Okiem eksperta

Bezpieczeństwo na budowie – co należy wiedzieć

Budowa domu wiąże się z wieloma obostrzeniami, których należy przestrzegać. Niestosowanie się do wyznaczonych norm, przepisów i standardów może grozić nie tylko konsekwencjami prawnymi, ale doprowadzić także do bardzo poważnych wypadków, w tym również śmiertelnych. Bezpieczeństwo zdrowia i życia w trakcie postępujących prac budowlanych powinno być wartością nadrzędną dla każdego inwestora oraz wszelkich innych zaangażowanych osób. Poniżej kilka ważnych wskazówek oraz garść informacji, o których należy pamiętać podczas prowadzenia i koordynacji prac budowlanych.

REKLAMA

Bezpieczeństwo i higiena pracy

Bezpieczeństwo na budowie jest ściśle regulowane poprzez zbiór rozporządzeń i zasad BHP odpowiednich dla tego sektora. Pracownicy związani z budownictwem podlegają rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Socjalnej z dnia 26 września 1997 roku dotyczącym ogólnych przepisów BHP. Bardziej szczegółowe zasady, które odnoszą się do prac prowadzonych na budowie, zawiera rozporządzenie Ministra Infrastuktury z 6 lutego 2003 roku. Duża ilość wypadków spowodowała, iż obszar ten jest ściśle monitorowany. Statystyki prowadzone na terenie krajów europejskich pokazują jasno, iż budownictwo należy do sektorów niebezpiecznych i charakteryzuje się wysoką wypadkowością. Inwestor ma obowiązek przedstawić nie tylko projekt budowlany oraz wskazać kierownictwo budowy, ale także plan bezpieczeństwa i ochrony zdrowia (bioz). Plan bioz ma na celu wyeliminowanie możliwych przyczyn wypadków na terenie gdzie prowadzone są prace budowlane.

Plan musi więc zawierać wszelkie dane dotyczące potencjalnych zagrożeń oraz wskazywać bezpieczne rozwiązania. Minimalne wymagania bioz na budowach określa Dyrektywa Rady 92/57/EWG i została stworzona w celu podkreślenia rangi ważności bezpieczeństwa podczas planowania prac budowlanych. W praktyce, jeśli prace, które będą się odbywały, noszą znamiona wysokiego ryzyka (np. istnieje możliwość upadku z dużej wysokości), trwały będą dłużej niż 30 dni oraz wymagały będą zatrudnienia powyżej 20 osób, to wskazany przez inwestora kierownik budowy zobowiązany jest do stworzenia planu bezpieczeństwa obejmującego wszystkie fazy budowy, zarówno podczas planowania i projektowania, rozpoczęcia oraz w trakcie prac. Każda z osób zaangażowanych, począwszy od inwestora, poprzez kierownika budowy i podlegających mu pracowników oraz wszelkie osoby przebywające na placu budowy, w tym także odwiedzający, muszą stosować się do odpowiednich regulacji i każdy z nich podlega ścisłym restrykcjom.

Zobacz więcej zdjęć

Środki ochrony zbiorowej i indywidualnej

Do jednych z najważniejszych regulacji, które zawarte są w przepisach BHP z 1997 roku należą wskazania dotyczące środków ochrony, jakie podczas prac budowlanych powinny zostać zapewnione. To, czego inwestor powinien być świadom, to fakt, iż odpowiedni dobór środków ochrony życia i zdrowia jest wartością nadrzędną. Środki o których mowa, powinny być adekwatne do danego miejsca, odpowiednie do rodzaju wykonywanej fazy pracy, prawidłowe dla każdego stanowiska i same być dla wszystkich zaangażowanych bezpieczne. Prawo wskazuje także, iż wszelkie podjęte środki ochrony muszą uwzględniać stan zdrowia każdego pracownika i być ergonomicznie przygotowane na każdą potrzebną ewentualność lub dawały możliwość prawidłowej regulacji.

Według prawa nadrzędnymi są środki ochrony zbiorowej, do których dostosować się muszą pracownicy, a następnie, jeśli istnieje taka konieczność – środki ochrony indywidualnej. Odpowiedzialnym za przestrzeganie zasad przez robotników jest wyznaczony kierownik budowy. Nie oznacza to jednak, że pracownik nie ponosi odpowiedzialności za swoje błędy. Każda osoba obecna podczas budowy ma obowiązek wyznaczonych zasad przestrzegać. Pracownik ma prawo odmówić wykonania wskazanej pracy, jeśli w jego ocenie podjęte środki ochrony nie są wystarczające, adekwatne do zagrożenia czy też stwarzają niebezpieczeństwo dla zdrowia i życia.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu RynekPierwotny.pl

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Bezpieczeństwo na budowie – co należy wiedzieć"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.