Okiem eksperta

Dom energooszczędny – jakie technologie warto rozważyć i w które zainwestować?

Podczas planowania budowy domu, warto na bieżąco sprawdzać nowoczesne rozwiązania, które pojawiają się na rynku. Mieszkamy w dość wymagającej strefie klimatycznej, ponieważ ogrzewamy nasze domy nawet do siedmiu miesięcy w ciągu jednego roku. Obniżenie kosztów, które czekają nas w przyszłości, jest więc sprawą niezwykle ważną i koniecznie powinniśmy brać to pod uwagę, już na etapie projektowym.

Dom energooszczędny – jakie technologie warto rozważyć i w które zainwestować?
REKLAMA

Istotną kwestią jest też rosnąca świadomość na płaszczyźnie konieczności dbania o środowisko naturalne. Przygotowaliśmy dla Was krótkie zestawienie na temat technologii energooszczędnych, które być może staną się dla was inspiracją.

Domy energooszczędne i pasywne – dlaczego warto?

Z roku na rok rynek domów energooszczędnych i pasywnych rozwija się bardzo dynamicznie i tylko od nas samych zależy, na jakie technologie się zdecydujemy, aby żyło nam się lepiej w przyszłości.

O ile kilkanaście lat temu, tego typu technologie były nazywane 'modnymi', dziś możemy z pełnym przekonaniem powiedzieć, iż ogromne zainteresowanie na rynku domów energooszczędnych, to nie tylko trend, ale przede wszystkim mądre podejście przyszłych właścicieli. W przypadku wspomnianych domów energooszczędnych, czyli niskoenergetycznych, technologie te przewidują przede wszystkim małą utratę ciepła w porównaniu do domów budowanych metodami tradycyjnymi.

Celem tych zabiegów jest przede wszystkim duża oszczędność kosztów w przyszłych latach użytkowania. Czy warto? Oczywiście, że tak. Domy pasywne wytwarzają energię elektryczną samodzielnie, ponieważ nie wykorzystują żadnych aktywnych źródeł ciepła, a tym samym sprawiają, iż także tu, utrata energii jest niezwykle niska.

Aby przedstawić wam pełen wachlarz możliwości, powinniśmy wspomnieć także o domach „zerooenergetycznych” oraz „plusenergetycznych”. Pierwsze z nich wykorzystują, jak sama nazwa wskazuje, zero energii cielnej netto, drugie z kolei są w stanie wyprodukować jej więcej, niż mogą wykorzystać. Największe oszczędności przynosi jednak budownictwo pasywne, które cieszy się stale rosnącym zainteresowaniem.


Fot. Pixabay

Technologia przyszłości

Wspomniane domy pasywne nie potrzebują stałych źródeł ciepła do produkcji energii, ale czerpią ją między innymi z:

  • promieniowania słonecznego,
  • urządzeń, które zostały zainstalowane oraz które są na co dzień wykorzystywane, 
  • od domowników, którzy na co dzień przebywają w domu.

Technologia ta w dalszym ciągu dynamicznie się rozwija. W Polsce jest to nadal niezwykle nowoczesne i rzadko wykorzystywane rozwiązanie, ponieważ wiąże się z koniecznością poniesienia dość dużych kosztów początkowych w stosunku do innych metod. Przez ekspertów nazywana jest jednak technologią przyszłości i śmiało możemy stwierdzić, że będzie ona wiodła prym w budownictwie, ponieważ wpisuje się w kanon potrzeb, które z roku na rok będą coraz bardziej podkreślane.


Fot. Pixabay

Aktualnie, nie tylko koszty początkowe stanowią ograniczenie. Domy pasywne podlegają o wiele większym obostrzeniom prawnym niż budownictwo tradycyjne. Przepisy mówią, iż dom pasywny może być zbudowany na planie prostokąta, a jego powierzchnia nie może być większa niż 150m2. Obostrzenia dotyczą także elewacji (część południowa powinna być przeszklona) oraz dachu, który według restrykcji musi być dwuspadowy oraz wielu innych aspektów, które według znawców tematu będą się zmniejszać, aby móc dopasować się do większej ilości przyszłych klientów.

Największym plusem całej inwestycji jest niezwykle niski koszt późniejszej eksploatacji, tak więc warto poczekać na rozwój tej technologii i poważnie się nad takimi rozwiązaniami zastanowić.

Autor: Joanna Herstowska, ekspert RynekPierwotny.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Dom energooszczędny – jakie technologie warto rozważyć i w które zainwestować?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.