Czym jest i jakie ma zastosowanie podbitka dachowa?
Podbitka dachowa (zwana również podsufitką) to spód wystającej części dachu. Stosuje się ją w przede wszystkim w celu poprawy walorów estetycznych budynku. Podbitki dachowe są również sposobem na ochronę połaci przed osiedleniem się uciążliwych lokatorów, najczęściej w postaci gniazd ptaków lub owadów.
Z jakich materiałów stosuje się podbitkę i jak ją konserwować?
Do najpopularniejszych wykończeń podsufitki należą drewno, metal oraz PCV. Dwa ostatnie rozwiązania obejdą się bez zabiegów renowacyjnych. Drewnianą podbitkę jednak należy pomalować i pokryć lakierem, co zabezpiecza ją przed wilgocią i wyblaknięciem. Zabiegi konserwacyjne drewnianej podbitki powinny być wykonywane raz na 5 lat lub częściej w zależności od potrzeb.
Jak przebiega konserwacja drewnianej podbitki?
Zabiegi konserwacyjne drewna polegają na pokryciu go nową warstwą ochronną, która ochroni je przed rozwojem grzybów i pleśni. Zanim jednak przystąpisz do nałożenia preparatu, powierzchnię drewnianej podbitki powinieneś:
- wyczyścić
- przeszlifować
- odpylić
Później pomaluj ją preparatem ochronno-dekoracyjnym. Najlepiej takim w formie żelu, dzięki czemu unikniesz jego kapania i zabrudzenia elewacji.
Jak dostać się do drewnianych elementów, które znajdują się na wysokości kilku metrów?
Stojąc przed wyzwaniem konserwacji lub wymiany podbitki dachowej w pierwszej kolejności należy pamiętać o bezpieczeństwie. Musisz zastanowić się, jak możesz dostać się do najwyżej położonej części podbitki dachowej. Do wyboru będą 2 możliwości, dzięki którym komfortowo wykonasz pracę na wysokościach: rusztowanie (większa stała konstrukcja) lub podnośnik koszowy (mobilna obudowana platforma). Wykonywanie powyższych prac z drabiny jest prawnie zabronione.
Podnośnik czy rusztowanie - co wybrać?
Przyjrzyj się plusom i minusom obydwu rozwiązań. Warto je rozważyć ze względu na:
Szybkość wykonania zlecenia
Rozłożenie rusztowania, odpowiednie przytwierdzenie do ściany i odebranie go przez osobę uprawnioną — zajmuje kilka godzin. Z podnośnika wykonasz zadanie szybciej, bo rozłożenie maszyny trwa kilka minut i od razu rozpoczynasz pracę pod opieką Operatora.
Przestrzeń do zabrania materiałów na wysokość
Podnośnik pozwala na załadowanie rzeczy do zabudowanej platformy, która jest mobilna - materiały jadą z Tobą w koszu. Dzięki temu rezygnujesz z wchodzeniem na górę z materiałami i narzędziami.
Dotarcie do trudno dostępnych miejsc
Wysięgnik daje możliwość operowania koszem nad obiektem położonym blisko elewacji (np. drzewo) albo częścią budynku wystającą poza obrys okapu (np. taras). W przypadku rusztowania dostęp ten jest często utrudniony.
Koszty realizacja zadania
W przypadku posiadania dużej ilości czasu, rusztowania mogą okazać się tańszą alternatywą dla podnośnika. Przed tobą konserwacja lub wymiana podbitki dachowej? Teraz już wiesz, jak możesz to zrobić bezpiecznie i szybko. Czas zabrać się za pracę!
EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski