Okiem eksperta

Kalendarz biodynamiczny

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, że wszystko, co nas otacza, żyje, rozwija się i w końcu umiera według własnego, ustalonego rytmu? To nie my, a natura wyznacza większość procesów i warto jej prawami się kierować. Nie inaczej jest z roślinami uprawnymi, które, mimo iż przez nas posadzone i pielęgnowane zależne są również od wpływu swojego własnego, naturalnego rytmu. Opowiemy wam dziś o wpływie faz księżyca na prowadzenie prac w ogrodzie, które opisuje i reguluje kalendarz biodynamiczny (zwany też księżycowym).

REKLAMA

fot. Pexels.com

Co to jest kalendarz biodynamiczny?

Ci z was, którym zdarza się oglądać lub czytać poradniki rolnicze i ogrodnicze, zapewne nie raz zetknęli się z terminem 'kalendarz biodynamiczny'. Czy zastanawialiście się kiedykolwiek jak go stosować i jakie korzyści może przynieść kierowanie się jego zasadami? Zwolennicy tej metody podkreślają, że uprawy prowadzone zgodnie z kalendarzem biodynamicznym są znacznie bardziej obfite, rośliny mają znacznie więcej wartości odżywczych, są wolne od patogenów, większe i smaczniejsze. Dlaczego tak się dzieje?

Zobacz więcej zdjęć

Czy rzeczywiście wpływ faz księżyca ma dla upraw kluczowe znaczenie? Wgłębiając się w temat upraw biodynamicznych, zauważyć możemy bardzo dokładne przestrzeganie praw rządzących naturalnym środowiskiem oraz silne przekonanie o wpływie energii docierającej do Ziemi. Najważniejszą zasadą, jaką kieruje się kalendarz biodynamiczny, jest podążanie za rytmem roku księżycowego, który trwa 27 dni, czyli tyle czasu, ile potrzebuje Księżyc na okrążenie ziemi (zmiana jego położenia ma wpływ na pogodę, a tym samym na rytm wzrostu roślin). Ciekawostką jest fakt, iż kalendarz ten opracowywany jest od nowa dla każdego roku z uwagi na dynamiczne zmiany zachodzące w środowisku naturalnym. Nie ma więc jednego złotego środka, ani raz opracowanej ściągi, którą można byłoby się kierować.

Zobacz więcej zdjęć

Korzystanie z kalendarza biodynamicznego

Księżycowy kalendarz dzieli się na dwanaście miesięcy. W każdym 'rozdziale' dostajemy wskazówki, kiedy i jakie rośliny powinniśmy posadzić konkretnego dnia tygodnia lub w jakim przedziale czasowym musimy się zmieścić. Jeśli nie korzystaliście z tego kalendarza wcześniej, warto zapoznać się z ubiegłorocznymi i zastanowić się co i kiedy chcecie uprawiać. W związku z tym, że rok zbliża się już do połowy, z wielu upraw w tym sezonie trzeba będzie już zrezygnować. Niemniej wiosna w ogrodzie ciągle trwa! Wachlarz wyboru jest nadal bardzo szeroki, a korzystanie z kalendarza biodynamicznego jest niezwykle proste. Jest on podzielony na miesiące, tygodnie i dni. Znajduje się w nim dużo istotnych informacji, które będą wam w danym miesiącu potrzebne, aby prawidłowo obserwować naturę oraz kierować się jej rytmem i prawami.

Zobacz więcej zdjęć

To, co znajdziecie w kalendarzu to między innymi informacje o aktualnych na dany dzień fazach księżyca, czas wschodu i zachodu słońca, rozszerzoną wiedzę na temat znaków zodiaku w danym czasie, a także rozpisane żywioły, które według zasad biodynamicznych przypisane są rozwojowi różnych części roślin. Warto zwrócić też uwagę, iż kalendarz dzieli uprawy grupy, do których należą rośliny liściaste, kwiatowe, korzeniowe oraz owocowe. Do każdej kategorii dopasowana jest odpowiednia grupa roślin uprawnych, więc bez problemu uda wam się odnaleźć te, które chcecie siać czy sadzić.

 fot. Pexels.com 

Fazy księżyca i znaki zodiaku

Jak już wspomnieliśmy, kalendarz biodynamiczny opiera się zarówno na powtarzających się fazach księżyca, jak i wykorzystuje wiedzę dotyczącą znaków zodiaku. Sceptycy mogą poczuć się niepewnie na astrologicznym gruncie, niemniej nie jest tu potrzebna specjalistyczna wiedza, ani przysłowiowe 'czary-mary'. Znaki zodiaku podzielone są w kalendarzu na grupy: ognia, wody, ziemi i powietrza. Każdy znak odpowiada danemu okresowi w roku i wyznacza prace związane z uprawami. Nie inaczej jest z wpływem faz księżyca, które pokazują nam, kiedy przygotowywać ziemię, kiedy sadzić, jak pielęgnować i kiedy zbierać plony. Wg kalendarza biodynamicznego najlepszą fazą na sadzenie i zbieranie owoców jest moment, gdy Księżyc osiąga pełnię. Nie oznacza to, że powinniście czekać do nocy, aby zabrać się do pracy. Kalendarz poprowadzi Was odpowiednio kilka dni wcześniej i przygotuje prawidłową ścieżkę prac do wykonania. Otwierając kalendarze księżycowy, przygotowany na rok 2020, skupić możecie się na miesiącach, które pozostały, a więc zacząć powinniście od maja. Bogatsi o wiedzę, w przyszłym roku z powodzeniem rozpoczniecie rok z nowym kalendarzem na 2021 rok i tym samym zwiększyć wydajność wszelkich upraw, które zaplanujecie.

Opracowanie: Portal nowych nieruchomości RynekPierwotny.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Kalendarz biodynamiczny"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.