Nowości na rynku

Jak urządzić miejsce do nauki – bezpłatne porady w IKEA Kraków

Wakacje to dla uczniów czas wolny od nauki, a dla rodziców… idealny moment na przygotowanie pokojów swoich pociech do nowego roku szkolnego. Jak się do tego zabrać? Na początek warto sprawdzić czy biurko i krzesło dziecka pozwalają na zachowanie prawidłowej postawy podczas odrabiania lekcji. Od 5 sierpnia można bezpłatnie skonsultować to z fizjoterapeutami. Porady z zakresu ergonomii miejsca pracy i nauki będą odbywać się w IKEA Kraków.
REKLAMA

Często nie zdajemy sobie sprawy, że postawa w której uczymy się czy pracujemy wpływa na naszą efektywność i koncentrację. W przypadku dzieci ma ona również niebagatelny wpływ na ich zdrowie. W okresie wzrostu i mineralizacji kości, czyli od urodzenia nawet do 20 roku życia, kręgosłup jest bardzo podatny na czynniki zewnętrzne. Niewłaściwie dobrane biurko i krzesło zwiększają więc ryzyko powstawania wad postawy.

- Urządzając pokój ucznia, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na organizację miejsca do nauki. Kluczowe jest dobranie odpowiedniego biurka i krzesła, ale ważną rolę odgrywa też oświetlenie - zarówno stanowiska pracy, jak i całego pokoju – mówi Monika Czyż, Kierownik Działu Meble Biurowe w IKEA Kraków- Jeżeli chcemy mieć pewność, że nasze dziecko odrabia lekcje w warunkach sprzyjających przyswajaniu wiedzy, warto skonsultować to ze specjalistą. Takich porad można zasięgnąć teraz bezpłatnie w IKEA Kraków – dodaje Monika Czyż.Porady fizjoterapeutów z zakresu ergonomii miejsca pracy i nauki będą odbywać się od 5 do 28 sierpnia we wszystkie piątki, soboty i niedziele, w dziale mebli biurowych IKEA Kraków. Dodatkowo osoby, które zdecydują się na zakup mebli dla dziecka lub nastolatka w dniach od 25 lipca do 28 sierpnia, mogą skorzystać ze zwrotu 10% wartości zakupów na kartę rabatową.

Warto przypomnieć sobie podstawowe zasady, których należy przestrzegać podczas urządzania miejsca do nauki.

Prawidłowa postawa to podstawa
Najważniejszym meblem używanym w trakcie odrabiania lekcji jest bez wątpienia biurko. Jego wysokość powinna być dostosowana do wzrostu dziecka, tak aby podczas pisania na klawiaturze lub w zeszycie kąt pomiędzy ramieniem a przedramieniem wynosił 90°.

- Zasada jest taka, że blat biurka ma znajdować się na wysokości łokcia użytkownika, a górne ramiona po zgięciu przedramion w łokciach powinny spoczywać swobodnie – mówi Monika Czyż z IKEA Kraków. – Wszyscy zdajemy sobie jednak sprawę, w jakim tempie dzieci rosną i jak często trzeba byłoby w związku z tym wymieniać biurka. Dlatego świetnym rozwiązaniem są biurka z regulacją wysokości, które „rosną wraz z dzieckiem” i będą służyć nam przez długie lata – dodaje Monika Czyż.

Ogromne znaczenie ma też krzesło do nauki. Powinno ono wspierać odcinek lędźwiowo – krzyżowy kręgosłupa, odcinek szyjny kręgosłupa oraz nadgarstek. Poduszka siedzenia musi być więc na tyle głęboko, aby użytkownik siedząc swobodnie, dotykał plecami oparcia bez wpijania się przedniej części siedziska w zgięcie kolan i wystarczająco szeroka, aby nie powodować napięcia w udach. Wysokość krzesła powinna być ustawiona tak, aby między kolanami a płasko ułożonymi na podłodze stopami był kąt 95° – 100°. Pozwala to na swobodne krążenie krwi i zmniejsza ryzyko powstawania obrzęków nóg. Warto też zwrócić uwagę, żeby oparcie umożliwiało nieznaczne odchylanie się górnej cześci ciała. Ponadto każdy fotel, który wykorzystujemy do pracy czy nauki koniecznie musi być wyposażony w podłokietniki umożliwiające wygodne ułożenie ramion.- Podłokietniki dostarczają wsparcie dla przedramienia i dzięki temu pozwalają odciążyć ramiona i plecy. Minimalizują też napięcie w łokciach – mówi Monika Czyż z IKEA Kraków

Oświetlenie ma znaczenie
Kolejnym ważnym elementem urządzania pokoju ucznia jest dobór odpowiedniego światła. Warto pomyśleć nad instalacją oświetlenia ogólnego, które będzie miało funkcję regulacji natężenia. Dzięki temu będziemy mogli dostosowywać jasność w pomieszczeniu do warunków atmosferycznych panujących na zewnątrz lub po prostu do pory dnia.  Oprócz oświetlenia ogólnego musimy koniecznie zastosować oświetlenie punktowe.

- Dodatkowa lampka do pracy jest niezwykle ważna. Powinniśmy używać jej do każdej czynności, którą wykonujemy przy biurku. Jeżeli nie mamy wystarczająco dużo miejsca na blacie, możemy zastosować lampkę na klipsach, którą przypinamy np. do półki znajdującej się przy biurku – mówi Monika Czyż.

Odpowiednio zaprojektowane, ergonomiczne miejsce do nauki i pracy wpływa na naszą efektywność i sprzyja postępom w nauce, warto więc zadbać o każdy szczegół, a wszelkie wątpliwości skonsultować ze specjalistą.

Matreriały prasowe IKEA Kraków
 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak urządzić miejsce do nauki – bezpłatne porady w IKEA Kraków"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.