Okiem eksperta

Jak uchronić dach przed wichurami?

Uszkodzenia dachów, a nawet ich zerwania są coraz częstsze. Przyczyną tego są anomalie klimatyczne i pogodowe. Mimo że żyjemy w umiarkowanym klimacie w ostatnim czasie nasiliły się u nas ulewy, powodzie, nieoczekiwane zmiany temperatury czy silne wiatry. To wszystko ma ogromny wpływ na nasze dachy. Jak możemy zapobiec ich uszkodzeniu?

REKLAMA

Warto mieć świadomość, że dach poza własnym ciężarem musi się zmierzyć również z obciążeniem spowodowanym np. śniegiem czy wiatrem. Dodatkowo wraz z biegiem czasu ulega on degradacji. To wszystko jest nieodłącznym elementem układanki, gdzie jeden błąd może nas kosztować utratę dachu nad naszą głową.

Dlaczego dochodzi do zerwania dachów?
Blachy znajdujące się na naszych dachach są najczęściej zamontowane do konstrukcji za pomocą gwoździ  lub farmerów, czyli wkrętów z gumową podkładką. Wraz z podwiewającym wiatrem są one lekko podrywane do góry. W związku z tym następuje ich poluzowanie. Z biegiem czasu stają się one luźniejsze, posiadając coraz to większą przestrzeń. Dodatkowo powierzchnia farmerów ulega korozji. To wszystko może wpłynąć na oderwanie się blachy od konstrukcji.

Coraz większa i luźniejsza przestrzeń pomiędzy blachą, a konstrukcją dachu stwarza idealne miejsce do przemieszczania się silnie wiejącego wiatru. Silne podmuchy w jednej chwili mogą wyrwać materiał z powierzchni dachowej, niszcząc zadaszenie nad naszą głową.

                                Piękne mieszkanie pod skośnym dachem


Polska pod względem siły wiatru została podzielona na trzy strefy. To, w której z nich się znajdujemy ma również wpływ na to, jakie materiały powinny być używane na naszych dachach. Warto mieć to na uwadze, szczególnie podczas budowy domu. Strefy te przedstawiają się następująco:
1. Część środkowa Polski – najłagodniejsze prędkości wiatru
2. Województwa zachodniopomorskie, pomorskie – średni prędkości wiatru
3. Województwa dolnośląskie, śląskie, małopolskie i podkarpackie – silne prędkości wiatru

Na co powinniśmy zwrócić uwagę?
Odpoczywając przed swoim domem w upalne lato, warto czasem wytężyć słuch. Mając w trosce nasze dachy, powinniśmy szczególnie zwracać uwagę na wyłaniające się z nich dziwne dźwięki stukotu. Są one pierwszym sygnałem na to, że na naszym dachu dzieje się coś niepokojącego, co przy większej wichurze może spowodować odfrunięcie kawałków naszej blachy.

Co zrobić, gdy zauważymy problem?
Zauważenie problemu jest pierwszym krokiem do zapobiegnięcia zerwania się naszego dachu. Słysząc stukot, powinniśmy zwrócić się do ekspertów, który wykonają kontrolę dachów. Sprawdzą oni w jakim stanie są jego mocowania, czy zostały uszkodzone farmery, a przede wszystkich czy istnieje ryzyko oderwania się blach podczas porywistych wiatrów.

Zdjęcie główne: ©123RF/PICSEL

Ekspert na wysokości 

EHC Pogotowie Wysokościowe

Przeczytaj również inne porady naszego esperta:

Dlaczego z mojego dachu cieknie?

Poznaj 5 powodów, dla których warto czasem zajrzeć do swojej rynny

Zielony taras w Bibicach. Zobacz projek!


Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

EHCpogotowieWysokosciowe

Zrób to sam! :) Jeżeli chcesz o coś dopytać w kwestii prac na wysokościach, zapraszamy do nowo powstałej grupy na FB: https://www.facebook.com/groups/1670405103258843/

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak uchronić dach przed wichurami?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.