Nowości na rynku

Kostka brukowa wokół domu – jak to zrobić?

Wygodny podjazd, elegancki chodnik wokół posesji, a może ścieżka ogrodowa? Z wykorzystaniem kostki brukowej stworzymy estetyczne otoczenie domu. Mnogość dostępnych wzorów i rodzajów kostki daje nam duże możliwości aranżacji przestrzeni, a co ważne, ułożyć ją możemy samodzielnie – potrzebne będą tylko odpowiednie narzędzia. Jak wykonać pracę, aby efekt cieszył oczy?

Kostka brukowa wokół domu – jak to zrobić?
Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Po zakończeniu budowy domu przychodzi czas na urządzenie działki. Oprócz zielonej przestrzeni w postaci trawnika, drzew lub krzewów, z pewnością przyda nam się również utwardzona powierzchnia, po której łatwo będzie można się poruszać, np. samochodem. Także w przypadku zmiany wyglądu użytkowanej już posesji, nowa kostka brukowa z powodzeniem zastąpi podjazd z kruszącego się już na skutek upływu czasu betonu czy popękany chodnik. Zadanie możemy zlecić fachowcom, jednak terminy ekip brukarskich są napięte i musimy się też liczyć z niemałym wydatkiem. Jak mówi przysłowie: „Dla chcącego, nic trudnego”, więc pracę możemy też przeprowadzić samodzielnie. Jak się do tego zabrać?

Przemyślany wybór

Nawierzchnię z kostki brukowej wybieramy z myślą o kilkudziesięcioletniej eksploatacji, więc warto by decyzja była przemyślana. Inspiracji możemy szukać na ekspozycjach w punktach sprzedaży tego typu wyrobów, odwiedzając strony internetowe producentów lub też po prostu oglądając „na żywo” ciekawie zaaranżowane posesje. Podstawowym kryterium jest rodzaj materiału, z którego wykonana została kostka. Możemy postawić na naturalny kamień lub też beton. To drugie rozwiązanie jest stosunkowo tańsze i dostępne w szerokiej palecie wzorów oraz kolorów. Kamień (np. granit lub bazalt) cechuje się natomiast dużą wytrzymałością i odpornością na działanie czynników atmosferycznych, jest jednak kosztowny.

Kostka brukowa powinna być też dopasowana do wyglądu posesji i architektury domu, żeby całość kompozycji była spójna. Do nowoczesnych budynków dobrze pasować będzie więc prosty wzór kostki o dużych rozmiarach, w odcieniach szarości, a przy obiektach w stylu klasycznym sprawdzi się mniejsza, wykonana z naturalnego kamienia lub stylizowana na starą. Nie warto przesadzać przy tym z ilością kolorów – przy małym metrażu najlepiej zastosować maksymalnie dwa kolory bruku, żeby uniknąć wrażenia chaosu. Rodzaj materiału dobieramy również w zależności od przeznaczenia nawierzchni – na podjeździe, gdzie natężenie ruchu będzie duże, wykorzystajmy bardziej wytrzymałe elementy o większej grubości i ciemniejszej kolorystyce, na których trudne do usunięcia zabrudzenia (np. z oleju samochodowego) będą mniej widoczne. W przypadku tarasu lub ogrodowej ścieżki można postawić na kostkę o mniejszej grubości, ok. 4 cm.

Nowa nawierzchnia krok po kroku

Gdy wybór odpowiedniego materiału mamy już za sobą, możemy przystępować do działania. Zaczynamy od skompletowania potrzebnych narzędzi: miarki zwijanej, poziomicy, łopaty, taczki, młotka gumowego lub kamieniarskiego z osłoną gumową, młotka ślusarskiego oraz przecinaka murarskiego. Przyda się również ręczny ubijak brukarski (będzie dobrym rozwiązaniem przy małej przestrzeni) lub specjalna zagęszczarka spalinowa (ułatwi pracę w przypadku dużego terenu, nie ma jednak potrzeby jej zakupu, gdyż możemy ją wypożyczyć).

Zaopatrzeni w niezbędne sprzęty przystępujemy do wytyczenia i dokładnego oczyszczenia powierzchni. Przydadzą się tu: wspomniana wcześniej miarka oraz metalowe pręty i sznurek, za pomocą których określimy linię kostki. Im bardziej precyzyjnie wykonamy ten zabieg, tym lepszy efekt końcowy uzyskamy. Następnie, z użyciem łopaty, usuwamy wierzchnią warstwę gleby na taką głębokość, żeby po ułożeniu bruk znajdował się na równym poziomie z resztą gruntu. Układamy obrzeża w postaci krawężników i tworzymy warstwę podbudowy. Właściwie przygotowane podłoże zapobiegnie destrukcji kostki podczas jej użytkowania. Na dno wykonanego wcześniej koryta wysypujemy więc kruszywo, które potem mocno ubijamy z wykorzystaniem ręcznej lub mechanicznej ubijarki. Grubość podbudowy powinna wynosić ok. 20 cm w przypadku ścieżek lub tarasów, zaś przy nawierzchniach, które będą bardziej obciążone, np. na skutek ruchu samochodów, dokładamy kolejne 10-20 cm grubości.

Gdy podbudowa jest gotowa, przystępujemy do układania bruku, rozmieszczając go z zachowaniem ok. 4-5 mm spoin pomiędzy poszczególnymi elementami, które następnie uzupełnimy piaskiem, co zapewni odpowiednią stabilność. Kolejne kostki dobijamy młotkiem. ­– Przy takich pracach najlepiej sprawdzi się młotek gumowy lub młotek kamieniarski z gumową osłoną. Dzięki temu, brukowana powierzchnia nie ulegnie uszkodzeniu, a jednocześnie będzie mocno osadzona w podłożu. Przy wyborze narzędzia warto zwrócić uwagę na jakość jego wykonania. Bezpieczną i szybką pracę zapewnia młotek kamieniarski, którego metalowa część jest kuta ze stali i hartowana indukcyjnie – mówi Daniel Światłoń, Kierownik Działu Technicznego JUCO, polskiej firmy produkującej wysokiej jakości narzędzia ręczne, w tym również akcesoria brukarskie. Może zdarzyć się, że jeden z elementów jest zbyt duży względem kolejnych – wówczas, aby dopasować go do reszty „układanki” w przypadku kostki granitowej najlepiej posłużyć się młotkiem brukarskim, zaś przy nawierzchni betonowej – szlifierką. Jeśli chcemy natomiast wykonać w bruku otwór, wykorzystajmy przecinak murarski. Do uderzania w przecinak sprawdzi się poręczny młotek ślusarski, czyli uniwersalne narzędzie pomocne przy różnego rodzaju pracach, jak wbijanie gwoździ. Warto również zaopatrzyć się w ciężki młotek kowalski – z jego użyciem bez problemu wbijemy np. metalowe pręty służące wyznaczeniu terenu. Wszystkie te sprzęty znajdziemy w ofercie JUCO.

Ostatni etap prac to wysypanie na kostkę piasku, tak żeby wypełni on szczeliny, a następnie utwardzenie podłoża, ponownie z użyciem ubijaka. Potem pozostaje już tylko pielęgnacja brukowanej nawierzchni, np. myjką ciśnieniową. Dzięki zastosowaniu bruku możemy również obudować przydomowe palenisko, oczko wodne, czy też zbudować schody – przy wszystkich tych pracach niezastąpione będą dopasowane narzędzia ręczne.

materiał prasowy

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

gregXI

Polecam w temacie obszerny zakres ilustrowanych opracowań w RADACH I PORADACH na stronie Buszrem

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kostka brukowa wokół domu – jak to zrobić?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.