Okiem eksperta

Ekspert radzi, jak rozplanować elektrykę w domu

Rozpoczynając prace nad projektem aranżacji wnętrz w pierwszej kolejności powinniśmy stworzyć funkcjonalny projekt elektryki, czyli wszystkich instalacji elektrycznych - wraz z rozmieszczeniem gniazd, włączników i punktów świetlnych dla wszystkich pomieszczeń w budynku i wokół niego.
Ekspert radzi, jak rozplanować elektrykę w domu
REKLAMA

Wymagająca elektryka
Kwestie techniczne i bezpieczeństwo dobrze wykonanej sieci elektrycznej, zwanej popularnie elektryką, to bardzo ważne aspekty, niemniej jednak wygoda, praktyczność i uniwersalność dobrze rozplanowanej instalacji to podstawa.

Aby spełnić oba warunki - funkcjonalność i bezpieczeństwo - należy starannie zaprojektować całość instalacji na podstawie wymagań inwestorów. Jest to bardzo istotny etap w planowaniu aranżacji mieszkania lub domu. Przystępując do tworzenia projektu musimy wstępnie wiedzieć, jak pomieszczenia (pokoje, łazienka, kuchnia) w naszym domu będą urządzone.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

POKOJE
Planując elektrykę w pokojach, którym nie przypisano konkretnych funkcji, postępujmy według utartych schematów. W każdym pomieszczeniu musimy mieć zapewnione tzw. oświetlenie ogólne - najczęściej będzie nim lampa na środku sufitu. Dla większego pomieszczenia możemy powielić liczbę symetrycznie rozłożonych lamp na suficie. Warto również, chociażby na jednej ścianie, zaplanować oświetlenie boczne tzw. kinkiet. Umieszczamy go na wysokości ok. 190 cm nad podłogą.

Kolejnym, przydatnym punktem świetlnym będzie lampa robocza, która oświetli biurko lub inne miejsce domowych prac. Włączniki do wszystkich punktów oświetleniowych umieszczamy zaraz obok wejścia do pokoju. Zwróćmy uwagę, w którą stronę otwierać się będą drzwi, tak aby nie umieścić włącznika za drzwiami. Będzie to uciążliwe w codziennym użytkowaniu. Najlepiej wykonać jeden zintegrowany panel, w którym połączymy dowolną liczbę włączników do wszystkich lamp w pokoju.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

Jeśli nie jesteśmy do końca pewni, jak urządzony będzie pokój dziecka lub gościnny, gniazda elektryczne najlepiej zaplanować na każdej ścianie w odległości od 50 cm od każdego kąta pomieszczenia. Najczęściej właśnie w tych okolicach będziemy potrzebować źródeł prądu dla lamp stojących, biurkowych, komputera, żelazka itp.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

POKÓJ DZIENNY
Dla wystroju salonu oświetlenie jest równie ważne, jak kolor ścian czy posadzka. To gra świateł tworzy klimat we wnętrzu, nadaje mu charakter, podkreśla lub wytłumia kolory. Pokoje dzienne to miejsca, w których design odgrywa dużą rolę, dlatego też ze szczególną pieczołowitością zaprojektujmy w nich doskonałe oświetlenie.

Rozmieszczenie punktów świetlnych będzie zależało od zaplanowanego wystroju. W salonie dobrze przewidzieć więcej niż jeden obwód oświetlenia głównego oraz kilka obwodów do oświetlenia akcentującego np. dla kinkietów, podświetlenia zasłon, panelu TV itp. Włączniki powinny znajdować się w jednym miejscu.

Najważniejszym miejscem, gdzie umieszczamy panel z gniazdami elektrycznymi, jest strefa z telewizorem. To tutaj przewidujemy lokalizację gniazd antenowych, do internetu, kilka gniazd (min. 4-5) nad posadzką oraz ścienną instalację do podwieszenia TV.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

SYPIALNIA
Elektrykę w sypialni planujemy analogicznie jak w innych pokojach lub salonie. Dodatkowymi elementami, o których warto pamiętać, są podwójne gniazda, symetrycznie zamontowane po obu stronach łóżka. Posłużą one do zasilenia lampek nocnych oraz ładowarek telefonów komórkowych.

Warto pomyśleć również o oświetleniu akcentującym w typie listew LED, które stworzą nastrojową atmosferę w sypialni. Istotny będzie również typ włączników do świateł. Wybierzmy włączniki tzw. schodowe, dzięki którym będzie można sterować lampami od wejścia do pokoju i bezpośrednio z łóżka.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

KUCHNIA
Kuchnia to serce domu. Najważniejsze i bardzo wymagające pomieszczenie, jeśli chodzi o stworzenie w niej odpowiedniego układu oświetlenia oraz gniazd i włączników. Również w kuchni, jak w większości pomieszczeń, powinno znaleźć się oświetlenie ogólne. Stanowić je może jedna lampa na środku sufitu lub zestaw opraw równomiernie rozmieszczonych na suficie podwieszanym.
Należy pamiętać o odpowiednim doświetleniu blatu roboczego. Może to być linia LED lub zestaw halogenów umieszczonych nad blatem.

W przypadku kuchennej "wyspy" należy zaplanować oświetlenie bezpośrednio nad nią. Nad stołem w kuchni oraz jadalni najlepiej sprawdzają się lampy, które zawisną bezpośrednio nad nim. Sterowanie oświetleniem w kuchni zaplanujmy w wygodnym, dostępnym miejscu, najlepiej w okolicach blatu roboczego i wejścia.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Gniazda w kuchni należy zaplanować na podstawie jej układu funkcjonalnego. Nie możemy zapomnieć o odpowiedniej liczbie kontaktów tuż nad blatem roboczym. Są one niezbędne w codziennym korzystaniu ze sprzętów kuchennych jak czajnik, toster, express itp. Za szafkami lokalizujemy gniazda do zasilenia lodówki, zmywarki, wbudowanego piekarnika lub mikrofali.

Ważne! Gniazda do połączenia sprzętów AGD wbudowanych w meble, nie powinny znaleźć się bezpośrednio za nimi, lecz w szafkach — pod lub obok nich. W ten sposób łatwo odłączymy sprzęt od zasilania, bez konieczności jego demontażu. Planując płytę grzewczą w kuchni, należy zdecydować się na instalację trójfazową.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

 

ŁAZIENKA
W pomieszczeniach sanitarnych główne miejsce oświetlenia to sufit oraz oświetlenie nad lustrem. Wykonując elektrykę w łazience, musimy znać już docelowe usytuowania elementów ceramiki tj. umywalki, wanny, toalety. Lustro najlepiej oświetlić równomiernie po obu stronach lub liniowo od góry.

Unikajmy stosowania punktowych źródeł światła nad lustrem w typie halogenów. Ich kierunkowy strumień światła będzie oświetlał nam punktowo twarz, przez co pojawią się na niej cienie. Jako dekorację warto zaplanować jeden lub dwa obwody oświetlenia więcej, które wykorzystamy do podświetlenia wanny lub wiszących szafek.

Kontakty umieśćmy w okolicach lustra i umywalki oraz w razie potrzeby na jednej ścianie do zasilenia pralki. Pamiętajmy, że w łazience należy stosować gniazda z klapką bryzgoszczelną.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

KOMUNIKACJA, SCHODY
Często korytarze w domach mają podłużny układ. Przy rozmieszczaniu lamp sufitowych, powinniśmy zdecydować się na większą ilość opraw, niż jeden punkt na środku, aby równomiernie oświetlić pomieszczenie. Obok typowych obwodów oświetlenia sufitowego i bocznego często stosuje się małe energooszczędne oprawy podświetlające stopnie schodów lub podłogę. W przypadku lokalizacji gniazd elektrycznych, na korytarzu nie ma sensu umieszczania całej ich baterii. Wystarczy jedno gniazdo na początku i drugie na końcu pomieszczenia.

Ważnym elementem instalacji oświetleniowej korytarzy i schodów jest zastosowanie włączników schodowych oraz krzyżowych. Pozwalają one załączyć oświetlenie na początku korytarza i wyłączyć go na końcu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię

BALKON I TARAS
Planując elektrykę w mieszkaniu lub domu, nigdy nie zapominajmy o oprawach oświetleniowych na balkonie czy tarasie. Zaplanujmy dwa źródła światła – główne i akcentujące w typie kinkietów. Właściciele domów powinni przewidzieć odpowiednie oświetlenia wejścia do budynku, a także doświetlić bramę garażową. Włączniki do świateł zewnętrznych powinny znajdować się w środku, tuż obok wyjścia przed dom lub na taras. Wokół domu, na elewacji warto zamontować co najmniej jedno gniazdko elektryczne z osłoną bryzgoszczelną.

Przy planowaniu elektryki w domu czy mieszkaniu przede wszystkim musimy kierować się funkcjonalnością. Oprawy oświetleniowe oraz gniazda i włączniki dobrze rozmieszczone i w odpowiedniej liczbie sprawiają, że będzie się nam mieszkać naprawdę wygodnie.

  

arch. Monika Wolska-Gan

www.archiego.com

Szukasz fachowej porady dotyczącej remontu i aranżacji domu lub mieszkania? Interesują Cię konkretne i niedrogie rozwiązania? A może dotychczasowy wystrój wnętrz już Ci się znudził i masz ochotę coś zmienić, ale brakuje Ci pomysłu? Skorzystaj z porad naszego eksperta! Architekt - Monika Wolska odpowie na każde Twoje pytanie!

Aby skorzystać z porad naszego eksperta wystarczy, że dodasz galerię zdjęć na Deccorii przedstawiającą wnętrze, które chcesz zmienić. Następnie wklej link do tej galerii w komentarzu pod tym artykułem i krótko opisz swój problem. U nas najdziesz odpowiedź na każde pytanie!

Przeczytaj pozostałe porady naszego eksperta:

Złote lata dwudzieste – czyli jak urządzić mieszkanie w stylu Art Deco? >>>

Czuj się jak u siebie! Czyli jak najlepiej urządzić pokój dla gości >>>

BEZ BARIER - Jak urządzić łazienkę dla seniora? >>>

Jedzenie w nowym świetle, czyli jak najlepiej oświetlić kuchnię? >>>

Men’s cave czyli mieszkanie w męskim stylu >>>

Jak odpowiednio zaplanować oświetlenie w mieszkaniu? >>>

Urządzamy salon. O czym warto pamiętać? >>>

Prysznic czy wanna? Co wybrać? >>>

Ciepło, cieplej, najcieplej. Wybieramy kominek >>>

Ekspert radzi: pomysły na adaptację piwnicy >>>

Ekspert radzi: Jak rozjaśnić ciemne wnętrze >>>

Wokół kanapy – sprawdzone sposoby na aranżacje kanapy >>>

Pomysł na szybką metamorfozę wnętrz >>>

Jak wybrać płytki na taras? >>>

Czy sufit musi być biały? Poznaj inne ciekawe pomysły! >>>

Jak zestawić kolor drzwi i podłogi?>>>

Aby skorzystać z porad naszego eksperta wystarczy, że dodasz galerię zdjęć na Deccorii przedstawiającą wnętrze, które chcesz zmienić. Następnie wklej link do tej galerii w komentarzu pod tym artykułem i krótko opisz swój problem. U nas znajdziesz odpowiedź na każde pytanie!  

Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Kolor w stylu skandynawskim. Kliknij!

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (7)

Gienka34

Fajny, przydatny artykuł! My też właśnie jesteśmy na tym etapie. Wstępnie już rozplanowaliśmy, teraz musimy wszystko jeszcze zliczyć i zakupy. Myslałam, ze gniazdka to gniazdka ale jak zobaczyłam jaki wybór ma Ospel, to czuję, że wcale to takie proste nie będzie ;p

Balzer

Do tego wszystkiego przydatne będą na pewno różne osprzęty i inne akcesoria - wszystko to można zakupić w sklepie internetowym https://elektrononline.pl/. Szybka realizacja i niskie ceny!

bandi401

Pracowałem w Polsce podczas studiów zaocznych i 3 lata po studiach jako elektryk. Teraz od 5 lat za granica w przemyśle,ale dorabiam dalej i dopiero teraz zrozumiałem co się w Polsce dzieje. W Polsce cały system budowlany jest zły i błędy są od początku do końca każdej budowy. Na początek powinno się zabrać za Architekturę i planowanie ile się w Polsce robi bez projektu,prawie każdy remont. Nawet jak jest projekt to i tak się oszczędza i nie robi wszystkiego. Główną winę ponoszą kosmiczne ceny mieszkań i domów w stosunku do zarobków. Dla porównania podam średni koszt elektryki w nowym domu 150mkw to koszt ok 40000 euro. Ile w Polsce wydaje się na elektrykę w takim domu ok 10000zł lub mniej.

mark150

Tak jak pisze "Razor" elektryk wie jak ma wykonać instalację aby odbiór sieci był bez problemu i aby mieszkańcy byli bezpieczni, w domu elektryk wykonał 17 niezależnych obwodów elektrycznych zabezpieczonych wyłącznikami przeciążeniowymi i tak w łazience i w kuchni wszystkie gniazda mają oddzielnie zabezpieczony obwód, taka "moda" na bezpieczną instalację w Polsce nie jest pózniej jak w Australii oczywiście stare domy, mieszkania posiadają instalację "po staremu" czyli mniej bezpiecznie.

Razor

CeeGee - hahahahaha, instalację którą opisałaś(eś) są w Europie normą od wielu lat, więc podawanie Australii jako przykładu mija się z celem, tak podzielona instalacja to standard. Ten "cudowny bezpiecznik" wyłączający wszystko nazywa się wyłącznik różnicowo-prądowy i jest w Polsce obowiązkowy od bodajże 1992r, wprowadziła go norma PN 5009. Więc jeśli dopiero teraz w Australii jest obowiązek ich stosowania to nie mają się czym chwalić.

CeeGee

W Australii przy budowie domow (obecnie w wiekszosci pietrowych z racji okrojonych dzialek) instalacja elektryczna podzielona jest na segmenty z osobnymi bezpiecznikami. Oswietlenie, zasilanie wszelkiego rodzaju odbiornikow pradu w kazdym pokoju i sypialniach, zasilanie przenosnych ogrzewaczy, urzadzenia kuchenne pobierajace duzo pradu w tym samym czasie, zbiornik na ciepla wode, klimatyzacja i garaz z mozliwoscia uzywania wielu elektrycznych narzedzi o duzej mocy w tym np: spawarki. Najwazniejszy w tym wszystkim jest bezpiecznik wylaczajacy wszystko od reki w przypadku kiedy komus przyjdzie do glowy kapiel w wannie z wlaczona suszarka w reku, ktora moze wpasc do wody. Wszystko to jest tak sprytnie podzielone zeby w przypadku wlaczenia wszystkiego na raz nie bylo przegrzania i zwarcia instalacji elektrycznej i zwiazanego z tym pozaru domu. W przypadku kupna starego domu trzeba poprosic elektryka zeby posprawdzac instalacje.

King_Henry_Happy

Nie słyszałem żeby elektrykę ustawiało się pod wystrój mieszkania. A wystrój się zmienia. To co? Kolejna wymiana instalacji? P.S. W zwykłych mieszkaniach " jedzie " się wg. schematu!

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ekspert radzi, jak rozplanować elektrykę w domu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.