Urządzanie wnętrz

Baterie podtynkowe – wady i zalety

Armatura podtynkowa ma wiele zalet. To bardzo estetyczne i nowoczesne rozwiązanie, które jest coraz częściej wybierane przez właścicieli mieszkań i domów. Ukryta w ścianie instalacja zapewnia elegancki wygląd wnętrza i oszczędność cennego miejsca. W dodatku wpływa na minimalną awaryjność i ważną szczególnie w małych łazienkach funkcjonalność. Jednak jest to wyposażenie dużo droższe od tradycyjnych modeli. Jakie są więc wady i zalety stosowania baterii podtynkowych?

Baterie podtynkowe – wady i zalety
fot. materiały partnera

Czym jest bateria podtynkowa?

Aby to wyjaśnić, należy zrozumieć różnicę pomiędzy rozwiązaniem natynkowym a podtynkowym. Bateria natynkowa składa się z jednego elementu, który jest montowany bezpośrednio na ścianie poprzez podłączenie do gotowych wyjść wody. Natomiast armatura podtynkowa to dwie różne części, czyli element zewnętrzny i podtynkowy. Montuje się ją dwuetapowo. Najpierw instalowana jest część podtynkowa w specjalnie przygotowanym otworze w ścianie – tam się ją ukrywa. Następnie przyłącza się element zewnętrzny, który stanowi również dekorację wnętrza. Taki montaż skutecznie ukrywa to, co nie jest atrakcyjne, a uwidacznia najlepszą część armatury łazienkowej czy kuchennej.

Zalety baterii podtynkowej

Funkcjonalność

Jedną z największych zalet baterii podtynkowych jest ich funkcjonalność. Sprawdzają się szczególnie w małych łazienkach, ponieważ nie zabierają dużo miejsca, przez to, że ich część schowana jest pod tynkiem i kafelkami. To zostawia więcej miejsca na inne elementy potrzebne w tym pomieszczeniu. W dodatku można ją zainstalować w dowolnie wybranym miejscu na ścianie czy w suficie.

fot. materiały partnera

Czystość

Podłączenia schowane pod tynkiem łatwiej jest utrzymać w czystości, szczególnie te o skomplikowanych kształtach, ponieważ są niewidoczne i nie wymagają mycia. W dodatku nie są tak narażone na zbieranie się kamienia, który często jest ciężki do wyczyszczenia. Uchwyt i ozdobną rozetę wystarczy przetrzeć szmatką i gotowe.

Minimalna awaryjność

Jeśli bateria podtynkowa wykonana jest z solidnych materiałów i dobrze zamontowana będzie służyła przez kilka lat. Schowanie najważniejszych elementów instalacyjnych w ścianie sprawia, że są one mniej narażone na wszelkie uszkodzenia mechaniczne czy kontakt z wodą (długotrwałą wilgoć), która wpływa na trwałość materiału.

Łatwy montaż

Montaż baterii podtynkowej jest bardzo prosty i wbrew pozorom nie wymaga kucia głębokich dziur w ścianie. W dodatku sprawdza się ona na każdym typie ścian, nawet jeśli jest to cienka ścianka działowa.

fot. materiały partnera

Swoboda aranżacji

Baterie podtynkowe są minimalistyczne i bardzo eleganckie. Idealnie wpisują się w styl nowoczesnych wnętrz. Dostępne są w różnych wzorach, kształtach i kolorach. Możesz postawić na różnorodne rozwiązania jednouchwytowe (z systemem mieszającym ciepłą i zimną wodę) oraz dwuuchwytowe (z oddzielnymi pokrętłami) czy termostatyczne baterie podtynkowe. To zdecydowanie wpływa na estetykę wnętrza. Przez jej funkcjonalność i prostotę łatwo dostosować ją do wielu typów łazienek. Jest to także idealne rozwiązanie do przeprowadzenia metamorfozy w ciasnych i źle rozplanowanych łazienkach blokowych, ponieważ to, co jest „najbrzydszą” częścią armatury, jest ukryte w ścianie.

Większy przepływ wody

W armaturze podtynkowej jest większy przepływ wody. Wpływa na to jej budowa, ponieważ bateria podtynkowa ma większą przepustowość liczoną w l/min od tradycyjnej. Jest to ważne, kiedy w łazience instaluje się kilka pryszniców bocznych. Wpływa to także na działanie deszczownicy i prysznica ręcznego bez spadku ciśnienia.

fot. materiały partnera

Wady baterii podtynkowej

Czas i koszt montażu

Ogromny minusem baterii podtynkowych jest czas montażu. Taka instalacja wymaga odpowiedniego przygotowania – czyli wykucia wnęki w ścianie, która powinna być wykonana przez specjalistów. To ostatecznie wpływa też na większy koszt montażu. Taką baterię można zainstalować wyłącznie w nowych pomieszczeniach lub w trakcie generalnego remontu. Dzieje się tak, ponieważ samo instalowanie tego typu armatury jest inwazyjne, przez co dużo bardziej czasochłonne od instalacji klasycznego rozwiązania. 

Awarie i usterki

Mimo że armatura podtynkowa rzadko ulega awariom czy usterkom, to mogą się one zdarzyć. Kiedy to się wydarzy, może się okazać, że konieczne jest kucie całej ściany. To także wpływa na zwiększenie kosztu ewentualnej wymiany elementów wyposażenia łazienki czy kuchni. Można temu zapobiec, np. pozostawiając dostęp – tzw. rewizję w postaci jednej płytki ceramicznej odpowiednio przymocowanej. Wielu producentów zadbało również o to, aby po zdjęciu ozdobnej osłony pod baterią można było dostać się do podtynkowego korpusu.

Wyższa cena

Armatura podtynkowa to wyższe koszty zakupu. Wynika to z faktu, że przede wszystkim składa się ona z dwóch osobnych elementów. Nie bez znaczenia pozostaje też jej funkcjonalność oraz estetyka. W dodatku w niektórych modelach trzeba dokupować odpowiednie elementy hydrauliczne, bez których nie będzie możliwy prawidłowy montaż.

Spodobał Ci się artykuł? Sprawdź ofertę „mieszkanie na Ursynowie”. W tych nowoczesnych wnętrzach z pewnością zainstalujesz armaturę podtynkową.

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.