Okiem eksperta

Dlaczego dach przecieka?

Topniejący śnieg powoduje rozlewanie się wody na połaci dachowej. Jeśli pokrywa dachowa jest uszkodzona, to łatwo o przecieki. Jaki może być ich powód ich powstania?

REKLAMA

Zabezpieczenie minimalizuje problemy

Każdy z rodzajów dachów posiada swoje słabe punkty, dlatego do zwiększenia ich szczelności przydaje się stosowanie obróbek blacharskich, taśm czy mas dekarskich. Przemieszczająca się po dachu woda skutecznie wykryje błędy w sztuce dekarskiej. Dlatego zastosowanie uszczelnień szczególnie przydaje się m.in. podczas roztopów śniegu na wiosnę.

Gdzie najczęściej znajduje się przeciek na dachu?

Przeciekanie dachu może ujawnić się po czasie. Nim bowiem woda zacznie kapać domownikom na głowę, najpierw przenika przez poszczególne elementy połaci dachowej.

Należy pamiętać, że miejsce na suficie, z którego kapie woda, nie musi znajdywać się pionowo pod miejscem powstania przecieku.

Miejsca, w których najczęściej powstaje przeciek, to:

  • Załamania połaci
  • Połączenia między elementami dachu
  • Okolice komina
  • Okna połaciowe
  • Przejścia instalacji przez dach

Kiedy łatwo o przeciek dachu?

Na przecieki częściej skarżą się właściciele dachów płaskich, bądź takich, których kąt nachylenia wynosi poniżej 30 stopni. Przy tak małym nachyleniu bądź jego braku, deszczówka i śnieg często zalegają na połaci dachowej.

Wtedy łatwo o przedostanie się wody do wewnątrz, czyli pod folię wstępnego krycia lub papę. Jeśli okaże się, że powłoka jest uszkodzona, to woda zacznie wnikać dalej w głąb pokrycia, zawilgacając kolejne warstwy.

Uszkodzona folia dachowa to częsty przypadek. Do jej nadwyrężenia może dojść już na etapie budowy budynku np. przez narzędzia czy ostre krawędzie dachówek. Membranę o mikrouszkodzenia potrafi przyprawić nawet sam jej transport.

Zignorowanie takich uszkodzeń może doprowadzić do problemów z przeciekaniem w przyszłości. Dlatego jeszcze podczas montażu powinno zadbać się o naprawę uszkodzonej membrany, ponieważ w innym razie trzeba będzie odrywać wierzchnią warstwę dachu w celu jej scalenia.

Nieprawidłowa obróbka blacharska zwiększa prawdopodobieństwo przecieku

Jeśli szczelina pomiędzy ścianami komina a pokryciem nie jest odpowiednio zabezpieczona, to wtedy łatwo o przeciek. Elementy z blachy (kołnierze) lubią odkształcać się pod wpływem temperatury. Gdy się tak dzieje, to woda ma ułatwione zadanie, by dostać się pod dach.

Do usunięcia objawów służy najczęściej masa uszczelniająca do obróbek blacharskich, którą nakłada się na szczelinę. Skutecznie chroni rejony komina przed przeciekaniem.

Regularne przeglądy się opłacają

By uniknąć kłopotów, warto przynajmniej dwa razy do roku dokonywać przeglądu dachu. Można to zrobić z podnośnika. Jeśli zostaną wykryte nieprawidłowości, to dobrym pomysłem będzie zapytanie fachowców o pomoc. Profilaktyka dachu zapewni jego szczelność na długie lata. Na pewno dasz radę!


EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dlaczego dach przecieka?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.