Okiem eksperta

Architektura organiczna

Harmonia z naturą to podstawa architektury organicznej. To nie tylko styl, ale cała ideologia.

Architektura organiczna
REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL 

Architektura organiczna to nurt, którego celem jest połączenie piękna krajobrazu z konstrukcją budynków mieszkaniowych czy użyteczności publicznej. Projektowane obiekty naśladują naturalne formy, które wpisują się w otoczenie. Najczęściej przypominają rośliny, co powoduje, że dominują obłe kształty i płynne linie. Sprawdźcie jakie budynki na świecie wpisują się w ten styl architektoniczny.

Architektura organiczna – co to znaczy?

Inaczej nazywana modernizmem organicznym lub bioarchitekturą zaczęła rozwijać się na początku XX wieku. Jej główną ideą jest nawiązywanie do natury oraz wzorowanie się na niej. Ma harmonizować z krajobrazem, a wręcz stawać się jego integralną częścią. Styl ten wykorzystuje również naturalne materiały, które są przyjazne środowisku. Ważne jest tutaj budownictwo energooszczędne. Chodzi o to, aby kształty nie tylko nawiązywały do żywych organizmów, ale stosowane rozwiązania techniczne miały swoje źródło w przyrodzie. Za ojca architektury organicznej uważa się Franka Lloyda Wrighta, który mówił, że nie tyle, co formy są najważniejsze, ale przede wszystkim ich relacja z otoczeniem.

Równowaga to podstawa 

Architektura organiczna to nic innego jak unifikacja człowieka, który jest jednostką potrzebującą i wykorzystującą wszelakie konstrukcje z przyrodą, która nie powinna cierpieć z powodu wszechobecnej industrializacji. Budynki, które powinny swobodnie wpisywać się w pejzaż mają stanowić jego naturalne przedłużenie. Monumentalizm tutaj odpada, liczy się równowaga z przyrodą. Uwzględnia się przy tym warunki ekologiczne, miejscowe materiały czy korzysta z tradycyjnych technik budowlanych. Nie ma tutaj miejsca na typowe przemysłowe budownictwo, które zaburza naturę. Pokazuje to, że nie jest to tylko styl, ale pewien sposób myślenia o budownictwie.

Uwagę zwraca się na każdy nawet najmniejszy szczegół. Projektowanie to nazywa się popularnie po prostu „zielonym”. Architekci organiczni tworzą okna, podłogi, pojedyncze krzesła w jak największej zgodzie z naturą, wykorzystując to co jest wokoło.

Przykłady na świecie

Projektanci organiczni wykorzystując rozwiązania z przyrody nawiązują do jej kształtów nadając je nie tylko budynkom mieszkalnym, ale także obiektom użyteczności publicznej. Znajdziemy na świecie przykłady tego typu kościołów, teatrów i wielu innych miejsc. Do rozwoju tego rodzaju architektury przyczynia się również postęp w takich naukach jak akustyka czy materiałoznawstwo, czy choćby wzrastająca świadomość ekologiczna społeczeństwa.


fot. Pixabay.com

Fallingwater

To przykład najbardziej znanego i co ważne jednego z pierwszych budynków wzniesionych przez ojca architektury organicznej. Mimo że wybudowany był ponad 80 lat temu wciąż wygląda doskonale. Dom został usytuowany nad wodospadem, tak aby jego mieszkańcy mogli słyszeć szum wody. Mimo iż wydaje się, że bryła jest zdominowana przez formy geometryczne to linie są lekko zakrzywione, a wiele z nich zaokrąglone. To budynek, który nie imituje form pochodzących z przyrody, ale wzoruje się na naturalnej harmonii pobliskiego otoczenia. 

 
fot. Pixabay.com

Opera w Sydney

To jeden z najbardziej znanych budynków na świecie. Niewiele jednak osób wie, że to także bardzo dobry przykład architektury organicznej. Te charakterystyczne muszle nad wodami Parramatta River są doskonale wkomponowane w zastaną przestrzeń. Są to trzy podłużne hale zadaszone systemem wielkich konch przypominających muszle małży o ostrych brzegach. Skorupy te wyglądają jakby opadały jedna na drugą. Nadaje to całemu obiektowi niezwykłej ekspresji. Niektórzy uważają, że konstrukcja podobna jest do stacjonujących niedaleko żagli.

 
 
 
Wyświetl ten post na Instagramie.
 
 
 

Post udostępniony przez Aloni Cave House Milos (@aloni.milos)

Aloni House

Położony na  jednej z wysp archipelagu Cyklady Aloni house to jeden z najlepszych przykładów realizacji architektury organicznej. Nie tylko uwzględnia naturalną topografię miejsca, ale również charakter dawnych tutejszych zabudowań, jeszcze zanim wyspa stała się popularna wśród turystów. Wypełnienie przestrzeni pomiędzy stromiznami, pozwoliło na uzyskanie płaskich pól uprawnych, które co najciekawsze stanowią jednocześnie sklepienie budynku mieszkalnego. Dostęp do naturalnego światła oraz ochronę przed czynnikami atmosferycznymi zapewniają dziedzińce, które rozdzielają pomieszczenia.

Swiss Re

To przykład nowoczesnego drapacza chmur zaprojektowanego przez pracownię Foster & Partners w Londynie, znanego jako Swiss Re albo The Gherkin. Twórcy twierdzą, że to pierwszy prawdziwie ekologiczny wieżowiec na świecie. Dzieje się tak, ponieważ budynek „zachowuje się” jak gąbka morska. Czerpie powietrze na poziomie parteru i wypuszcza na poziomie dachu, po uprzednim "dotlenieniu" budynku. Oznacza to, że znacznie ograniczone zostały koszty klimatyzacji oraz w maksymalny sposób wykorzystywane jest naturalne światło.


fot. 123RF/PICSELL

Złote Tarasy

W Polsce przykładem architektury organicznej są warszawskie Złote Tarasy. Jest to rozwiązanie kopuły geodezyjnej. Wielościany, z których powstały pokrycia dachowe przybliżają powierzchnię kuli. Udało się to dzięki ażurowym pięciokątom i sześciokątom podzielonym w trójkąty.

Aneta Filipczak, portal RynekPierwotny.pl

Przeczytaj inne artykuły eksperta:

Podłogi 3D - tak czy nie?

Racjonalna, ale drobiazgowa, czyli jak kobiety kupują mieszkania?

Dom na odludziu – zalety i wady mieszkania bez sąsiadów

Od czego zależy atrakcyjność lokalu mieszkalnego od dewelopera?

Dom energooszczędny – jakie technologie warto rozważyć i w które zainwestować?

Ogrzewanie podłogowe w domu. Luksus czy już standard?

Zakup działki — jak zrobić to dobrze i na co szczególnie zwrócić uwagę?

Ceglane elewacje znowu wracają do łask

Jak duży upust możemy wynegocjować podczas rozmowy z deweloperem?

Stary strych jako dodatkowa przestrzeń mieszkalna

Jak wybrać grill ogrodowy

Meble dla dzieci — jakie wybrać

Czy opłaca się inwestować w mieszkanie w szczycie górki cenowej?

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Architektura organiczna"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.