Okiem eksperta

Jak przygotować dom na wiosnę?

Wiosna to czas, kiedy wszystko zaczyna się ponownie budzić się do życia. Dlatego jest to idealny okres, by zadbać o dom, tak by również on stał się ciepły i słoneczny. Przeczytaj, co warto zrobić, aby 4 kąty również napełniały się dobrą energią!

Jak zaplanować prace wiosenne wokół domu? Fot. materiał partnera
REKLAMA

Wiosenne porządki, co to takiego?

Wiosenne porządki - jedni je uwielbiają, inni unikają ich latami. Ale tak naprawdę powinny one stanowić stały element rocznego harmonogramu. Wiosna to początek czegoś nowego, okres kiedy wszystko budzi się do życia. W związku z tym warto również odświeżyć mieszkanie.

To idealny moment, by porzucić grube koce, kanapy i serialowe wieczory. Po prostu obudzić się z zimowego snu i  ruszyć do działania! Właśnie wtedy, pojawiają się pierwsze mocniejsze promienie słońca, które uwidaczniają zalegający brud nagromadzony przez zimę.

Dlatego początek wiosny, można nazwać czasem rewolucji, która również powinna dotknąć mieszkań oraz ogrodów. Wiosenne porządki najczęściej są kojarzone z generalnym sprzątaniem w domu, a w przypadku zabudowań jednorodzinnych również ogrodu. Zazwyczaj rozpoczyna się je pod koniec marca. Co więcej, uchodzą za zajęcie żmudne i pracochłonne, ale będąc szczerym, rezultaty cieszą.

Co warto zrobić wewnątrz domu!

Sprzątanie wnętrza domu zawsze warto zacząć od porządnego zaplanowania. Całe działanie powinno się rozpocząć od góry, a konkretnie od okolic okien. Ważne jest, by pozbyć się zalegającego kurzu, który może znajdować się w okolicach sufitu, na żyrandolach, lampach, w wyższych częściach szafy, czy na karniszach.

Kolejno ściąga się zasłony, firany, myje okna i czyści parapety. W sytuacji, kiedy posiadasz okna dachowe to warto wynająć podnośnik koszowy, który dzięki swojej mobilności i szerokiemu zakresowi pracy, zdecydowanie ułatwi Ci to usunięcie zanieczyszczeń z okien. 

Gdy cały brud z góry zostanie zrzucony na dół, można przejść do kolejnego etapu. Zawiera się w nim sprzątanie wnętrza szafy, czy mycie mebli. Na sam koniec wykonuje się czyszczenie dywanów, odkurzanie i mycie podłóg. I tak po kolei z każdym pomieszczeniem!

Prace dokoła domu!

W przypadku ogrodów zdecydowanie ciężej jest określić konkretny termin rozpoczęcia wiosennych porządków. Najczęściej zaczyna się je wtedy, kiedy minie okres ostatnich mrozów (można założyć, że jest to około końca marca). Sprzątanie i szykowanie ogrodów składa się z kilku elementów.

  • Na początek ściąga się wszystkie osłony, które chroniły krzewy i drzewka podczas zimy. Najlepiej jest to robić w bezwietrzny, wilgotny i pochmurny dzień.
  • Następnie usuwa się suche rośliny oraz pędy. Można wtedy dokonać wycinki drzew. Do tego zadania najczęściej wykorzystuje się podnośnik koszowy (ułatwia dostanie się w oddalone i trudno dostępne miejsca znajdujące się na wysokości).
  • Kolejnym elementem jest zadbanie o trawnik. Dobrze jest zacząć od grabienia, usunięcia suchych elementów, podcinania oraz dosiewania. Wtedy także można nawozić glebę.
  • W sytuacji kiedy ma się również oczko wodne, to warto usunąć muł oraz inne zanieczyszczenia. Działanie to umożliwi również kontrole stanu technicznego zbiornika.
  • Na koniec opłaca się też przekopać i nawieźć ogródek, jeśli planuje się w nim sadzić warzywa i drzewka owocowe.

Jednak sama praca przy roślinach, to tylko początek całego działania. Przed rozpoczęciem sezonu należy też wyczyścić tarasy, balkony, kostki, altanki oraz rynny.

PORZĄDKI W OGRODZIE Porządki w ogrodzie. Fot.123RF.com

Skupiając się na tym ostatnim, warto zaznaczyć, że po zimie powinno się dokonać kontroli oraz ewentualnego wyczyszczenia rynien. Do tego zadania, bardzo często wynajmuje się podnośnik koszowy. Umożliwia on wygodne dostanie się do oddalonych miejsc. Co więcej, daje możliwość podpięcia wody oraz urządzeń elektrycznych w koszu zwyżki. Dodatkowo wpływa to na komfort pracy.

Faktem jest, że przygotowanie domu na wiosnę to zajęcie bardzo czasochłonne, ale efekty cieszą i napawają pozytywną energią. Tylko pomyśl o tych coraz cieplejszych dniach, podczas których będziesz mógł położyć się na fotelu i podziwiać swój zadbany dom i ogród. Aż uśmiech nasuwa się na usta!

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak przygotować dom na wiosnę?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.