Spis treści:
- Filozofia architektów
- Nowoczesna stodoła — projekt
- Z czego składa się Polska Zagroda?
- Prestiżowa nagroda dla polskich architektów
Filozofia architektów
Architekci z BXBstudio dokonali transformacji typowego wiejskiego gospodarstwa w nowoczesną rezydencję. Ich projekt jest innowacyjny i oryginalny, ale nie zapomina o tym, gdzie powstał. Budynki wpasowują się w przestrzeń — zbudowane są z poszanowaniem środowiska naturalnego, a także wykorzystują naturalne światło. Elewacja zbudowana jest z czerwonych cegieł i drewna tak jak stodoły stojące tutaj wcześniej.
"Przyjęta filozofia projektowa w BXBstudio, to szczególny nacisk na relacje człowieka z naturą w odniesieniu do miejsca, historii i tradycji. Relacja ta wynika z poszukiwania kontekstu kulturowego, ale jednocześnie poszukiwania współczesnej formy, współczesnego designu. Wierzymy, że ten sposób kreowania przestrzeni zapewnia naszym budynkom trwałość i ponadczasowość, że dzięki temu nie są one anonimowe, pozbawione duszy, że są czymś więcej niż tylko nowoczesnym budynkiem." - BXBstudio tak opisuje swój projekt.
Przeczytaj też: Wabu – Sushi & Japanese Tapas – nowy warszawski projekt autorstwa Roberta Majkuta
Nowoczesna stodoła — projekt
Polska Zagroda składa się z pięciu przenikających się budynków. Każda z brył pełni inną funkcję: pierwsza to garaż i siłownia, druga strefa dzieci, a trzecia do pracy i gotowania, natomiast czwarta i piąta to strefy prywatne. Stworzenie budynków, w których każda ma inną funkcję powoduje, że domownicy mogą żyć w symbiozie, gdzie nikt sobie nie przeszkadza.
Polska Zagroda składa się z pięciu połączonych budynków. Fot.bxbstudio.com
Zobacz także: Podwarszawski Dom jak Las wygrał międzynarodowy konkurs International Design Awards 2021
Najbardziej zaskakujące jest zachowanie historycznego układu, a do tego uwzględnienie naturalnych warunków miejsca, w jakim powstaje Polska Zagroda. Wpasowanie dużej posiadłości w otaczający krajobraz to spore wyzwanie, któremu architekci z BXBstudio sprostali.
Architekci z BXBstudio pamiętali o tradycyjnym układzie budynków. Fot.bxbstudio.com
"Projektowane Stodoły Polskie mają unikalną bryłę, której forma wynika z nawiązania do istniejącego układu zabudowy gospodarczej, ukształtowania terenu, osi widokowych, potrzeb funkcjonalnych, podziału na strefy mieszkalne oraz lokalizacji drzew, które staraliśmy się zachować." - wypowiedzieli się architekci, którzy zaprojektowali budynki.
Z czego składa się Polska Zagroda?
Projekt w całości to pięć budynków, w których każdy z nich ma unikalną formę. Pierwsza stodoła jest przy umiejscowiona przy wjeździe do posesji, na parterze znajduje się garaż, a na piętrze jest siłownia z panoramicznym oknem. Cała bryła obudowana jest drewnem, dzięki czemu wpasowuje się w leśny krajobraz.
Sprawdź również: Polka wymyśliła zeroemisyjne osiedle. Jej projekt zawojował Stany Zjednoczone
Stodoła druga przyciąga wzrok imponującym przeszklonym podcieniem, który otwiera się na przyległy dziedziniec. Fasada budynku została pokryta drewnianą "koronką".
Trzecia posiadłość to miejsce, gdzie wstęp mają tylko dzieci! Tutaj mogą tańczyć i śpiewać bez obawy, że są za głośno.
Kuchnia otwarta na dziedziniec mieści się w stodole czwartej. Tutaj znajdują się także gabinety z relaksującym widokiem na staw i drzewa.
Ostatni, piąty budynek, to najbardziej prywatne miejsce, które posiada dużo przeszkleń z ażurowymi wstawkami. W dwupoziomowym budynku znajdziemy sypialnie i salon, a także pomieszczenie widokowe na poddaszu. Piąta stodoła jest otwarta na otaczającą przyrodę — widać las, jezioro, a nocą można podziwiać gwiazdy.
Cała Polska Zagroda ma łączenie 627,48 m2.
Prestiżowa nagroda dla polskich architektów
Architekci z BXBstudio, na czele z Bogusławem Barnasiem, za projekt Polskiej Zagrody zdobyli nagrodę projektu roku w międzynarodowym konkursie Architecture MasterPrize. Docenienie polskiego projektu to wielkie wyróżnienie.
Zobacz całą galerię ze zdjęciami Polskiej Zagrody