Okiem eksperta

Czyszczenie rynien krok po kroku

Letnia aura sprzyja porządkom. Te wykonywane na zewnątrz zaczyna się głównie od ogrodu. Warto jednak również pamiętać o innych częściach domu – np. rynnach. Jak można je wyczyścić samemu?

REKLAMA

Zanim zaczniesz prace, zaopatrz się w odpowiedni sprzęt

Odpowiednie przygotowanie to podstawa każdych prac. Jeszcze zanim rozpoczniesz działania, powinieneś zaopatrzyć się w:

  • Wygodne rękawice – dopasowane pod względem rozmiaru i wykonanego materiału, tak, aby zarazki znajdujące się w rynnach miały, jak najmniejszy dostęp do Twojej skóry.
  • Łopatkę lub szufelkę wraz z wiaderkiem – jest to potrzebne, aby zebrać zanieczyszczenia.
  • Miękką szczotkęto ona pozwoli wyczyścić zabrudzoną rynnę, gdy już pozbędziesz się z niej większych „śmieci”, a miękkie włosie nie porysuje powierzchni.
  • Węża ogrodowego – to dzięki niemu wypłuczesz zanieczyszczenia i sprawdzisz drożność rynny.
  • Odpowiednia chemia – taka, którą umyjesz brudną rynnę.

Rynna na wysokości – jak się tam dostać?

Sprzęt jest. Czas na porządki, ale jeszcze zanim one nastąpią, warto pomyśleć o tym, jak dostać się na dość dużą wysokość – w końcu rynny do wyczyszczenia znajdują się głównie przy dachu. Do wyboru są dwie opcje: rusztowanie lub podnośnik koszowy. Drabiny nie bierzemy pod uwagę ze względu na BHP. 

Prace z wykorzystaniem podnośnika są zdecydowanie szybsze i bezpieczniejsze. Realizacja odbywa się w obudowanym koszu. Poruszać można się za pomocą mobilnego ramienia – dzięki czemu zaoszczędza się czas na przestawianie, które trzeba byłoby wykonać w przypadku rusztowania. 

Czyszczenie rynien krok po kroku – jak to wygląda?

Gdy już jesteś na wysokości i masz w zasięgu ręki rynnę, którą będziesz czyścić, rozpocznij pracę od zebrania znajdujących się w niej śmieci. Możesz zrobić to ręcznie lub przy wykorzystaniu szufelki. Uważaj jednak, aby nie porysować nią powierzchni. Metalowe rynny będą korodować, a plastikowe zatrzymywać brud.

Po zebraniu dużych zanieczyszczeń, czas zabrać się za wyczyszczenie zabrudzonych (np. ziemią) części rynny. Wykonaj tę czynność za pomocą miękkiej szczotki. Do pomocy posłuży Ci odpowiednia chemia i woda z węża ogrodowego.

Po zakończeniu prac nie zapomnij jeszcze sprawdzić szczelności systemu rynnowego – wlej do niego wodę. Może się okazać, że po wyczyszczeniu światło dzienne ujrzą ubytki – wtedy zobaczysz przecieki. To pozwoli Ci uniknąć sytuacji, w której zabrudzona ciecz z rynien wylądowałaby wprost na elewacji.

Rynny do czyszczenia? Już wiesz, jak się za nie zabrać. Powodzenia!

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

alalola223

Dom, który kupiłam ma prawie 3 piętra, więc nie ma szans, żeby sięgnąć do rynny z drabiny i w naszym przypadku jest to niebezpieczne. Myślę nad tym, aby wynająć podnośnik od firmy GIZO. Mają korzystną ofertę i szeroki wybór podnośników. Widziałam, że sąsiad w taki sposób czyścił rynny - fajnie, sprawnie mu to poszło, a co najważniejsze jest bezpieczne :) Dla mnie jest to też spora oszczędność, bo koszt usługi związanej z czyszczeniem rynny i dachu jest naprawdę duży.

Franek74

Warto w sprawie profesjonalnego czyszczenia zgłosić się do fachowców. Ja zamawiałem usługi firmy Inmago z Wodzisławia Śląskiego https://inmago.pl/czyszczenie-rynien/ i muszę przyznać, że świetnie się spisali. Poradzili sobie z najbardziej uporczywym zabrudzeniem. W końcu rynny są drożne i spełniają swoje zadanie.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Czyszczenie rynien krok po kroku"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.