEA Group.

IKEA chce wywierać pozytywny wpływ na ludzi i planetę, oferując produkty, które mogą rozwiązać rzeczywiste problemy i przynieść realną zmianę. Zrównoważony rozwój jest niejako wpisany w DNA marki. Warto podkreślić, że GUNRID to pierwszy produkt wykorzystujący metodę przypominającą fotosyntezę, gdzie światło jest ważnym czynnikiem reakcji chemicznych. W przyszłości podobną technologię IKEA zamierza zastosować także w połączeniu z innymi tekstyliami, powszechnie stosowanymi jako dodatki w wielu domach. Uzupełniając je o funkcję oczyszczania powietrza, marka chce tworzyć przystępne i niezajmujące wiele miejsca rozwiązania, będące jednocześnie ozdobą dla domu.

Mamy świadomość tego, że nie istnieje jedno cudowne rozwiązanie problemu zanieczyszczonego powietrza, a zmiany na lepsze wymagają cierpliwej pracy i współpracy na wielu frontach. Poważną inwestycją może być zainstalowanie fotowoltaiki na dachu domu, mające wiele pozytywnych skutków dla lokalnej społeczności. Ale przecież już drobne modyfikacje naszych zachowań czy proste rozwiązania odgrywają ogromną rolę w poprawie jakości powietrza wewnętrznego – wskazuje Katarzyna Dulko-Gaszyna, Dyrektor ds. Zrównoważonego Rozwoju IKEA Retail w Polsce.

Warto dodać, że od wielu lat IKEA nie ustaje w działaniach mających na celu zmniejszenie ilości zanieczyszczeń pochodzących z własnej działalności poprzez stopniową eliminację szkodliwych substancji chemicznych i ograniczanie emisji. W zeszłym roku wystartowała inicjatywa Better Air Now!, której celem jest wykorzystanie słomy ryżowej – pozostałości po zbiorach ryżu, która zwykle jest palona, co ma ogromny wpływ na zanieczyszczenie powietrza – w charakterze odnawialnego surowca stosowanego w produktach IKEA.

Zasłona oczyszczająca powietrze GUNRID pojawi się w sklepach IKEA na wszystkich rynkach w 2020 r. Materiał video na temat produktu znajduje się tutaj: https://youtu.be/eabHBKC0bXE.

[1] https://www.stateofglobalair.org/sites/default/files/soga-2018-report.pdf

[2] https://www.who.int/airpollution/events/conference/CAPH_Plenary_session_I.1_Maria_Neira_WHO.pdf?ua=

Materiał prasowy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "IKEA zadba o zdrowsze życie. Trwają prace nad zasłoną GUNRID oczyszczającą powietrze w domu!"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.