Z czego składa się system fotowoltaiczny?
W skład elektrowni wchodzą:
- Panele fotowoltaiczne (panele PV).
- Inwertery (falowniki) – serce, które przekształca prąd stały w zmienny, a w razie awarii odłącza zasilanie.
- Elementy montażowe, takie jak: rama do mocowania paneli, okablowanie, urządzenia zabezpieczające i inteligentny licznik energii.
Jak działa elektrownia fotowoltaiczna?
W panelach znajdują się ogniwa fotowoltaiczne, które służą do przekształcania energii słonecznej w elektryczną. Podczas kontaktu z promieniami słonecznymi dochodzi w nich do tzn. efektu fotowoltaicznego.
W taki sposób powstaje prąd stały, który następnie trafia do falownika i tam przekształcany jest w prąd zmienny. Ten możesz wykorzystać do zasilania urządzeń w domu.
Wytworzona w ten sposób energia wykorzystana jest w pierwszej kolejności. Prąd sieciowy przyda się dopiero w sytuacji niedoboru. Natomiast nadwyżka trafia do Zakładu Energetycznego, który rozlicza się z Tobą na zasadzie systemu opustów (tzw. netmetering).
Pytania, które warto sobie zadać przed zakupem fotowoltaiki
- Jaki jest mój cel?
W zamyśle elektrownie fotowoltaiczne służą do obniżenia rachunków za prąd. Warto się jednak zastanowić, czy nie masz innych oczekiwań. Może zależy Ci na szybkim zwrocie kosztów zakupu i montażu instalacji? Albo chcesz mieć pewność zasilania w przypadku długich przerw w dostawie prądu? Od tego uzależniony jest dobór mocy elektrowni.
- W jakim kierunku chcę zamontować panele?
Przyjmuje się, że najkorzystniejszą orientacją jest południe, a nachylenie paneli powinny mieścić się w przedziale 30 – 40 stopni. Pozwoli Ci to wyprodukować najwięcej energii elektrycznej.
A co w sytuacji, kiedy nie masz możliwości montażu paneli na stronie południowej?
Istnieją dwa rozwiązania:
- Skierowanie instalacji w kierunku wschód-zachód. Sprawdzi się tylko w sytuacji, kiedy korzystasz z prądu przez cały dzień. Wówczas zużywasz energię na bieżąco, bez magazynowania w sieci.
- Umieszczenie paneli na specjalnej konstrukcji, wbitej w ziemię. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to rozwiązanie droższe o około 2 tys. od standardowego, a dodatkowo zajmuje miejsce na posesji.
- Czy będę w stanie dbać o instalację?
Wraz z upływem czasu, warto zadbać o stałą konserwację paneli fotowoltaicznych. Czasem wystarczą proste zabiegi, jak np. mycie.
Wykonując czyszczenie na własną rękę, pamiętaj o kilku zasadach:
- Czyszczenie dobrze wykonać co najmniej 2 razy w roku, w okresach intensywnego pylenia drzew.
- Do mycia należy używać wody miękkiej, najlepiej deszczówki. W przeciwnym wypadku istnieje prawdopodobieństwo powstania smug i zacieków, co jeszcze bardziej ogranicza światło przepuszczalność.
- Nie używaj silnych, alkaicznych i kwaśnych detergentów.
- Nie chodź po panelach. Mogą się w ten sposób łatwo uszkodzić. Aby dostać się na wysokość dachu, warto zadbać o odpowiedni sprzęt, np. podnośnik koszowy. Dzięki niemu wykonasz pracę bezpiecznie i nie spowodujesz dodatkowych szkód.
Pamiętaj, żeby wszystkie twoje pytania kierować do specjalistów. Nie ma uniwersalnego przepisu na efektywną elektrownię. Tylko odpowiednie analizy i obliczenia pozwolą stworzyć optymalny projekt.
EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski