Nowości na rynku

Wszyscy zatrzymują się, by na niego popatrzyć. Polska Zagroda wybrana najlepszym domem świata

Polska Zagroda powstała w miejscu pięciu budynków przeznaczonych do rozbiórki. Architekci chcieli stworzyć miejsce, gdzie krajobraz i natura ściśle przenikają się z budynkami. Projekt został doceniony — wygrał międzynarodowy konkurs Architecture MasterPrize.

Wszyscy zatrzymują się, by na niego popatrzyć. Polska Zagroda wybrana najlepszym domem świata
Polska Zagroda to nowoczesna stodoła w całkowicie nowym wydaniu. Fot.bxbstudio.com
REKLAMA

Spis treści:

Filozofia architektów

Architekci z BXBstudio dokonali transformacji typowego wiejskiego gospodarstwa w nowoczesną rezydencję. Ich projekt jest innowacyjny i oryginalny, ale nie zapomina o tym, gdzie powstał. Budynki wpasowują się w przestrzeń — zbudowane są z poszanowaniem środowiska naturalnego, a także wykorzystują naturalne światło. Elewacja zbudowana jest z czerwonych cegieł i drewna tak jak stodoły stojące tutaj wcześniej.

"Przyjęta filozofia projektowa w BXBstudio, to szczególny nacisk na relacje człowieka z naturą w odniesieniu do miejsca, historii i tradycji. Relacja ta wynika z poszukiwania kontekstu kulturowego, ale jednocześnie poszukiwania współczesnej formy, współczesnego designu. Wierzymy, że ten sposób kreowania przestrzeni zapewnia naszym budynkom trwałość i ponadczasowość, że dzięki temu nie są one anonimowe, pozbawione duszy, że są czymś więcej niż tylko nowoczesnym budynkiem." - BXBstudio tak opisuje swój projekt. 

Przeczytaj też: Wabu – Sushi & Japanese Tapas – nowy warszawski projekt autorstwa Roberta Majkuta

Nowoczesna stodoła — projekt

Polska Zagroda składa się z pięciu przenikających się budynków. Każda z brył pełni inną funkcję: pierwsza to garaż i siłownia, druga strefa dzieci, a trzecia do pracy i gotowania, natomiast czwarta i piąta to strefy prywatne. Stworzenie budynków, w których każda ma inną funkcję powoduje, że domownicy mogą żyć w symbiozie, gdzie nikt sobie nie przeszkadza.

Polska Zagroda składa się z pięciu połączonych budynków. Fot.bxbstudio.com

Zobacz także: Podwarszawski Dom jak Las wygrał międzynarodowy konkurs International Design Awards 2021

Najbardziej zaskakujące jest zachowanie historycznego układu, a do tego uwzględnienie naturalnych warunków miejsca, w jakim powstaje Polska Zagroda. Wpasowanie dużej posiadłości w otaczający krajobraz to spore wyzwanie, któremu architekci z BXBstudio sprostali. 

Architekci z BXBstudio pamiętali o tradycyjnym układzie budynków. Fot.bxbstudio.com

"Projektowane Stodoły Polskie mają unikalną bryłę, której forma wynika z nawiązania do istniejącego układu zabudowy gospodarczej, ukształtowania terenu, osi widokowych, potrzeb funkcjonalnych, podziału na strefy mieszkalne oraz lokalizacji drzew, które staraliśmy się zachować." - wypowiedzieli się architekci, którzy zaprojektowali budynki.

Z czego składa się Polska Zagroda?

Projekt w całości to pięć budynków, w których każdy z nich ma unikalną formę. Pierwsza stodoła jest przy umiejscowiona przy wjeździe do posesji, na parterze znajduje się garaż, a na piętrze jest siłownia z panoramicznym oknem. Cała bryła obudowana jest drewnem, dzięki czemu wpasowuje się w leśny krajobraz.

Zobacz więcej zdjęć

Sprawdź również: Polka wymyśliła zeroemisyjne osiedle. Jej projekt zawojował Stany Zjednoczone

Stodoła druga przyciąga wzrok imponującym przeszklonym podcieniem, który otwiera się na przyległy dziedziniec. Fasada budynku została pokryta drewnianą "koronką".

Zobacz więcej zdjęć

Trzecia posiadłość to miejsce, gdzie wstęp mają tylko dzieci! Tutaj mogą tańczyć i śpiewać bez obawy, że są za głośno. 

Zobacz więcej zdjęć

Kuchnia otwarta na dziedziniec mieści się w stodole czwartej. Tutaj znajdują się także gabinety z relaksującym widokiem na staw i drzewa.

Zobacz więcej zdjęć

Ostatni, piąty budynek, to najbardziej prywatne miejsce, które posiada dużo przeszkleń z ażurowymi wstawkami. W dwupoziomowym budynku znajdziemy sypialnie i salon, a także pomieszczenie widokowe na poddaszu. Piąta stodoła jest otwarta na otaczającą przyrodę — widać las, jezioro, a nocą można podziwiać gwiazdy.

Zobacz więcej zdjęć

Cała Polska Zagroda ma łączenie 627,48 m2.

Zobacz więcej zdjęć

Prestiżowa nagroda dla polskich architektów

Architekci z BXBstudio, na czele z Bogusławem Barnasiem, za projekt Polskiej Zagrody zdobyli nagrodę projektu roku w międzynarodowym konkursie Architecture MasterPrize. Docenienie polskiego projektu to wielkie wyróżnienie.

Zobacz całą galerię ze zdjęciami Polskiej Zagrody

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Wszyscy zatrzymują się, by na niego popatrzyć. Polska Zagroda wybrana najlepszym domem świata"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.