Okiem eksperta

Glony na elewacji - jak z nimi walczyć i czemu powstają

Glony i grzyby to najczęstsze mikroorganizmy, które występują na zewnętrznych elewacjach budynków. Jakie warunki sprzyjają ich powstawaniu? Jak się ich pozbyć?

REKLAMA

Co sprzyja powstawaniu grzybów i glonów na elewacjach?

Warunków, które sprzyjają rozwojowi glonów i grzybów na elewacji jest kilka. Należą do nich:

  1. Rodzaj elewacji

Na rozwój tych mikroorganizmów szczególnie narażone są tynki z żywic syntetycznych bez dodatków biocydów. Biocydy to związki posiadające właściwości zwalczania mikroorganizmów.

  1. Powierzchnia elewacji

Im bardziej chropowata fasada, tym więcej wody i innych zanieczyszczeń jest w stanie zatrzymać na swojej powierzchni. A to właśnie wilgotność najbardziej sprzyja powstawaniu glonów i grzybów, które przenoszone wraz z wiatrem, mają idealne miejsce zatrzymania się na takiej przestrzeni.

  1. Przepływ powietrza przez ściany

Te powierzchnie, które mają ograniczoną cyrkulację powietrza, schną wolniej. To z kolei prowadzi do zawilgoceń, które są ukochanymi miejscami dla glonów i grzybów. 

  1. Złe orynnowanie budynku

Jeżeli woda, która spływa z dachu, jest źle odprowadzana i cieknie po elewacji, to powstała w ten sposób większa wilgotność, stwarza idealne warunki do bytowania mikroorganizmów. 

  1. Bliskość terenów zielonych

Glony i grzyby przenoszone są wraz z wiatrem. W związku z tym jeśli w okolicy Twojego domu znajduje się wiele drzew i roślin, to istnieje wyższe prawdopodobieństwo powstania tych mikroorganizmów na elewacji.

Jak walczyć z mikroorganizmami na elewacji?

Najważniejsza jest systematyczność i konsekwencja. Glony co jakiś czas będą powstawać na elewacji. Można jednak wydłużyć proces ich rozwoju stosując odpowiedni środek biobójczy. 

Należy w tym miejscu pamiętać jednak o kilku ważnych krokach:

  1. Przed nałożeniem środka biobójczego należy oczyścić elewację z zabrudzeń. W innym wypadku nie zadziała on poprawnie.
  2. Warto również zainwestować w zabezpieczenie powierzchni tynku. Dzięki zastosowaniu preparatu impregnującego ograniczymy chłonność elewacji, a tym samym przedłużymy odporność na ponowny porost.
  3. Do prac na wysokości potrzebny będzie sprzęt, który pozwoli się tam dostać. Najszybszym rozwiązaniem jest w tym wypadku podnośnik koszowy. Czasem korzysta się również z rusztowań. Absolutnie nie powinno się wykonywać takich prac z drabiny.

O dobór odpowiedniej chemii warto zapytać eksperta. Jeśli nie czujesz się na siłach, by sam wykonać mycie i impregnację elewacji, możesz skorzystać z usług dostępnych na rynku. W końcu przebywanie w czystej przestrzeni jest o wiele przyjemniejsze.EHC Pogotowie Wysokościowe
Zdjęcie główne: 123RF.com

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Glony na elewacji - jak z nimi walczyć i czemu powstają"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.