Okiem eksperta

Co z tymi cenami prądu i gazu dla firm?

Koronawirus, który od kilkunastu tygodni straszy świat ma duży wpływ na nasze życie. Wpływa na jego komfort w sposób znaczący. Jeszcze nigdy tak wielu z nas nie czuło się tak bezsilnie w walce z czymś czego nie można zobaczyć, a tak bardzo nam zagraża.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Ta walka, a właściwie ograniczenia, które zostały podjęte w celu zahamowania Pandemii miały duży wpływa na nasze swobodne poruszanie. Wielu z nas nie mogło iść do pracy, czy po prostu na luźne spotkanie towarzyskie. Zostało nam to zabronione, a nawet w wielu przypadkach groziło to karą finansową. Taka sytuacja sprawiła, że różne gałęzie przemysłu przestały funkcjonować normalnie. Z czasem wiele z nich zostało zamknięte.

Galerie Handlowe to bardzo popularne miejsca, gdzie spotykamy się rodzinami, ale także biznesowo. Zakłady przemysłowe ograniczył swoje produkcje. Przemysł zwolnił. Nikt nie wiedzie, jak długo ta Pandemia będzie trwać, oraz jaki rozmiar przybierze ostatecznie. W mediach padały ilości osób zarażonych oraz zmarłych. Wszyscy czekamy na to co przyniesie kolejny dzień. Dziś mamy prawie pewność, iż najgorsze za nami. Różne ograniczenia są odwoływane. Dziś powoli biznes zaczyna wracać do pełnej sprawności. 

Jeżeli coś pozytywnego stało się dzięki koronawirusowi, to z pewnością są to dużo niższe ceny paliw na stacjach benzynowych. Potaniały też ceny energii i gazu dla klienta biznesowego. Jednakże te są odczuwalne tylko dla klienta, który będzie podpisywać umowy na te paliwa teraz. Obniżka cen energii i gazu nie jest odczuwalna dla klientów, którzy mają już zawarte kontrakty. Jednakże ci, którzy mogą je zawrzeć na kolejne lata, w dniu dzisiejszym znacząco zyskają na tym. Przecież przedsiębiorcy, bo o nich mowa mogą zawierać takie umowy na energię nawet do końca 2024 roku, gaz można natomiast zakontraktować do końca 2022 roku. Dziś jest na to doby czas, i nikt nie wie ile ten sprzyjający okres może jeszcze trwać.

Przyjrzyjmy się, jak to możliwie, iż w dobie ciągłych podwyżek cen energii i gazu te nagle poszybowały w dół?

Pierwszym powodem jest na pewno duży spadek zakupów na giełdzie. Wielu dużych odbiorców zmniejszyło lub zaprzestało produkcji tym samym wolumeny zużycia spadły. Jednymi z największych odbiorców energii w Polsce są Galerie Handlowe, a to one poczuły najbardziej skutki koronawirusa. 

Zamknięcie Galerii był jednym z pierwszych kroków przeciwdziałania rozprzestrzenianiu się pandemii. Od wielu lat to właśnie w tych miejscach spędzamy wolny czas, ale też pracujemy czy załatwiamy interesy.  Wielkie budynki i przestrzenie trzeba ogrzać lub schłodzić w zależności od pory roku, oraz oświetlić.

Kolejnym powodem, iż możliwe były obniżki cen energii i gazu to słaba zima. Ostatnie zimy mają niewiele wspólnego z tymi sprzeda kilkunastu lat. Ocieplenie klimatu jest bardzo zauważalne. Początkowe prognozy co do ubiegłej zimy nie były takie optymistyczne, straszono nas ostrą i srogą zimą, ale ostatecznie na straszeniu się skończyło.

Ostatnim powodem w mojej ocenie jest panika na rynku. Wiele firm nie dźwignie się po koronawirusie.  Nie będzie to tylko ich wina, ale bardzo ryzykownej konstrukcji rynku zakupowego, gdzie najczęściej nie marża a wolumen produkcji robił zarobek. Przy ograniczeniu popytu na rynku takie firmy muszą odczuć to w pierwszej kolejności. Zrozumiałym jest w takiej sytuacji, iż pomoc poprzez obniżenie cen energii i gazu może w dużym stopniu pomóc firmom w rozpędzeniu się.

Nic nie twa wiecznie, więc upatrując szansę w obecnej sytuacji drogi Przedsiębiorco nie czekaj. Kontraktuj na jak najdłuższy czas, bo tak tanio jak teraz już nie będzie nigdy.  Za kilka miesięcy rynek powróci do poprzedniego kształtu, ceny prądu i Gazu także. Jestem pewny, że ceny bardzo szybko poszybują w górę, szybciej niż miałoby to miejsce poprzednio (przed Koronawirusem). Na potwierdzenie moich przypuszczeń niech będzie informacja, iż Polskie Spółki Energetyczne już złożyły dokumenty dla Urzędu Regulacji Energetyki i zgodę na podwyżki, a stało się to pod koniec kwietnia. Spółki te mają straty, a jak to możliwe? Ponieważ od blisko 7 tygodni siedzimy w domach i konsumujemy energię dotowaną przez Państwo. Nie zapomnijmy, iż Rynek Energii  i Gazu w Polsce to nie tylko Spółki Skarbu Państwa. Mamy wolny rynek więc każdy może wybierać według opłacalności biznesowej.  

Ekspert serwisu Deccoria.pl

Autor: Wojciech Poznański, Doradztwo energetyczne

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Co z tymi cenami prądu i gazu dla firm?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.