Artykuły

Chcesz, aby krzaczki malin uginały się pod ciężarem słodkich, soczystych owoców? Kluczowym elementem w ich uprawie jest właściwe nawożenie, ale należy przy tym uwzględniać fazę rozwojową roślin. W okresie kwitnienia maliny potrzebują zwiększonych dawek fosforu i potasu, które wpływają na zawiązywanie owoców. Aby dostarczyć krzakom niezbędne składniki odżywcze, warto przygotować domowy nawóz, który nie ma sobie równych. Dzięki niemu w sezonie zbierzesz ogrom soczystych owoców pełnych witamin.     

Czytaj artykuł 

Wzrost temperatury zwykle oznacza również pojawienie się większej liczby mrówek w ogrodach. Choć mrówki pełnią ważne funkcje w ekosystemie, ich działalność może również prowadzić do problemów, szczególnie w przypadku drzew owocowych. Przedstawiamy skuteczny i całkowicie naturalny sposób zabezpieczenia roślin przed niechcianą aktywnością mrówek.

Czytaj artykuł 

Hortensje mają spore wymagania wodne i pokarmowe. Z tego powodu jednym z ważniejszych elementów ich pielęgnacji jest nawożenie. W sklepach znajdziesz wiele odżywek i nawozów mineralnych, jednak za ich pomocą możesz łatwo doprowadzić do przenawożenia. Hortensja doskonale reaguje na bezpieczne dla roślin i środowiska nawozy ekologiczne. Wypróbuj sposób hiszpańskich ogrodników i sięgnij po płatki owsiane.

Czytaj artykuł 

Możesz wybrać najlepsze odmiany i posadzić zdrowe sadzonki w dobrej ziemi w skrzyni, beczce z systemem nawadniającym czy słonecznych grządkach, ale jeśli popełnisz któryś z tych błędów, zapewne nie zaowocują tak, jakbyś chciał. W skrajnych przypadkach mogą w ogóle nie zawiązać owoców, a ty w ten sposób zmarnujesz czas oraz roślinki. Nie daj sobie wmówić, że uprawa truskawek to pestka. Zanim się do niej zabierzesz, dokładnie sprawdź, jak sadzić truskawki – poradnik krok po kroku przeprowadzi cię przez zawiłości tego procesu i uchroni przed masą drobnych błędów, które niweczą szanse na słodkie owoce.

Czytaj artykuł 

Bodziszek żałobny, choć jego nazwa być może na to nie wskazuje, jest przepiękną rośliną, która świetnie nadaje się na rabaty. Ma kwiaty w niespotykanym, ciemnopurpurowym kolorze, które wieczorami wyglądają na niemal czarne. To wieloletni gatunek, który długo i bujnie kwitnie, warto więc znaleźć dla niego miejsce we własnym ogrodzie. Sprawdź, jak uprawiać i pielęgnować bodziszka żałobnego.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Ocet, szeroko znany ze swojego zastosowania w kuchni, zyskuje coraz większe uznanie jako naturalny i skuteczny środek do walki z chwastami w ogrodzie. Jego głównym składnikiem aktywnym jest kwas octowy, naturalny herbicyd, szczególnie efektywny przeciwko młodym chwastom i roślinom jednorocznym o miękkich łodygach. Jak przygotować i stosować oprysk z octu? Podpowiadamy.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Szachownice to niezwykle piękne kwiaty, których niespotykaną urodą możemy cieszyć się wiosną. O tej porze roku musimy się o nie szczególnie zatroszczyć, wykonując kilka prostych zabiegów pielęgnacyjnych. Najważniejszym z nich jest wiosenne nawożenie szachownic, ale to nie wszystko, o czym powinniśmy pamiętać. Sprawdź, co zrobić, by korony cesarskie i ich piękne kuzynki obficie kwitły.

Czytaj artykuł 

Od 1 lipca 2024 roku przestanie obowiązywać tarcza energetyczna, w związku z czym zmienią się zasady dotyczące tzw. zamrożenia cen prądu. Aby uchronić najuboższe gospodarstwa domowe przed podwyżkami rachunków za energię, rząd zaproponował wprowadzenie bonu energetycznego. Wysokość nowego świadczenia ma wynieść od 300 do nawet 1200 zł. Kto otrzyma bon energetyczny? Rząd przedstawił szczegóły projektu.

Czytaj artykuł 

Mszyce spędzają sen z powiek niejednemu ogrodnikowi. Mimo swoich małych rozmiarów potrafią wyrządzić ogromne szkody w ogrodzie, a w efekcie mogą doprowadzić do całkowitego obumarcia roślin. Dlatego im szybciej zaczniemy zwalczać mszyce, tym lepiej. Istnieje mnóstwo sposobów na to, aby się ich pozbyć, jednak nie wszystkie okazują się skuteczne. Jeśli zastanawiasz się, jak raz na zawsze pozbyć się uciążliwych mszyc, koniecznie wypróbuj genialny oprysk. Przepis na niego dostałam od mojej babci.   

Czytaj artykuł 

Skoczek biały (Metcalfa pruinosa) to nowy szkodnik, który stanowi zagrożenie dla upraw. Ten niewielki, ale zdradliwy intruz może być trudny do zauważenia, ale skutki jego działania są niemożliwe do przeoczenia. Z jego powodu liście żółkną, pędy słabną, a plony mogą być znacznie zmniejszone. Podpowiadamy, jak rozpoznać skoczka białego i jakie kroki podjąć, aby chronić swoje rośliny przed tym niepozornym szkodnikiem. Nie daj się zaskoczyć – dowiedz się, jak wygląda skoczek biały, aby na czas podjąć odpowiednie działania ochronne. 

Czytaj artykuł 

Po majowej Zimnej Zośce przychodzi moment, w którym na grządki trafia warzywo uwielbiane przez ogrodników. Od lata wiedzie prym w warzywnikach, a jego owoce są chętnie spożywane na przynajmniej kilka sposobów. Przygotowujesz rozsadę i właśnie rozważasz wybór odmiany? Ogórek Marketmore, jeden z najlepszych na świecie, wspaniale plonuje i ma duże, jędrne owoce, które ani nie zżółkną, ani nie stają się gorzkie. Poprowadź go wertykalnie na podporach – owocowanie będzie dłuższe, zbiory łatwiejsze, a ty zyskasz przestrzeń na kolejne sadzonki.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Efektownie kwitnie, hipnotyzuje zapachem i jest symbolem wiosny – tej prawdziwej, ciepłej i słonecznej, która w połowie kwietnia coraz wyraźniej daje o sobie znać. Bez, a tak naprawdę lilak pospolity ma wyjątkowy urok i chętnie zrywamy go, chcąc cieszyć się fioletowymi i liliowymi bukietami również w domu. Jak ścinać bez do wazonu, aby stał dłużej? Czy oprócz regularnej wymiany wody coś jeszcze ma znaczenie w zachowaniu dobrej kondycji kwiatów? Ten prosty patent podsunęła mi przyjaciółka. Odtąd wiosenny bez stoi u mnie nawet dwa tygodnie, a znajomi patrzą na niego z zazdrością.

Czytaj artykuł 

Ćma bukszpanowa, a w zasadzie jej larwy, stała się w ostatnim czasie największym zagrożeniem dla krzewów rosnących w ogrodach. Inwazyjny szkodnik nie ma na naszym terenie naturalnych wrogów, więc bez przeszkód się namnaża i błyskawicznie ogołaca z liści zadbane bukszpany. Mogłoby się zdawać, że to wróg nie do powstrzymania. Warto się jednak przekonać, jak działa na ćmę bukszpanową pyretryna. Sprawdź, jak wykorzystać tę substancję do zwalczenia żarłocznych gąsienic.

Czytaj artykuł 

Aksamitki to jedne z najbardziej znanych i lubianych roślin, które przez całe lato cieszą oko swoimi karbowanymi kwiatami w jaskrawych kolorach. Są niezwykle uniwersalne, gdyż mają wiele różnych zastosowań, a ich uprawa jest niezwykle prosta. To sprawia, że są chętnie wybierane jako ozdoba ogrodów, balkonów lub tarasów. Aby aksamitki cieszyły nas swoim pięknem jak najdłużej, warto wiedzieć, kiedy i jak je siać. Wystarczy zastosować starą metodę ogrodników, a będą kwitły aż do pierwszych jesiennych przymrozków.          

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.