Nowości na rynku

Polskie „białe złoto” podbija świat! Gdzie w Polsce produkuje się porcelanę od ponad 230 lat?

Porcelana, tworzona od wieków, uwielbiana i podziwiana, towarzyszy nam na każdym kroku. Jest szlachetna, trwała i z biegiem lat zyskuje na wartości. Autorem nazwy jest podobno sam Marco Polo. Podróżnikowi zastawa porcelanowa przypominała morskiego skorupiaka “porcello” i stąd właśnie wzięła się nazwa, której używamy do dziś. Aktualnie jednym z najsilniejszych rejonów znanych z produkcji porcelany jest Polska, a dokładnie Ćmielów. W tym niewielkim miasteczku znajdującym się w województwie świętokrzyskim działa fabryka porcelany i to nieprzerwanie od ponad 230 lat!

Polskie „białe złoto” podbija świat! Gdzie w Polsce produkuje się porcelanę od ponad 230 lat?
fot. mat. Prasowe Ćmielów, Koneser Rococo Anna
REKLAMA

Ćmielów to małe miasteczko o bardzo bogatej i sięgającej XVIII wieku tradycji ceramicznej. To właśnie stamtąd pochodzi najstarszy zakład porcelany w Polsce, którego początki sięgają 1790 roku. Wtedy nikt nie spodziewał się, że z niewielkiej pracowni powstanie światowej sławy fabryka porcelany, której wyroby cenią - w Polsce i zagranicą – miliony sympatyków. Ćmielowska porcelana gości na stołach przedstawicieli państw, rodzin królewskich oraz dyplomatów. Ta początkowo niewielka manufaktura niewątpliwie zapisała się na kartach polskiej historii.

Od zawsze, jednym ze znaków rozpoznawczych fabryki w Ćmielowie było dbanie o najmniejszy detal w procesie produkcji, między innymi ręczne wykonanie czy zdobienie. Ćmielowskie kolekcje to sentymentalny powrót do przeszłości poprzez odtwarzanie najstarszych, jedynych w swoim rodzaju, kolekcjonerskich fasonów porcelanowej zastawy stołowej. Wszystko w nowym ekskluzywnym wydaniu, zdobionymi dekoracjami malarskimi, ręcznie wykonanymi zdobieniami ze złota lub platyny, jak również w opcjach zarówno tradycyjnych białych jak i kolorowych szkliw.

Od gliny do porcelany

Początki fabryki w Ćmielowie sięgają roku 1790 roku. To właśnie wtedy miejscowy garncarz Wojtas – wraz z kilkoma współpracownikami - stworzyli manufakturę, w której wytwarzali zarówno typowe, gliniane garnki, jak i naczynia fajansowe. Wraz z upływem czasu wytwórnia nabierała mocy, natomiast jej pełny rozruch nastąpił wraz z nadejściem roku 1809, kiedy to ruszyła pełnowymiarowa produkcja. Pierwszym właścicielem i inicjatorem fabryki był Hrabia Jacek (Hiacynt) Małachowski. To właśnie on zdecydował o podjęciu współpracy z fachowcami z zagranicy. Decyzja okazała się strzałem w dziesiątkę, dzięki czemu ćmielowska fabryka szybko osiągnęła wysoką pozycję na rynku ceramicznym – zarówno krajowym, jak i później europejskim.

fot. archiwalne materiały prasowe - Ćmielów

Jak wspominaliśmy, początkowo fabryka zajmowała się produkcją wyrobów z gliny i fajansu. A co ze słynną porcelaną? Produkcja tej ostatniej ruszyła około 1838 roku. Wtedy też upowszechniło się zdobienie naczyń techniką druku w różnych kolorach, co znacznie usprawniło produkcję, a sama porcelana stała się o wiele bardziej dostępna.

Wraz z upływem czasu zmianie ulegały zarówno warunki, na jakich funkcjonował zakład produkcyjny, jak i jego właściciele. W roku 1920 fabryka zyskała nową nazwę stając się „Fabryką Porcelany i Wyrobów Ceramicznych w Ćmielowie S.A.” Pod tą nazwą funkcjonowała aż do roku 1951, kiedy to w wyniku połączenia z zakładami “Świt Ćmielów” zdecydowano się na zmianę nazwy na Zakłady Porcelany “Ćmielów”. Następnie – w roku 2013 - Zakłady Porcelany Ćmielów połączyły się z Porcelaną Chodzież S.A. W ten sposób powstały Polskie Fabryki Porcelany Ćmielów i Chodzież S.A. - nazwa istniejąca do dziś. 

materiały prasowe Ćmielów, Kula Złota

Zmieniające się realia oraz potrzeby klientów sprawiły, że w 2018 roku doszło do utworzenia Polskiej Grupy Porcelanowej, która połączyła struktury handlowe i marketingowe dwóch spółek: Polskich Fabryk Porcelany “Ćmielów” i “Chodzież” S.A. oraz Zakładów Porcelany Stołowej Lubiana S.A. W jej obrębie w dalszym ciągu funkcjonują cztery odrębne marki: Ćmielów, Lubiana, Chodzież i Ćmielów Design Studio. I chociaż różnicuje je rodzaj prezentowanej oferty, to jednak wszystkie posiadają jeden cel, którym jest jak najpełniejsza realizacji potrzeb klientów.

Kultowe produkty

Choć o słynnej, ćmielowskiej porcelanie słyszał niemalże każdy, to jednak wyłącznie nieliczni zdają sobie sprawę z faktu, że opisywana fabryka zapisała się na kartach polskiej historii i kultury. Wśród artystów projektujących związanych z naszym „białym złotem” były takie sławy jak Wincenty Potacki czy Bogdan Wendorf. Wyroby marki Ćmielów cieszą się również dużym powodzeniem wśród monarchów i głów państw na całym świecie! Mało kto wie, że serwis prezydencki Empire Belweder został zaprojektowany na zamówienie Prezydenta Ignacego Mościckiego do jego ówczesnej siedziby na Zamku Królewskim. Opisywane wyroby znajdują się również w Kancelarii Prezydenta RP, na Dworze Jego Królewskiej Wysokości Filipa, Króla Belgów oraz w wielu placówkach dyplomatycznych i dworach arystokratycznych na całym świecie. Jeden z fasonów znalazł się również wśród prezentów dla amerykańskiej pary prezydenckiej, Melanii i Donalda Trump.           

fot. mat. Prasowe Ćmielów, Koneser Empire Belweder

W ofercie producenta każdy znajdzie coś dla siebie. Na szczególną uwagę zasługuje jednak edycja kolekcjonerska, marki Ćmielów - Koneser. To propozycja dla najbardziej wymagających pasjonatów, ponieważ kryje w sobie dziedzictwo ponad dwóch wieków pracy wybitnych artystów zamknięte w porcelanowych dziełach sztuki. Ponadczasowa estetyka, artyzm i szlachetność najpopularniejszych w Polsce porcelanowych wyrobów zadowoli nie tylko doświadczonych kolekcjonerów, ale każdego, kto poszukuje piękna szczegółu, podziwia kunszt ręcznego wykonania i ceni tradycję polskiego wzornictwa. Zainteresowani będą mogli wybierać spośród Goplany i Kuli lub innych, znanych kolekcji – na przykład Rococo, czy Margaret. Niesłabnącą popularnością cieszą się również słynne, ćmielowskie figurki oraz filiżanki kolekcjonerskie.

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Polskie „białe złoto” podbija świat! Gdzie w Polsce produkuje się porcelanę od ponad 230 lat?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.