Wiosenne porządki, co to takiego?
Wiosenne porządki - jedni je uwielbiają, inni unikają ich latami. Ale tak naprawdę powinny one stanowić stały element rocznego harmonogramu. Wiosna to początek czegoś nowego, okres kiedy wszystko budzi się do życia. W związku z tym warto również odświeżyć mieszkanie.
To idealny moment, by porzucić grube koce, kanapy i serialowe wieczory. Po prostu obudzić się z zimowego snu i ruszyć do działania! Właśnie wtedy, pojawiają się pierwsze mocniejsze promienie słońca, które uwidaczniają zalegający brud nagromadzony przez zimę.
Dlatego początek wiosny, można nazwać czasem rewolucji, która również powinna dotknąć mieszkań oraz ogrodów. Wiosenne porządki najczęściej są kojarzone z generalnym sprzątaniem w domu, a w przypadku zabudowań jednorodzinnych również ogrodu. Zazwyczaj rozpoczyna się je pod koniec marca. Co więcej, uchodzą za zajęcie żmudne i pracochłonne, ale będąc szczerym, rezultaty cieszą.
Co warto zrobić wewnątrz domu!
Sprzątanie wnętrza domu zawsze warto zacząć od porządnego zaplanowania. Całe działanie powinno się rozpocząć od góry, a konkretnie od okolic okien. Ważne jest, by pozbyć się zalegającego kurzu, który może znajdować się w okolicach sufitu, na żyrandolach, lampach, w wyższych częściach szafy, czy na karniszach.
Kolejno ściąga się zasłony, firany, myje okna i czyści parapety. W sytuacji, kiedy posiadasz okna dachowe to warto wynająć podnośnik koszowy, który dzięki swojej mobilności i szerokiemu zakresowi pracy, zdecydowanie ułatwi Ci to usunięcie zanieczyszczeń z okien.
Gdy cały brud z góry zostanie zrzucony na dół, można przejść do kolejnego etapu. Zawiera się w nim sprzątanie wnętrza szafy, czy mycie mebli. Na sam koniec wykonuje się czyszczenie dywanów, odkurzanie i mycie podłóg. I tak po kolei z każdym pomieszczeniem!
Prace dokoła domu!
W przypadku ogrodów zdecydowanie ciężej jest określić konkretny termin rozpoczęcia wiosennych porządków. Najczęściej zaczyna się je wtedy, kiedy minie okres ostatnich mrozów (można założyć, że jest to około końca marca). Sprzątanie i szykowanie ogrodów składa się z kilku elementów.
- Na początek ściąga się wszystkie osłony, które chroniły krzewy i drzewka podczas zimy. Najlepiej jest to robić w bezwietrzny, wilgotny i pochmurny dzień.
- Następnie usuwa się suche rośliny oraz pędy. Można wtedy dokonać wycinki drzew. Do tego zadania najczęściej wykorzystuje się podnośnik koszowy (ułatwia dostanie się w oddalone i trudno dostępne miejsca znajdujące się na wysokości).
- Kolejnym elementem jest zadbanie o trawnik. Dobrze jest zacząć od grabienia, usunięcia suchych elementów, podcinania oraz dosiewania. Wtedy także można nawozić glebę.
- W sytuacji kiedy ma się również oczko wodne, to warto usunąć muł oraz inne zanieczyszczenia. Działanie to umożliwi również kontrole stanu technicznego zbiornika.
- Na koniec opłaca się też przekopać i nawieźć ogródek, jeśli planuje się w nim sadzić warzywa i drzewka owocowe.
Jednak sama praca przy roślinach, to tylko początek całego działania. Przed rozpoczęciem sezonu należy też wyczyścić tarasy, balkony, kostki, altanki oraz rynny.
Porządki w ogrodzie. Fot.123RF.com
Skupiając się na tym ostatnim, warto zaznaczyć, że po zimie powinno się dokonać kontroli oraz ewentualnego wyczyszczenia rynien. Do tego zadania, bardzo często wynajmuje się podnośnik koszowy. Umożliwia on wygodne dostanie się do oddalonych miejsc. Co więcej, daje możliwość podpięcia wody oraz urządzeń elektrycznych w koszu zwyżki. Dodatkowo wpływa to na komfort pracy.
Faktem jest, że przygotowanie domu na wiosnę to zajęcie bardzo czasochłonne, ale efekty cieszą i napawają pozytywną energią. Tylko pomyśl o tych coraz cieplejszych dniach, podczas których będziesz mógł położyć się na fotelu i podziwiać swój zadbany dom i ogród. Aż uśmiech nasuwa się na usta!
EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski