Okiem eksperta

Jak stworzyć mural na budynku mieszkalnym?

Chciałbyś, by twoje osiedle zyskało więcej barw? Przygnębiają cię smutne i szare kolory ścian bloku? Coraz częstszą praktyką jest zamówienie projektu muralu u grafików kreatywnych, którzy chętnie przyjmują zlecenia na takie dzieła w przestrzeniach miejskich. Poniżej znajdziesz kilka wskazówek, w jaki sposób stworzyć mural na bloku.

Fot.123RF.com
REKLAMA

Zanim powstanie mural...

Pierwszym punktem jest uzyskanie pozwolenia od władz miejskich, by takie dzieło mogło powstać na spółdzielczym budynku mieszkalnym. Następnie należy wybrać z zespołem grafików projekty, które oddadzą klimat danego miejsca biorąc, także pod uwagę względy wizualne oraz funkcjonalne przyszłego dzieła.

Jakie są koszty?

Cena muralu zależna jest od detali, konturów czy typografii. Należy pamiętać, że samo przygotowanie projektu, a następnie wykonanie go w praktyce może przypaść grafikom początkującym lub profesjonalistom z kilkuletnim doświadczeniem.

Przy wstępnej wycenie malowidła ściennego artysta może zażądać opinii władz na temat struktury powierzchni i jej ewentualnego złuszczenia, bądź zniszczenia. Będzie to spore utrudnienie dla osoby wykonującej mural, ale z pewnością do zrobienia.

Podsumowując poszczególne kwestie, suma, jaką trzeba wydać na powstanie dzieła w przestrzeni miejskiej to nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Co będziesz potrzebował do realizacji planu?

Z pewnością należy przygotować się na dodatkowe koszty związane z wynajęciem specjalistycznego sprzętu. Drabiny, rusztowania czy windy - to narzędzia konieczne do pracy na wysokościach.

Jednak przy takiej inwestycji należy zastanowić się nad najbardziej adekwatnym rozwiązaniem, biorąc pod uwagę skalę projektu i miejsce wykonania. Najczęściej są to wieżowce mające często jedenaście pięter. W takim przypadku warto wynająć podnośnik koszowy, ze względu na jego stabilność, szybkość i elastyczność w jego użytkowaniu.

Główne informacje, jakie powinno się posiadać przy jego zamawianiu to przede wszystkim:

  • odległość, w jakiej od ściany stanie podnośnik
  • ciężar, w jakim kosz zwyżki będzie pracował

Wszystkie aspekty pomogą określić fachowcy zajmujący się tym na co dzień. Dla grafika wykonującego pracę na wysokości ważna będzie:

  • stabilność kosza
  • bezpieczeństwo, które zapewnia przypięcie do punktu kotwiczącego

Przygotowanie stanowiska pracy dla zakontraktowanego artysty jest bardzo istotne              i wymaga sporo poświęcenia, ale efekt zrealizowanego zlecenia jest zdecydowanie satysfakcjonujący.

Dzięki kreatywnemu muralowi Twój blok nabierze barw i nowego życia. Może to czas, by zabrać się za jego realizację?

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak stworzyć mural na budynku mieszkalnym?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.