Artykuły

Jeśli decydujesz się na ekologiczne prowadzenie ogrodu i twoją główną zasadą jest niestosowanie chemii w uprawach, dla zdrowia roślin musisz skupić się na profilaktyce. Dobrze wiesz, jak istotne są uważna obserwacja, dobór środków zaradczych wolnych od chemicznych składników i odpowiednio wczesne działanie oraz jaką cenę zapłacisz, gdy z nich zrezygnujesz. Dlatego w ekologicznej uprawie wybieraj tylko drzewa i krzewy owocowe odporne na choroby. Oto idealne kandydatki do posadzenia dla początkującego ogrodnika – odejmą ci stresu i zaoszczędzą pracy, gdy nadejdzie czas infekcji.

Czytaj artykuł 

Róże, niekwestionowane królowe naszych ogrodów, są niezwykle piękne, ale też wymagające. Szlachetne odmiany trzeba starannie pielęgnować, by zachwyciły nas efektownym kwitnieniem. Jednak czasem, nawet jeśli dbamy o nie z gorliwością, zaczynają chorować. Największy niepokój wzbudzają czarne plamy na liściach – całkiem słusznie, bo zmiany te świadczą o najgroźniejszej infekcji z możliwych! Jak chronić róże przed czarną plamistością? Poznaj domowy sposób.

Czytaj artykuł 

Rzodkiewka to znane i lubiane warzywo wiosenne (tzw. nowalijka). Jej delikatny smak i chrupiąca struktura sprawiają, że jest to doskonały dodatek do wielu dań. Ponadto jest ona łatwa w uprawie i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji, dlatego wielu z nas decyduje się posiać ją w swoim ogrodzie. Niestety zdarza się, że rzodkiewka jest porażana przez różne patogeny chorobotwórcze. Dość często zapada na chorobę, jaką jest parch zwykły. Jak go rozpoznać? Podpowiadamy, co zrobić, żeby parch zwykły nie chwytał rzodkiewki.     

Czytaj artykuł 

Każdy, kto ma w domu kominek, ma też popiół drzewny. Zamiast traktować go jako odpad nadający się tylko do śmietnika, warto spojrzeć na niego jak na cenne źródło składników odżywczych w ogródku lub na działce. Podpowiadamy, jak wykorzystać popiół drzewny w służbie uprawy warzyw. Korzyści jest więcej niż można by się spodziewać.  

Czytaj artykuł 

Pomidory z własnej działki to wielka satysfakcja dla każdego ogrodnika. Gwarantują zdrowe i niepryskane zbiory. Wiele tu zależy od naszego zaangażowania, często hodujemy je od ziarenka do krzaczka, najpierw dmuchając i chuchając na rozsady w domu. Potem trzeba uprawy regularnie podlewać, obrywać tak zwane wilki i nawozić. Jak sadzić pomidory do gruntu i czym je odżywiać, żeby obficie owocowały? Stawiamy na nawozy naturalne.  

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wiosenne obowiązki ogrodowe to olbrzymia przyjemność zwłaszcza wtedy, gdy możemy przyglądać się rosnącym (dosłownie) w oczach efektom naszej pracy. Zieleniejące sadzonki truskawek, na których coraz bujniej rozwijają się pąki kwiatowe, są małym-wielkim sukcesem i wielu z nas czeka z niecierpliwością na słodkie owoce. Jednak co robić, gdy pogoda ma w stosunku do roślin zgoła inne zamiary? Uprawa truskawek zagrożona jest przemarznięciem – temperatury w nocy znów gwałtownie spadły i zanosi się na powtórkę. Jak ratować sadzonki? Co robić, by nie stracić całych plonów? Słoma nie pomoże.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Monstera od lat jest jedną z najmodniejszych i najchętniej wybieranych roślin pokojowych. Cenimy ją za sercowate, soczyście zielone liście, które zdobią wyraźne wcięcia lub dziury. Choć jest łatwa w uprawie, czasem zdarza się, że traci dekoracyjny wygląd i wolno się rozwija. Zastanawiasz się, dlaczego monstera marnieje? Chcesz poznać łatwy sposób na to, by wypuszczała nowe liście? Sprawdź, jak zrobić domowy nawóz do monstery, który pobudzi ją do intensywnego wzrostu.

Czytaj artykuł 

Celem ogrodników jest uzyskanie bogatych zbiorów. Aby zapewnić obfite plony ulubionych warzyw, warto z wyprzedzeniem zadbać o odpowiednie pH gleby. Obowiązkowym zabiegiem przed obsadzaniem warzywniaka jest odkwaszanie podłoża. Czynność ta pozytywnie wpływa na wzrost roślin, a także przyczynia się do zwiększenia plonów. Jak zwiększyć produktywność i żyzność gleby? Doświadczeni ogrodnicy mają na to sposób.     

Czytaj artykuł 
Art. Spons.

Przydomowy basen może kojarzyć się z luksusem, ale to coraz częściej spotykany element nowoczesnych ogrodów. Współczesne projekty architektów uwzględniają potrzeby całych rodzin, a także dostępny przy nieruchomości teren. Jak krok po kroku zaplanować i zbudować zbiornik wodny obok domu?

Czytaj artykuł 

Hosty, znane również jako funkie, to popularne rośliny, które wiele osób wybiera do swojego ogrodu. Niepodważalną zaletą tej rośliny jest jej różnorodność. Obecnie mamy szansę dostać najróżniejsze odmiany funkii, które cechują się ciekawymi kolorami, oryginalnym kształtem liści oraz różną wielkością. Niezależnie od gatunku, warto wiedzieć, jak zadbać o hosty. Dowiedz się, jak je rozmnażać, aby cieszyć się nimi w swoim ogrodzie. 

Czytaj artykuł 

Krety i nornice potrafią wyrządzić wiele szkód w ogrodzie. Na szczęście istnieją zarówno chemiczne, jak i domowe sposoby na pozbycie się ich z ogrodu. Jednym z nich jest zepsuty ser pleśniowy czy jogurt. W jaki sposób może pomóc ci to w walce z kretami i nornicami? Poznaj 7 niezawodnych sposobów na te popularne szkodniki.  

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Marzenia o ogrodzie pełnym drzew owocowym pryskają, jak bańka mydlana, gdy okazuje się, że nie mamy miejsca na ich realizację. Gdzie na tarasie czy balkonie przestrzeń dla śliwy, wiśni czy jabłoni? Chyba że postawimy na odmiany miniaturowe, które w donicach czują się nawet lepiej niż w gruncie. Nigdy nie przyszło ci do głowy, by na balkonie lub tarasie posadzić drzewa owocowe? Uprawa jabłoni w doniczkach to wciąż nowość, ale warto spróbować. Pięknie kwitnie, a słodkich owoców doczekasz się szybciej, niż myślisz.

Czytaj artykuł 

Najpierw na liściach pojawiają się oliwkowe plamy, później porażone zostają zawiązki owoców. Parch jabłoni, najczęściej występująca i najbardziej niebezpieczna choroba tych drzew atakuje je od wczesnej wiosny. Patogen zaczyna błyskawicznie rozprzestrzeniać się po sadach już od przełomu kwietnia i maja. Jeśli nie chcesz stracić tegorocznych plonów, sprawdź, jak walczyć z parchem jabłoni. Przedstawiamy naturalne sposoby, które każdy ogrodnik powinien znać.

Czytaj artykuł 

W 314. odcinku ekipa programu "Nasz Nowy Dom" poznaje trzosobową rodzinę z Bielska-Białej. Stan ich domu pozostawia wiele do życzenia. Dach w każdej chwili może się zawalić. Architektka Marta Kołdej oraz kierownik budowy Przemysław Oślak mieli dużo pracy, by sprostać tej metamorfozie.

Czytaj artykuł 
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.