Okiem eksperta

Folie przeciwsłoneczne na okna

Potrzebujesz zredukować ilość ciepła w swoim mieszkaniu, ale montaż klimatyzacji jest wykluczony. Dobrym rozwiązaniem w takim wypadku okazuje się użycie folii przeciwsłonecznej na oknach. Dlaczego? I jak przebiega jej montaż? Przeczytaj.

materiał partnera
REKLAMA

Folie przeciwsłoneczne na okna – sposób działania i korzyści

Zasada ich funkcjonowania opiera się na odbijaniu promieni słonecznych od powłoki folii. Dzięki temu zmniejsza się ilość ciepła, która przedostaje do środka pomieszczenia w lecie. Natomiast zimą ograniczają wydostawanie się ciepła na zewnątrz. Do głównych korzyści tego rozwiązania można zaliczyć:

 • zmniejszenie kosztów ogrzewania i klimatyzacji,
 • obniżenie temperatury w pomieszczeniu podczas słonecznych dni,
 • eliminację efektu odblasków na ekranach telewizora, komputera itd.,
 • ochronę przedmiotów wewnątrz pomieszczenia przed wyblaknięciem,
 • ograniczenie oddziaływania promieni UV.

Jak się przygotować do montażu folii przeciwsłonecznej?

W pierwszej kolejności należy podjąć decyzję, czy będzie ona montowana od wewnętrznej, czy zewnętrznej strony okna. Od tego też zależy zakup materiału – występuje rozróżnienie właśnie ze względu na te 2 czynniki. Producenci najczęściej polecają folie do montażu na zewnątrz okna. Wynika to z tego, że promienie słoneczne są w takim wypadku zatrzymywane, jeszcze przed dostaniem się do szyby.

W następnym kroku, jeśli okna znajdują się na wysokości, trzeba rozważyć, jak się tam dostać. Najbezpieczniejszymi rozwiązaniami są: rusztowanie lub podnośnik koszowy. W ostatnim kroku należy zaopatrzyć się w odpowiednie narzędzia. W zestawie do folii przeciwsłonecznej powinny być dołączone:

 • płyn montażowy,
 • rakiel do wyciskania wody,
 • żyletka lub skrobak do oczyszczania powierzchni szyby,
 • nożyk.

Oprócz tego należy przygotować:

 • ręczniki papierowe lub ścierkę,
 • środek do czyszczenia szkła,
 • spryskiwacz, który posłuży do rozpylenia płynu.

Montaż folii okiennej krok po kroku

Po dostaniu się na wysokość okna, za pomocą podnośnika koszowego lub rusztowania, należy oczyścić powierzchnię szyby. W tym celu wykorzystuje się środki do czyszczenia szkła dostępne na rynku. Następnie po umyciu okna, trzeba je dodatkowo oczyścić żyletką lub skrobakiem. Tak, by usunąć, np. drobinki piasku czy kurz.

Po odpowiednim przygotowaniu szyby, czas na folię. Jednak zanim ona, należy przyszykować płyn montażowy. Najlepiej, aby znajdował się on w butelce-spryskiwaczu, za pomocą której można wykonać rozpylenie tej cieczy. Gdy roztwór jest już gotowy, należy ściągnąć warstwę ochronną z folii przeciwsłonecznej.

W pierwszej kolejności płynem montażowym spryskiwana jest folia, a następnie oczyszczona szyba. Następnie materiał do montażu umieszcza się na środku okna. Należy sprawdzić, czy folię można łatwo przesuwać - w przeciwnym razie, trzeba spryskać szybę cieczą jeszcze raz.

Teraz czas na rozprowadzenie materiału na całej powierzchni okna. Zanim to zrobisz, warto spryskać roztworem zewnętrzną stronę folii. Dzięki temu unikniesz jej uszkodzenia. Następnie za pomocą rakla trzeba wycisnąć płyn spod naklejonego na szybę materiału, tak by całkowicie zanikł pod jego powierzchnią. Gdy już to wykonasz, ostrożnie osusz brzegi folii za pomocą ściereczki lub papierowego ręcznika.

Przed Tobą jeszcze ostatni element montażu. W przypadku folii zewnętrznych warto uszczelnić jej krawędzie. Możesz to zrobić np. za pomocą silikonu szklarskiego. Teraz pozostaje poczekać około 3 tygodni. Pamiętaj, by przed upływem tego czasu unikać mycia zamontowanej folii przeciwsłonecznej. Dzięki temu posłuży Ci ona na lata.

Już wiesz, jak możesz zredukować ilość ciepła w mieszkaniu, nawet bez klimatyzacji. Czas zacząć działać! Pamiętaj, że jeśli Twoje prace mają odbyć się na wysokości, to w pierwszej kolejności warto zadbać o swoje bezpieczeństwo.

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Folie przeciwsłoneczne na okna"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.