Okiem eksperta

Jak uszczelnić ubytki obróbek blacharskich zamiast wizyty dekarza

Dach, będąc nieprzerwanie wystawionym na niesprzyjające warunki atmosferyczne z czasem ulega zużyciu. Może wtedy wymagać pomocy dekarza. Jednak już wcześniej warto zabezpieczyć swój dach. Jak to zrobić?

REKLAMA

Obróbki blacharskie – od czego zacząć?

Obróbki blacharskie, jak sama nazwa świadczy, składają się z blachy. A to oznacza, że są narażone one na różnego rodzaju uszkodzenia typowe dla metalu, m.in. takie jak:

  • Odkształcenia 
  • Korozje
  • Ubytki

Jeśli pojawiły się ubytki najlepiej wymienić obróbki na nowe. Jednak do prawidłowego montażu potrzebna będzie pomoc dekarza. Zanim pojawi się fachowiec, możesz zabezpieczyć je za pomocą uszczelniacza dekarskiego. Zminimalizujesz tym samym konsekwencje przecieku.

Gdy dach przecieka, to przyczyny trzeba zacząć szukać od sprawdzenia obróbek komina. To ich nieszczelności przeważnie kończą się zaciekami na poddaszu. Sprawdź, jak najprościej naprawić nieszczelne okolice komina i inne obróbki blacharskie w obrębie dachu.   

Przygotowanie powierzchni i nanoszenie uszczelniacza

Na powierzchni, na której będzie się dokonywać uszczelnienia, nie może znajdować się skurz, rdza czy farba. Musi również zostać odpowiednio odtłuszczona.

Teraz przyszedł czas na wyciśnięcie uszczelniacza na szczelinę. W przypadku, gdy przerwa pomiędzy obróbkami jest zbyt szeroka, to można w niej umieścić np. poliuteranową lub impregnowaną taśmę piankową. Nie przepuszczają one wody. Po nałożeniu masy trzeba zabrać się za uformowanie sklepienia. Najłatwiej będzie to zrobić dzięki plastikowej szpachelce dedykowanej do silikonu. Liczy się tutaj czas. Uszczelniacz zastyga w czasie od 5 do 20 minut.

Alternatywą dla uszczelniacza jest klej do blachy. Szczególnie przydaje się do obróbki powierzchni płaskich. Klej na czystej i suchej nawierzchni należy rozprowadzić szpachelką, kierując ruchy w jednym kierunku.

Jeśli nieszczelności pojawiły się w trudno dostępnych miejscach bez komunikacji dachowej, to aby się tam dostać, możesz wynająć podnośnik koszowy. Skorzystanie z niego znacznie ułatwi Ci pracę.

Dobry dach to taki bez przecieków

Powyższe działania są bardzo pomocne, by uszczelnić swój dach zamiast wizyty dekarza. Jeśli jednak nie jesteś w stanie się tego podjąć, możesz od razu wezwać fachowca. Im szybciej naprawisz obróbki blacharskie, tym bardziej zminimalizujesz ryzyko przecieków. Powodzenia!

 

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

corriade

Na pewno też ocieplenie dachu może dużo dać i pozwoli zatrzymać jak najwięcej ciepła. Tutaj http://www.gawtermizolacje.pl/docieplanie-budynkow-bialystok można znaleźć fachowca, który zrobi taki remont i też pomoże dobrać odpowiednie materiały na ocieplenie budynku.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak uszczelnić ubytki obróbek blacharskich zamiast wizyty dekarza"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.