Okiem eksperta

Chcesz zamontować siatkę. Co na to wspólnota mieszkaniowa?

Przepiękna pogoda za oknem zachęca do przebywania na zewnątrz. Koty chętnie korzystają z pełni wiosny, wygrzewając się w pełnym słońcu na balkonach. Czy chciałbyś zapewnić ten komfort swojemu zwierzęciu, bez narażania go na upadek z balkonu? Podpowiadamy, jak zrobić to zgodnie z przepisami.

Chcesz zamontować siatkę. Co na to wspólnota mieszkaniowa?
REKLAMA

Do kogo należy balkon? Do właściciela lokalu czy wspólnoty?

Ogólna zasada mówi o tym, że zgoda wspólnoty wymagana jest w przypadku działań dotyczących tych części budynku, które tworzą część wspólną nieruchomości.

O tym, czy balkon jest częścią wspólną czy należy do właścicieli lokalu, zdecydował Sąd Najwyższy. Zgodnie z uchwałą Sądu Najwyższego z dnia 7.03.2008 r., sygn. akt III CZP 10/08  wewnętrzna część balkonu jest integralną częścią lokalu, do którego przynależy. Natomiast jego zewnętrzny fragment należy do elewacji budynku, więc jest tym samym elementem wspólnym nieruchomości.

Kiedy możesz zamontować siatkę bez zgody wspólnoty?

Jeśli chcesz zamontować siatkę, która nie wpływa na elewację ani konstrukcję budynku, to nie potrzebujesz zgody wspólnoty. Jeśli jednak montaż ingeruje w jakiś sposób w budynek, to uzyskanie zgody jest obowiązkowe. W sytuacji, gdy jest to nowy budynek, możesz w ogóle nie uzyskać zgody. Naruszenie elewacji mogłoby skutkować zerwaniem jej gwarancji.

Co w takim razie z regulaminem porządku domowego, ustanowionego przez wspólnotę? Czy może on zakazać montażu siatki na balkonie? Bez obaw. Moc jego założeń jest zależna od obowiązującego prawa. Znaczy to, iż zapisy w regulaminie nie mogą naginać regulacji prawnych.

Pamiętaj jednak, że każdy administrator inaczej podchodzi do zakładania siatek na balkonach. Dzieje się tak szczególnie w przypadku, gdy następuje ingerencja w wygląd budynku. Często w przypadku montażu krat w oknach wymagana jest zgoda Zarządcy. Czy jest tak w przypadku cienkiej, prawie że przeźroczystej siatki? Jest to kwestia indywidualna. Jeśli masz wątpliwości, skontaktuj się ze Spółdzielnią i przedstaw powód, dla którego chcesz zamontować siatkę.

A co na to Twój kot?

Koty to urodzeni drapieżnicy, dlatego dla większości z nich okoliczne ptaki to łakome kąski. Nie pojmują jednak wysokości w taki sposób jak ludzie. Dlatego wyskoczenie za gołębiem z balkonu może kotu wydawać się całkiem dobrym pomysłem. Niestety to zazwyczaj nie kończy się dla niego dobrze. Na szczęście można temu zapobiec poprzez montaż siatki na swoim balkonie.EHC Pogotowie Wysokościowe

Zdjęcie główne: EHC Pogotowie Wysokościowe

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Chcesz zamontować siatkę. Co na to wspólnota mieszkaniowa?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.