Okiem eksperta

Co warto wiedzieć o elektrowniach fotowoltaicznych?

Myślisz o instalacji elektrowni fotowoltaicznej w swoim domu, bądź firmie? Zanim zdecydujesz się na ten krok, poznaj kilka aspektów, na które warto zwrócić uwagę.

REKLAMA

Z czego składa się system fotowoltaiczny?

W skład elektrowni wchodzą:

 • Panele fotowoltaiczne (panele PV).
 • Inwertery (falowniki) – serce, które przekształca prąd stały w zmienny, a w razie awarii odłącza zasilanie.
 • Elementy montażowe, takie jak: rama do mocowania paneli, okablowanie, urządzenia zabezpieczające i inteligentny licznik energii.

Jak działa elektrownia fotowoltaiczna?

W panelach znajdują się ogniwa fotowoltaiczne, które służą do przekształcania energii słonecznej w elektryczną. Podczas kontaktu z promieniami słonecznymi dochodzi w nich do tzn. efektu fotowoltaicznego.

W taki sposób powstaje prąd stały, który następnie trafia do falownika i tam przekształcany jest w prąd zmienny. Ten możesz wykorzystać do zasilania urządzeń w domu.

Wytworzona w ten sposób energia wykorzystana jest w pierwszej kolejności. Prąd sieciowy przyda się dopiero w sytuacji niedoboru. Natomiast nadwyżka trafia do Zakładu Energetycznego, który rozlicza się z Tobą na zasadzie systemu opustów (tzw. netmetering).

Pytania, które warto sobie zadać przed zakupem fotowoltaiki

 1. Jaki jest mój cel?

W zamyśle elektrownie fotowoltaiczne służą do obniżenia rachunków za prąd. Warto się jednak zastanowić, czy nie masz innych oczekiwań. Może zależy Ci na szybkim zwrocie kosztów zakupu i montażu instalacji? Albo chcesz mieć pewność zasilania w przypadku długich przerw w dostawie prądu? Od tego uzależniony jest dobór mocy elektrowni.

 1. W jakim kierunku chcę zamontować panele?

Przyjmuje się, że najkorzystniejszą orientacją jest południe, a nachylenie paneli powinny mieścić się w przedziale 30 – 40 stopni. Pozwoli Ci to wyprodukować najwięcej energii elektrycznej.

A co w sytuacji, kiedy nie masz możliwości montażu paneli na stronie południowej?

Istnieją dwa rozwiązania:

 • Skierowanie instalacji w kierunku wschód-zachód. Sprawdzi się tylko w sytuacji, kiedy korzystasz z prądu przez cały dzień. Wówczas zużywasz energię na bieżąco, bez magazynowania w sieci.
 • Umieszczenie paneli na specjalnej konstrukcji, wbitej w ziemię. Należy jednak mieć na uwadze, że jest to rozwiązanie droższe o około 2 tys. od standardowego, a dodatkowo zajmuje miejsce na posesji.
 1. Czy będę w stanie dbać o instalację?

Wraz z upływem czasu, warto zadbać o stałą konserwację paneli fotowoltaicznych. Czasem wystarczą proste zabiegi, jak np. mycie.

Wykonując czyszczenie na własną rękę, pamiętaj o kilku zasadach:

 • Czyszczenie dobrze wykonać co najmniej 2 razy w roku, w okresach intensywnego pylenia drzew.
 • Do mycia należy używać wody miękkiej, najlepiej deszczówki. W przeciwnym wypadku istnieje prawdopodobieństwo powstania smug i zacieków, co jeszcze bardziej ogranicza światło przepuszczalność.
 • Nie używaj silnych, alkaicznych i kwaśnych detergentów.
 • Nie chodź po panelach. Mogą się w ten sposób łatwo uszkodzić. Aby dostać się na wysokość dachu, warto zadbać o odpowiedni sprzęt, np. podnośnik koszowy. Dzięki niemu wykonasz pracę bezpiecznie i nie spowodujesz dodatkowych szkód.

Pamiętaj, żeby wszystkie twoje pytania kierować do specjalistów. Nie ma uniwersalnego przepisu na efektywną elektrownię. Tylko odpowiednie analizy i obliczenia pozwolą stworzyć optymalny projekt.

 

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Co warto wiedzieć o elektrowniach fotowoltaicznych?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.