Nowości na rynku

Poprawienie komfortu widzenia i jakości życia jest tak samo proste, jak wkręcenie nowego źródła światła

Eindhoven, Holandia – Signify (Euronext: LIGHT), światowy lider branży oświetleniowej, opublikował nowe globalne badania, które analizują podejście ludzi do oświetlenia[1]. Okazuje się, że choć wiele osób obawia się utraty wzroku (58 proc.), niewiele z nich podejmuje kroki w celu zachowania go. W skali globalnej 86 proc. respondentów wolałoby stracić słuch niż wzrok, ale tylko jedna trzecia (33 proc.) dba o oczy i regularnie je bada. Jakość oświetlenia może mieć duży wpływ na komfort widzenia, ale tylko jeden na trzech respondentów (32 proc.) bierze to pod uwagę podczas podejmowania decyzji o zakupie źródeł światła.

[1] Badania przeprowadzone przez YouGov w Polsce, Czechach, Szwecji, Chinach, Niemczech, Hiszpanii, Francji, Indonezji, Tajlandii, Turcji i Stanach Zjednoczonych na zlecenie Signify, lipiec 2017 r.

REKLAMA

Z badania wynika również, że znaczenie, jakie przypisujemy naszemu wzrokowi, zmienia się wraz z wiekiem. Respondenci w wieku 18-24 lat, zapytani czy woleliby stracić wzrok, czy słuch,  przykładali mniejszą wagę do utraty wzroku (79 proc.) w porównaniu z 92 proc. osób w wieku powyżej 55 lat. Choć w skali światowej ludzie najbardziej obawiają się utraty pamięci spowodowanej wiekiem (61 proc.), na drugim miejscu plasuje się utrata wzroku (58 proc.). W rzeczywistości w Polsce (65 proc.) i Chinach (46 proc.) utratę wzroku wskazywano jako największą obawę starzejących się ludzi, wyprzedzającą nawet utratę pamięci i ból stawów.

Pogorszenie komfortu widzenia wskutek złego oświetlenia

Pogorszenie wzroku i dyskomfort widzenia mogą być spowodowane wieloma czynnikami. Niemal połowa respondentów na świecie przyznaje, że złe oświetlenie powodowało u nich bóle głowy (43 proc.) albo nieostre widzenie (39 proc.).

Andrew Stockman, profesor Instytutu Okulistyki w University College London (UCL), komentuje: „Typ oświetlenia, którego używamy na co dzień, może mieć wpływ na naszą jakość życia. Na przykład sterowanie kolorem i intensywnością światła w ciągu dnia może poprawić nasz sen, co ma kluczowe znaczenie dla zdrowia i dobrego samopoczucia. I odwrotnie, sztuczne światło, które mruga i migocze, może pogarszać jakość życia, prowadząc do zmęczenia wzroku, bólów głowy, a czasem nawet ataków epileptycznych. Wybór właściwego oświetlenia jest bardzo istotny”.   

                     

Uderzające różnice kulturowe  w czasie spędzanym w sztucznym świetle

Problemy spowodowane złym i sztucznym oświetleniem nasilają się, kiedy używa się go przez dłuższy czas. W skali globalnej ponad połowa (58 proc.) ludzi spędza więcej niż osiem godzin dziennie w sztucznym świetle. Światowa Organizacja Zdrowia przewiduje, że w 2050 roku co druga osoba będzie krótkowzroczna[1] wskutek kilku czynników, na przykład spędzanie małej ilości czasu na zewnątrz, a za dużo przed ekranem.

Niemcy spędzają najmniej czasu w sztucznym świetle – 51 proc. przebywa w nim mniej niż osiem godzin dziennie. Jest to niemal dwukrotnie większy wynik, niż w Meksyku, Indonezji i Stanach Zjednoczonych, gdzie tylko 26 proc. osób spędza mniej niż osiem godzin dziennie w sztucznym świetle. Aż jeden na dziesięciu (12 proc.) Czechów spędza ponad 16 godzin dziennie w sztucznym świetle, podczas gdy globalna średnia wynosi 7 proc. Badania pokazały też, że młodsza generacja, zamiast spędzać czas na zewnątrz, przebywa dłużej w sztucznym świetle. Aż 67 proc. osób w wieku 18-24 lat spędza osiem lub więcej godzin dziennie przy nienaturalnych źródłach świata, w porównaniu z 43 proc. osób po 55 roku życia.

Wybieranie światła zaprojektowanego z myślą o komforcie Twoich oczu

W miarę, jak wydłuża się czas spędzany w sztucznym świetle, coraz ważniejszy staje się wybór właściwego oświetlenia. Z badań zleconych przez Signify wynika, że ponad trzy czwarte (77 proc.) konsumentów uważa, że dobre światło w domu zwiększa codzienną produktywność. Jednocześnie 69 proc. przyznaje, że jakość światła i dobre jakościowo oświetlenie mają kluczowe znaczenie dla dobrego samopoczucia w domu[2], a 86 proc. zgadza się, że dobre światło jest korzystne dla zdrowia oczu. Odsetek ten zwiększa się wraz z wiekiem, od 79 proc. w grupie wiekowej od 18 do 24 lat, do 90 proc. wśród osób po 55 roku życia.

„Konsumenci są często nieświadomi różnic w oświetleniu LED. Wybór produktów oraz różnice w ich jakości są bardzo duże. Oświetlenie było czysto funkcjonalnym zakupem, ale ponieważ spędzamy coraz więcej czasu w domu i wewnątrz budynków, jakość światła stała się znacznie ważniejsza. Opracowaliśmy parametry EyeComfort, aby pomóc konsumentom w poszukiwaniu komfortowego światła, które będzie łagodne dla ich oczu i sprawdzi się w każdym domu”, wyjaśnia Rowena Lee, Business Group Leader, LED z firmy Signify.

Naukowcy Signify opracowali zbiór parametrów, które obejmują efekty mrugania, migotania, oślepiania i przyciemniania i pozwolą klientom podejmować racjonalne decyzje w sprawie zakupu oświetlenia LED. Obecnie nie ma powszechnie przyjętego światowego standardu komfortu oświetlenia, co oznacza, że jest to pionierska inicjatywa w branży oświetleniowej.

Więcej informacji można znaleźć pod adresem www.philips.com/eyecomfort.

[1] Wpływ krótkowzroczności i dużej krótkowzroczności, marzec 2015 –  Światowa Organizacja Zdrowia

materiał prasowy

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Poprawienie komfortu widzenia i jakości życia jest tak samo proste, jak wkręcenie nowego źródła światła"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.