Okiem eksperta

Co powinieneś wiedzieć o myciu instalacji fotowoltaicznych

Aby panele fotowoltaiczne mogły działać prawidłowo, konieczne jest, by promienie słoneczne padały bezpośrednio na ich powierzchnię. Ilość wytworzonej energii jest zależna od ilości nasłonecznienia. Im więcej słońca do nich dotrze, tym więcej energii są w stanie wygenerować. Odłóż zatem na bok wszystkie mity dotyczące tego, że mycie paneli jest zbędne. Zalegający na nich brud może przyczynić się do ograniczenia ich wydajności. A przecież na czym innym Ci zależy!

materiał partnera
REKLAMA

Jak często myć instalacje fotowoltaiczne

Coraz więcej producentów jednoznacznie określa, że panele słoneczne powinno się czyścić  minimum 2 razy w roku: wiosną i jesienią. Po okresie zimowym zalegający śnieg powoduje akomodowanie się na modułach osadu i zacieków, powstałych na skutek topnienia. Jesienią natomiast gromadzą się na nich opadające liście i gałęzie, a porywiste wiatry przyczyniają się do odkładania piasku. Do tego dochodzi jeszcze pył i kurz.

Warto jest monitorować wydajność instalacji fotowoltaicznej, chociażby za pomocą dedykowanych programów i aplikacji. Niższa ilość pozyskanej energii niż oczekiwana, może być sygnałem do tego, że warto przeczyścić panele.

Jakie czynniki wpływają na częstsze zanieczyszczenia?

  • Panele ustawione pod małym kątem. Im bardziej poziomo są położone, tym więcej zabrudzeń będą gromadzić
  • Mieszkanie w obszarze narażonym na smog przemysłowy i dym. W takich przypadkach na powierzchni paneli może pojawić się warstwa, którą ciężko jest usunąć tylko za pomocą wody.
  • Duża liczba drzew występujących w pobliżu. W takich lokalizacjach ilość opadających liści, gałęzi czy ptasich odchodów może być większa.

Jak czyścić panele słoneczne?

Jeśli zabierasz się sam do mycia instalacji fotowoltaicznej, w pierwszej kolejności powinieneś sięgnąć po szlauch z wodą. Z kurzem, pyłem, piaskiem i liśćmi powinien poradzić sobie bez wysiłku. W dodatku pozwoli Ci on na przemycie modułów nawet z ziemi. Pamiętaj jednak, aby odpowiednio dobrać ciśnienie wody. Jeśli będzie ono zbyt duże, to może spowodować uszkodzenie paneli.

Co natomiast jeżeli po przepłukaniu nadal widoczne są zacieki lub ptasie odchody? Wtedy będziesz musiał dostać się na dach. W takim przypadku pomocnym może okazać się podnośnik koszowy. Poza tym, że w bezpieczny sposób przetransportuje Cię w górę, zapewni Ci także komfortową platformę roboczą. 

Czym czyścić panele fotowoltaiczne?

W tym celu zaleca się używanie alkoholu izopropylowego. Mieszając go w proporcjach 1:1 z wodą uzyskasz roztwór, który bez wysiłku poradzi sobie z usuwaniem tłustych zabrudzeń i smug. Możesz także kupić dedykowany płyn, do mycia modułów fotowoltaicznych.

Odradza się natomiast stosowania innych detergentów i mydła, ponieważ pozostawiają one ślady na instalacjach. Do mycia stosuj wyłącznie miękkie gąbki. Będziesz mieć wtedy pewność, że unikniesz ewentualnych zarysowań powłoki. 

Jaka pora dnia jest odpowiednia do mycia?

Zdecydowanie odradzane jest czyszczenie modułów w trakcie gorących dni, szczególnie w godzinach południowych. Polanie nagrzanych paneli zimną wodą, może spowodować ich uszkodzenia. Dlatego warto panele myć rano lub późnym wieczorem, najlepiej w chłodniejsze dni.

Instalacja fotowoltaiczna jest narażona na działanie różnych czynników atmosferycznych i gromadzenie się na jej powierzchni zabrudzeń. Dlatego w celu przedłużenia jej żywotności oraz by mieć pewność, że działa prawidłowo i wydajnie, warto przeczyścić ją 2 razy w roku. Z powodzeniem możesz wykonać to sam, jednak pamiętaj, abyś zawsze miał w pamięci troskę o swoje bezpieczeństwo.

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Co powinieneś wiedzieć o myciu instalacji fotowoltaicznych"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.