Okiem eksperta

BEZ BARIER - Jak urządzić łazienkę dla seniora?

Badania populacji ludzkiej przywoływane przez media, a także codzienne obserwacje wskazują na to, że nasze społeczeństwo starzeje się w nieubłaganym tempie. Upływające lata dotykają nie tylko nas, ale również przestrzeni, w której żyjemy. Zmieniają się również nasze potrzeby funkcjonalne, ułatwiające codzienne życie. W związku z tym często decydujemy się na remont naszych pomieszczeń.
BEZ BARIER - Jak urządzić łazienkę dla seniora?
REKLAMA

Łazienka to pomieszczenia najbardziej wymagające w projektowaniu, szczególnie jeśli ma służyć ona osobom starszym. W nich także nietrudno o wypadek. Zatem, jak urządzić odpowiednio łazienkę dla seniora, aby była funkcjonalna i zapewniła mu maksimum bezpieczeństwa? Poniżej przewodnik po najistotniejszych elementach, o których warto pamiętać.

Wyremontowali babci mieszkanie w prezencie. Zobacz efekty >>

Pomieszczenie sanitarne dla seniora lub osób niepełnosprawnych powinno być pozbawione barier architektonicznych. To od ich zniwelowania powinniśmy zacząć. Bariery to przede wszystkim wszelakiego rodzaju progi w przestrzeni podłogi, o które łatwo się potknąć i utrudniają swobodne poruszanie się np. za pomocą wózka inwalidzkiego. Innymi ograniczeniami mogą być: za nisko umieszczona miska WC, za wysoko umieszczona umywalka, a także za głęboka ze zbyt daleko zamontowaną baterią, z krótką wylewką i trudnymi do obsługi kurkami, zabudowana wanna bez podcięcia, do której nie można zbyt blisko podejść, lub po prostu zbyt głęboka wanna, z której ciężko wyjść.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!


KONKURS. Wygraj 700 zł na zakupy w IKEA >>

Swoboda ruchów
Nawet w najmniejszej łazience, ważna  jest nieograniczona możliwość poruszania się. Jeśli chcemy dostosować ją do potrzeb osób starszych lub niepełnosprawnych, przestrzeń w łazience to podstawowa i bezwzględna konieczność. Zaczynając od samego wejścia do takiej łazienki - warto zamontować trochę szersze drzwi. Minimalna szerokości przejścia, której nie ogranicza nawet samo skrzydło drzwi, powinna wynosić  90 cm. Montując urządzenia w łazience, musimy zostawić odpowiednią przestrzeń pomiędzy nimi.  Dla użytkowników poruszających się na wózkach inwalidzkich, absolutnym minimum jest pozostawienie wolnej przestrzeni o średnicy 150 cm.

Codzienna toaleta – umywalka
Umywalki, dla osób które poruszają się nad wózku powinny być zamontowane tak, aby można było pod nią swobodnie podjechać, dlatego warto zrezygnować w takim przypadku z wszelakich szafek podumywalkowych. Montują umywalkę, warto odejść trochę od zakładanych standardów, na rzecz jej użytkownika, dostosowując jej gabaryty do człowieka. Każde 5cm, dla osoby wysokiej będzie zbawienne, gdy nie będzie się musiał nad nią schylać, natomiast płytsza i niżej osadzona umywalka dobrze sprawdzi się dla niższych osób. W przestrzeni obok lub nad umywalką dobrze jest zamontować wygodne dostępne półki, aby wszystkie przedmioty codziennego użytku były dla nas na wyciągnięcie ręki.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Miska ustępowa
Normy europejskie mówią o tym, że dla osób niepełnosprawnych i starszych, miska ustępowa powinna znajdować się na wysokości 450-500 mm, z uwagi na wygodę siadania. Przed nią powinniśmy także pozostawić wolną przestrzeń min. 60x90 cm dla osób chodzących oraz 150x150cm dla osób poruszających się na wózku inwalidzkim, zapewniając im możliwość nieograniczonego obrotu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!Miejsce do kąpieli – brodzik czy wanna?

Bez wahania lepszym wyborem będzie zdecydowanie się na montaż prysznica bez brodzika, z odpływem w podłodze. Pozbywamy się tym samym problemu z niewygodnym wchodzeniem na wysoki brodzik, gdyż przestrzeń kabiny jest w jednej linii z posadzką. Wyeliminowanie progu w brodziku, zminimalizuje nam tym samym możliwość utraty równowagi i upadku. Rezygnując z wanny na rzecz prysznica, zyskujemy dodatkowe miejsce w łazience, dzięki temu możemy zamontować dużą kabinę prysznicową, w której będziemy mogli się swobodnie poruszać. Nie będziemy mieli także ograniczeń, w razie konieczności skorzystania z pomocy drugiej osoby podczas kąpieli. W przestronnej kabinie dobrze jest zamontować siedzisko. Może być ono stałe lub także w wersji składanej – nie zajmują zbyt dużo przestrzeni i można z niego korzystać  w momencie potrzeb. W przypadku montażu siedziska pod prysznicem warto zadbać o to, aby zamontowane było ono na wygodnej wysokości dostosowanej do jego użytkownika. Duży bezbrodzikowy prysznic umożliwia nam, także swobodne wprowadzenia wózka inwalidzkiego.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Dlaczego nie wanna? Zrezygnujmy z wanny, choćby posiadała specjalne podwyższone siedzisko. Podczas korzystania z wanny problem pojawia się w momencie wchodzenia do niej, a w szczególności przy wychodzeniu z niej. Nawet z płytkiej wanny, osobom o mniejszej sprawności fizycznej trudniej wyjść, poza tym jej wnętrze jest śliskie, podobnie jak posadzka przed nią, co dodatkowo może narazić nas na niespodziewany upadek.

Jeśli nie wyobrażamy sobie wyrzucenia wanny z łazienki, poszukajmy wanny z drzwiczkami, do której wchodzi się niczym do kabiny. Dodatkowym elementem ułatwiającym korzystanie będzie wyposażenie jej w nakładaną od góry ławeczkę oraz matę antypoślizgową, a także zamontowanie przy niej uchwytów ściennych, o których poniżej.


Akcesoria ułatwiające codzienne korzystanie z łazienki

Uchwyty i poręcze ścienne to jedne z ważniejszych elementów wyposażenia dostępnej łazienki.  Pomagają wyjść i wejść do wanny czy kabiny, ale także swobodnie usiąść na sedesie. Dobrze zamontować je obok wanny, w kabinie prysznicowej  oraz po jednej lub obu stronach miski ustępowej. Na rynku mamy bogatą ofertę uchwytów i poręczy – krótkie te do montażu obok umywalki, przełamane do montażu obok wanny, długie i składane stosowane zazwyczaj obok toalety, proste lub łukowe, także gładkie i o chropowatej powierzchni. Bynajmniej nie są to strikte elementy dla niepełnosprawnych, ale także akcesoria ułatwiające nam codzienne korzystanie z łazienki. 

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!Armatura

W obrębie prysznica idealnym rozwiązaniem będzie zamontowanie baterii podtynkowych z dużą deszczownicą i podręczną słuchawką. Takie rozwiązania są bardzo funkcjonalne, gdyż gabaryt baterii prysznicowej, która wystaje ze ściany jest zminimalizowana, co ogranicza nam możliwość uderzenia się, a także nie zajmuje dodatkowej przestrzeni. Komfortem i wygodą będzie także wybór baterii termostatycznej ze stałą temperaturą.  Do umywalek szczególnie polecam montaż baterii bezdotykowych – z fotokomórką i termostatem.


Po podłożeniu dłoni pod baterię uruchomi się ona automatycznie, a woda będzie miała od razu odpowiednio ustawioną temperaturę. Ułatwi to w dużym stopniu używanie umywalki, szczególnie osobom z problemami reumatycznymi, którym niejednokrotnie już samo odkręcenie kurka, może stanowić problem.

Lustro – dobrze aby było duże i nie zbyt wysoko zawieszone. Obok wbudowanego dużego lustra, powieśmy mniejsze lusterko powiększające na ruchomym ramieniu, ułatwi to nam codzienną toaletę. Z biegiem lat nasz wzrok się pogarsza, a mycie twarzy na raty, ubierając i ściągając na zmianę okulary bywa, nawet dla młodszej osoby, uciążliwe.

Posadzka
Jeśli wymieniamy płytki na posadzkę, warto wybrać takie które będą miały antypoślizgową powierzchnię min. klasy R9. Różnorodność płytek oferowanych przed producentów, pozwoli nam wybrać takie aby były jednocześnie i piękne i funkcjonalne. Doraźnym rozwiązaniem będzie zastosowanie na podłodze maty antypoślizgowej, szczególnie w przestrzeni przez prysznicem czy wanną. Pamiętajmy jednak, że wszelakie chodniki nawet te antypoślizgowe będą przeszkodą dla osoby poruszającej się na wózku, o kulach lub z balkonikiem. 

Elektronika
Idąc z duchem czasu i techniki, warto wykorzystać ją w codziennym życiu. W dostępnej łazience zamontujmy guzik alarmowy, ułatwiający przywołanie drugiej osoby w razie koniecznej pomocy. W pomieszczeniach, w których ciągle jeszcze mamy do czynienia z piecykami gazowymi starej generacji, bezwzględnie zamontujmy czujnik tlenku węgla. Drzwi do łazienki wyposażmy w blokadę, z możliwością jednoczesnego otwarcia drzwi z zewnątrz, nie będziemy musieli ich wywarzać w razie potrzeby udzielenia pomocy osobie, która jest w środku.

KONKURS. Wygraj 700 zł na zakupy w IKEA >>

Łazienka w naszym domu jest jednym z tych pomieszczeń, w których nietrudno o wypadek, dlatego remontując ją pamiętajmy, że musi być ona przede wszystkim bezpieczna  i wygodna.

  
www.archiego.com

Przecytaj pozostałe porady naszego eksperta:

Men’s cave czyli mieszkanie w męskim stylu >>>

Jak odpowiednio zaplanować oświetlenie w mieszkaniu? >>>

Urządzamy salon. O czym warto pamiętać? >>>

Prysznic czy wanna? Co wybrać? >>>

Ciepło, cieplej, najcieplej. Wybieramy kominek >>>

Ekspert radzi: pomysły na adaptację piwnicy >>>

Ekspert radzi: Jak rozjaśnić ciemne wnętrze >>>

Wokół kanapy – sprawdzone sposoby na aranżacje kanapy >>>

Aby skorzystać z porad naszego eksperta wystarczy, że dodasz galerię zdjęć na Deccorii przedstawiającą wnętrze, które chcesz zmienić. Następnie wklej link do tej galerii w komentarzu pod tym artykułem i krótko opisz swój problem. U nas znajdziesz odpowiedź na każde pytanie! 


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (7)

edytt

Bardzo fajne rozwiązania można znaleźć na homedome.pl mają tam dużo uchwytów i akcesoriów ściennych do łazienki, które sprawdzają się w takich łazienkach rewelacyjnie :)

kk001

Sama przechodziłam niedawno taki remont. Bardzo mało sklepów ma w swoim asortymencie takie akcesoria, które pomagają w codziennych czynnościach. Popatrz na https://www.pomocedlaseniora.pl/14-lazienka-i-toaleta a dokładnie na poduszkę do wanny.Mocujesz ją na przyssawkę. Według mnie to udogodnienie zarówno dla seniora jak i dla reszty domowników.

REKLAMA
Mania100

Wrzucam przydatny link http://www.roca.pl/wiadomoscii-wydarzeni/wiadomosci/2011/luty/lazienka-50-wedlug-marki-roca

scypka

W łazience dla seniora przede wszystkim powinny być zabezpieczenia, aby ten się nie poślizgnął, bo wtedy łatwo o nieszczęście . Dlatego maty antypoślizgowe to podstawa. My mamy też podpórki przy toalecie i prysznicu z Viteacare - bardzo mocno trzymają, sprawdzają się super.

Mania100

Mój tato ma problemy z poruszaniem się. Przy okazji remontu dostosowałam mu łazienkę do jego indywidualnych potrzeb. jest prysznic z bardzo niskim, 4 cm brodzikiem Granada. zamontowałam mu również siedzisko i różnego typu podpórki i uchwyty. Przy umywalce jest zamontowany syfon podtynkowy żeby było jak najwięcej dostępu. Korzystałam z serii Dostepna Łazienka z Roca.

Matamata

Wszystkie łazienki, w których miałam okazję (jako osoba poruszająca się na wózku inwalidzkim od 50 lat) są projektowane przez osoby sprawne. W hotelach istnieje opcja pokoi dostosowanych do 'naszych' potrzeb. Miałam okazję nocowania w kilku z nich. Łazienka: a/ umywalka na poziomie czubka mojej głowy, nie ma mowy o normalnym umyciu zębów. O zamontowaniu umywalek z regulowaną wysokością żaden wielki hotel i jego projektanci nie słyszeli, b/ toaleta na wysokości Mount Everestu. Nie ma mowy o wspięciu się na ten szczyt! Ciężkie poręcze, których słabsza osoba na wózku nie może podnieść. Deska z tajemniczą dziurą we frontowej części. Wchodziłam na to 'wzniesienie' z przerażeniem i poczuciem, że za chwilę runę na kafle, c/ siedzisko pod prysznicem - jeżeli nie masz stabilizacji nawet nie próbuj na ten mikro-stołek siadać. Nie ma się o co oprzeć, co dla większości z nas jest podstawą, ponieważ większość z nas ma problemy z utrzymaniem równowagi. W niektórych przypadkach kradnie się zwykłe, ogrodowe fotele i nosi się pod prysznice w różnych 'dostosowanych' łazienkach. Nie jest to żadna rewelacja, ale przynajmniej jest pełne oparcie. Pokoje hotelowe 'dostosowane' mają łóżka dla Księżniczek na ziarnku grochu. Wygodniej byłoby spać pod tymi łóżkami, bo wspinaczka metodą 'wciągania' się tyłem zabiera tak dużo czasu, że zastaje nas przy tym zajęciu świt. W artykule zasugerowano całkowitą rezygnację z wanny. Drodzy projektanci, wypisujecie bzdury! We wszystkich domach moich przyjaciół jest wanna! Każda z nas ma na wannie ławeczkę (dla mnie standardowa jest za wąska). Nasza 'ławeczka' na wannie została wykonana przez nas samych, bo na rynku w ogóle nie ma takiego rozwiązania. Jest zbita z listew sosnowych impregnowanych, ma długość 80 cm. Jest tak duża, że gwarantuje bardzo wygodne siedzenie dla osoby ze słabą stabilizacją. Rozwiązanie jest świetne, nie zalewa się podłogi, branie prysznica to przyjemność.

blogerka

Jeżeli nie chcesz seniorowi zrobić problemu, to nie rób brodzika z płytek. To najgorszy z możliwych sposobów na brodzik. To nie pytanie czy, tylko kiedy będzie przeciekał. Możesz wylać nawet tonę gumy, możesz zrobić nawet wyłożenie z włókna szklanego i żywicy, ale i tak klej czy silikon odejdzie od odpływu. I czym większy odpływ np liniowy,tym większy problem. Do tego wypłukujące się fugi i grzyby na płytkach. To pomysł marketingowców producentów płytek. Często w nowej łazience pod brodzik nie daje się płytek lub tańsze płytki, albo zostawia stare. A tak kupimy więcej płytek, a do tego zawsze namówią na dekory, mozaiki itp. I zawsze trochę pieniędzy więcej wpadnie. To w skali Europy setki tysięcy łazienek rocznie razy minimum 100zł zarobku więcej. Łatwo policzyć zyski branży. A jaka alternatywa? Jest droższa,ale trwała i higieniczna - poszukać lepiej brodzików na wymiar.

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "BEZ BARIER - Jak urządzić łazienkę dla seniora?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.