Okiem eksperta

Czy można ubezpieczyć mieszkanie lub dom w trakcie budowy?

Tak, jak najbardziej. Zarówno dom, jak i mieszkanie w trakcie budowy można ubezpieczyć. Ubezpieczenie zawierane jest zarówno od pożaru, jak i innych zdarzeń losowych.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Co więcej, ubezpieczyciel na wniosek ubezpieczającego, którym jest właściciel nieruchomości ubezpieczy nie tylko mieszkanie, dom i ich elementy stałe w trakcie budowy, ale również budynki gospodarcze, ich elementy stałe oraz budowle w trakcie budowy. Jeśli zależy nam na ubezpieczeniu budynku gospodarczego i jego elementów stałych należy również ubezpieczyć mieszkanie lub dom w trakcie budowy.

Ponadto ochroną ubezpieczeniową można objąć sprzęt budowlany znajdujący się wewnątrz ubezpieczonego mieszkania lub domu, bądź budynków gospodarczych, jeśli ubezpieczone było również mieszkanie lub dom w trakcie budowy.

Należy podkreślić, że elementy stałe budynków gospodarczych oraz pomieszczeń przynależnych jak piwnice, garaże objęte są ochroną ubezpieczeniową wyłącznie przy jednoczesnym ubezpieczeniu obiektów, w których znajdują się te elementy stałe.

Wielu czytelników zastanawia się, od jakich zdarzeń można ubezpieczyć mieszkanie lub dom w budowie. Zakresy polis są bardzo różne i większość obejmuje pożar i inne zdarzenia losowe takie jak: uderzenie pioruna, pośrednie działanie pioruna, wybuch, upadek statku powietrznego, uderzenie pojazdu lądowego, silny wiatr, grad, spływ wód po zboczach, lawina, trzęsienie ziemi, upadek drzew lub masztów. Jeśli mienie, które ubezpieczono uległoby uszkodzeniu lub zniszczeniu na skutek wystąpienia w okresie udzielanej ochrony ubezpieczeniowej, któregokolwiek z wyżej wymienionych zdarzeń losowych ubezpieczający otrzyma wypłatę odszkodowania.

Ochrona ubezpieczeniowa może dodatkowo obejmować szkody spowodowane przez zalanie wodą pochodzącą z opadów atmosferycznych, osuwanie i zapadanie się ziemi, które wystąpi w okresie udzielanej ochrony ubezpieczeniowej o co ubezpieczający powinien dodatkowo zawnioskować.

Ważne, aby w trakcie rozmowy z agentem ubezpieczeniowym dokładnie określić, na jakiej ochronie ubezpieczeniowej i w jakim zakresie nam zależy, by mógł przedstawić właściwą dla nas ofertę.

Warto dopytać czy w granicach sumy ubezpieczenia ubezpieczyciel odpowiada również za szkody w ubezpieczonym mieniu będące wynikiem skażenia lub zabrudzenia, spowodowanych przez zdarzenie losowe objęte ochroną ubezpieczeniową, bądź powstałe wskutek akcji ratowniczej prowadzonej w związku z wystąpieniem zdarzenia losowego objętego ochroną ubezpieczeniową. Takie rozwiązanie warto mieć w zakresie polisy.

Ponadto, jeśli mamy dobrze dobrane ubezpieczenie w jego rozwiązaniu znajdzie się również zwrot niezbędnych, uzasadnionych i udokumentowanych kosztów poniesionych przez Ubezpieczonego w celu ratowania ubezpieczonych przedmiotów oraz zapobieżenia szkodzie lub zmniejszenia jej rozmiarów. Na takich samych zasadach będą zwrócone koszty poniesione w związku z uprzątnięciem pozostałości po szkodzie, łącznie z kosztami rozbiórki i demontażu części niezdatnych do użytku, ich wywozem oraz składowaniem. Dodatkowo firma ubezpieczeniowa pokryje również koszty demontażu i ponownego montażu nieuszkodzonych części ubezpieczonego mienia, jeżeli czynności takie są niezbędne w celu przeprowadzenia naprawy mienia dotkniętego szkodą.

Na spotkaniu z agentem warto dopytać o takie szczegóły jak jest liczona suma ubezpieczenia i w jakim systemie nastąpi wypłata, oraz kiedy nie możemy na nią liczyć.

Przeczytaj również:

Ubezpieczenie kredytu na zakup nieruchomości

Ubezpieczenie domku letniskowego

Jak ubezpieczyć rower?

Ubezpieczenie mieszkania, a zalanie

Ekspert serwisu Deccoria.pl

Autor: Joanna DywanKancelaria ubezpieczeniowo - finansowa 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Czy można ubezpieczyć mieszkanie lub dom w trakcie budowy?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.