Okiem eksperta

Jak zadbać o rynny po zimie?

Zima to czas, który wystawia orynnowanie budynku na próbę. Ściekająca z topniejącego śniegu woda w połączeniu z pojawiającymi się niskimi temperaturami mogą prowadzić do uszkodzenia rynien. Dlatego tak istotne jest, by na wiosnę system rynnowy wyczyścić i dokonać jego przeglądu oraz konserwacji. Jak to zrobić?

REKLAMA

Czyszczenie, konserwacja i profilaktyka na przyszłość

Rynny są niezbędnym elementem budynku. Chronią elewację przed wilgocią, skutecznie odprowadzając wodę z dachu do ziemi. Jednak podczas zimy łatwo o ich uszkodzenie. Zaniedbanie rynien prędzej czy później skutkować będzie koniecznością naprawy zewnętrznej struktury budynku. By się przed tym uchronić, należy:

  1. Wyczyścić rynny

Do czyszczenia rynien potrzeba:

  • Rękawic.
  • Miękkiej szczotki.
  • Łopatki bądź szufelki.
  • Węża ogrodowego lub myjki wysokociśnieniowej.

Na początek należy w ubranych rękawicach usunąć z rynien zalegające liście, ptasie pióra, gałązki i pozostałe rzeczy, które mogą zatkać odpływ rynny. Zatkany system rynnowy nie będzie spełniał swojego zadania, ponieważ woda, która się w nim nagromadzi, zacznie się wylewać poza jego obrys wprost na elewację budynku.

Pozostałą część czyszczenia powinno wykonać się za pomocą miękkiej szczotki, która nie może być szczotką drucianą. Metalowe elementy mogą bowiem zarysować powłoki rynien zarówno PCV jak i stalowych (co dla tych drugich może skończyć się rdzą).

Po usunięciu większych zanieczyszczeń czas na spłukanie wnętrza systemu rynnowego. Wysokie ciśnienie wody pozwoli efektywnie doczyścić rynny i ułatwi sprawdzenie jej szczelności.

  1. Dokonać konserwacji rynien

Po czyszczeniu najlepiej dokonać przeglądu rynien. Szczególną uwagę warto zwrócić na mocowania uszczelek oraz połączenia pomiędzy poszczególnymi elementami. Jeśli są to rynny stalowe i obecne są na nich zadrapania, to można po delikatnym oczyszczeniu użyć zaprawki, co powstrzyma rdzewienie.

  1. Zabezpieczyć rynny

Instalacja ochronnych siatek w znacznym stopniu może powstrzymać gromadzenie się w rynnach większych zanieczyszczeń, takich, jak ptasie pióra czy liście.

Powyższe rzeczy można bezpiecznie wykonać z podnośnika. Jeśli okaże się to jednak zbyt dużym wyzwaniem, warto wezwać ekipę, która się tym zajmie.

Regularne dbanie o rynny przynosi korzyści

System rynnowy należy regularnie sprawdzać 2 razy do roku: wiosną oraz jesienią. Stosowanie się do wyżej wymienionych zaleceń zwiększa żywotność rynien. Teraz wiesz jak to zrobić. Jeśli jednak będziesz mieć wątpliwości, zapytaj o pomoc fachowców.

 
EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Jak zadbać o rynny po zimie?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.