Okiem eksperta

Jak dostać się do podbitki dachowej?

Wykończenie połaci dachu umieszczonej wysoko i w trudno dostępnych miejscach potrafi przysporzyć wielu zmartwień. Jak bezpiecznie i szybko zakonserwować np. podbitkę dachową?

Jak dostać się do podbitki dachowej?
Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Czym jest i jakie ma zastosowanie podbitka dachowa?

Podbitka dachowa (zwana również podsufitką) to spód wystającej części dachu. Stosuje się ją w przede wszystkim w celu poprawy walorów estetycznych budynku. Podbitki dachowe są również sposobem na ochronę połaci przed osiedleniem się uciążliwych lokatorów, najczęściej w postaci gniazd ptaków lub owadów.

Z jakich materiałów stosuje się podbitkę i jak ją konserwować?

Do najpopularniejszych wykończeń podsufitki należą drewno, metal oraz PCV. Dwa ostatnie rozwiązania obejdą się bez zabiegów renowacyjnych. Drewnianą podbitkę jednak należy pomalować i pokryć lakierem, co zabezpiecza ją przed wilgocią i wyblaknięciem. Zabiegi konserwacyjne drewnianej podbitki powinny być wykonywane raz na 5 lat lub częściej w zależności od potrzeb.

Jak przebiega konserwacja drewnianej podbitki?

Zabiegi konserwacyjne drewna polegają na pokryciu go nową warstwą ochronną, która ochroni je przed rozwojem grzybów i pleśni. Zanim jednak przystąpisz do nałożenia preparatu, powierzchnię drewnianej podbitki powinieneś:

  • wyczyścić
  • przeszlifować
  • odpylić

Później pomaluj ją preparatem ochronno-dekoracyjnym. Najlepiej takim w formie żelu, dzięki czemu unikniesz jego kapania i zabrudzenia elewacji.

Jak dostać się do drewnianych elementów, które znajdują się na wysokości kilku metrów?

Stojąc przed wyzwaniem konserwacji lub wymiany podbitki dachowej w pierwszej kolejności należy pamiętać o bezpieczeństwie. Musisz zastanowić się, jak możesz dostać się do najwyżej położonej części podbitki dachowej. Do wyboru będą 2 możliwości, dzięki którym komfortowo wykonasz pracę na wysokościach: rusztowanie (większa stała konstrukcja) lub podnośnik koszowy (mobilna obudowana platforma). Wykonywanie powyższych prac z drabiny jest prawnie zabronione.

Podnośnik czy rusztowanie - co wybrać?

Przyjrzyj się plusom i minusom obydwu rozwiązań. Warto je rozważyć ze względu na:

Szybkość wykonania zlecenia

Rozłożenie rusztowania, odpowiednie przytwierdzenie do ściany i odebranie go przez osobę uprawnioną — zajmuje kilka godzin. Z podnośnika wykonasz zadanie szybciej, bo rozłożenie maszyny trwa kilka minut i od razu rozpoczynasz pracę pod opieką Operatora.

Przestrzeń do zabrania materiałów na wysokość

Podnośnik pozwala na załadowanie rzeczy do zabudowanej platformy, która jest mobilna - materiały jadą z Tobą w koszu. Dzięki temu rezygnujesz z wchodzeniem na górę z materiałami i narzędziami.

Dotarcie do trudno dostępnych miejsc

Wysięgnik daje możliwość operowania koszem nad obiektem położonym blisko elewacji (np. drzewo) albo częścią budynku wystającą poza obrys okapu (np. taras). W przypadku rusztowania dostęp ten jest często utrudniony.

Koszty realizacja zadania

W przypadku posiadania dużej ilości czasu, rusztowania mogą okazać się tańszą alternatywą dla podnośnika. Przed tobą konserwacja lub wymiana podbitki dachowej? Teraz już wiesz, jak możesz to zrobić bezpiecznie i szybko. Czas zabrać się za pracę! 

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak dostać się do podbitki dachowej?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.