Okiem eksperta

Co zagraża rynnom zimą?

Zima to ciężki okres dla rynien – dosłownie! Wszystko dlatego, że zagraża im śnieg i lód. Jakie zagrożenie stwarza zimowa aura?

materiał partnera
REKLAMA

Waga śniegu z połaci całego dachu to ciężar do udźwignięcia dla rynny

Lekki puch waży mało. Sytuacja zmienia się, wraz ze zmianą temperatury. Gdy śnieg zaczyna topnieć w wyniku ocieplenia, a później zamarzać pod wpływem niskich temperatur, to tworzy istne bomby ciężarowe. 

Im dłużej trwa zima, tym większy ciężar zalega na dachu. W końcu przychodzi dzień, w którym te ciężkie bloki śniegowe muszą spaść z połaci dachowej. Zsuwając się z niej, zawsze zahaczają o rynny. 

Co prawda ciężar tak zsuwającego się śniegu, jest mniejszy od tego, który przed roztopami zalegał na dachu, ale jest to i tak obciążenie dla rynien. Często zbyt duża ilość mokrego i zlodowaciałego śniegu zsuwającego się z połaci dachowej doprowadza do ich oberwania się. 

Im dłuższe sople, tym większe obciążenie rynien

Zima to oznacza również powstanie sople. Te bardzo często zwisają z rynien. Podobnie jak śnieg powstają pod wpływem zmieniających się temperatur, a im są większe, tym stają się cięższe. W związku z ich zwiększającą się wagą, okazują się dodatkowym obciążeniem dla systemu rynnowego.

Podobnie jak w przypadku zsuwającego się z dachu ciężkiego śniegu, tak i za długie sople, mogą doprowadzić do oberwania się rynien. 

Jak zapobiec oberwaniu się rynny zimą?

Bardzo ważne jest systematyczne odśnieżanie dachu, szczególnie gdy mroźna pora roku zaskakuje obfitymi opadami śniegu. Tak jak ze wszystkim, także tutaj lepiej zapobiegać niż leczyć. Jeśli chodzi o sople, to powinny być one systematycznie strącane.

Warto w tym miejscu zwrócić uwagę na to, aby czynności te były wykonywane przez osoby, które mają w tym doświadczenie oraz przy użyciu sprzętu, który zadba o bezpieczeństwo osób postronnych (np. podnośnika koszowego).

Nieumiejętne strącanie sopli może doprowadzić również do zerwania rynny, a brak doświadczenia w odśnieżaniu dachu, do jego uszkodzenia. Dodatkowo praca na wysokości, bywa trudna do wykonania – szczególnie jeśli jest to pierwszy raz. Zdecydowanie różni się ona od pracy na ziemi. 

Już wiesz jak zadbać o rynny zimą. Najważniejsza jest tutaj systematyczność. Pamiętaj, że w pracach na wysokości zawsze warto skorzystać z pomocy ekspertów.

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Co zagraża rynnom zimą?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.