Okiem eksperta

Lepiej mieć niż nie? Praktycznie o monitoringu wokół domu

Piramida potrzeb wskazuje, że bezpieczeństwo stanowi jeden z ważniejszych aspektów w życiu człowieka. Można je zapewnić na wiele sposobów, a jednym z nich jest montaż monitoringu wokół domu.  Na co zwrócić uwagę podczas doboru i montażu kamer? Gdzie je rozmieścić?

REKLAMA

Po co montuje się kamery wokół domu?

Jeszcze do niedawna kamery wokół prywatnego domu jednorodzinnego mogły wydawać się niepotrzebnym wymysłem. Obecnie, coraz więcej osób decyduje się na monitoring. Staje się popularny przede wszystkim z racji większej dostępności i niższej ceny.

Można powiedzieć, że monitoring pełni dwie funkcje. Pierwsza z nich to ochrona przed potencjalnym włamaniem – sam fakt obecności kamer wpływa niekorzystnie na podjęcie decyzji o zbliżeniu się do posesji. Jednak zdarzają się sytuacje, w których dojdzie do rabunku. Rolą kamer jest wówczas zidentyfikowanie przestępców.

To wszystko wpływa korzystnie na poczucie naszego bezpieczeństwa, zwłaszcza nocą, czy też podczas dłuższej nieobecności.

Rozmieszczenie kamer

Kwestia rozmieszczenia kamer to decyzja dotycząca ściśle polityki bezpieczeństwa. Musisz zadać sobie kilka pytań, które pomogą w podjęciu działań.

  1. Co i w jakim zakresie chcesz monitorować?
  2. Na jakie fragmenty chcesz zwrócić szczególną uwagę?
  3. Czy chcesz mieć możliwość przybliżania i śledzenia danych obiektów?
  4. Czy odległość kamery od monitorowanych elementów jest odpowiednia?

Odpowiedzi na nie wskażą Ci kilka potencjalnych lokalizacji, z których możesz wybrać te najbardziej optymalne i przydatne z punktu widzenia ochrony posesji.

Na co zwrócić uwagę podczas doboru kamer?

Kamery są odpowiedzialne za jakość nagrania. Jeśli nie będą wystarczająco dobre, może się okazać, że nie będziesz w stanie odczytać obrazu, a ich częste awarie wpłyną na Ciebie zniechęcająco. Dlatego też warto zadbać o to, by były dobrej jakości, a co ważniejsze – przystosowane do pracy na zewnątrz. Co jest ważne?

  1. Norma IP (International Protection Rating), czyli stopień ochrony m.in. przed wodą, pyłem, czy dostępem ciał obcych, który zapewnia obudowa urządzenia.
  2. Sensor – przetwornik obrazu. Wpływa na jakość nagrania. Ważnym jest, by miał możliwość nagrywania w wysokiej rozdzielczości.
  3. Obiektyw, w którym musisz zwrócić uwagę na kąt widzenia. Im szerszy, tym większy obszar obejmie kamera, ale obraz będzie równocześnie bardziej zniekształcony.

Co z montażem?

Gdy zdecydujesz się już na konkretny model kamer i wiesz, gdzie chcesz je rozmieścić, czas zabrać się za ich montaż. Aby wszystko sprawnie działało, warto poprosić o pomoc specjalistów, którzy stworzą najbardziej optymalną instalację.

Jeśli zamierzasz montować kamery na wysokości, musisz zaopatrzyć się w odpowiedni sprzęt. Czasem drabina może nie być wystarczająco bezpiecznym rozwiązaniem. Wtedy warto skorzystać ze zwyżki. Obudowany kosz pozwala na sprawny montaż i dużą oszczędność czasu.

Czy warto zainwestować w kamery? W pierwszej kolejności przeanalizuj swoje potrzeby i możliwości związane z usytuowaniem kamer. Pamiętaj, że mają one przede wszystkim dać Ci poczucie bezpieczeństwa i zapewnić dodatkową ochronę.

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

tadeuszj583

wole mieć monitoring i być bezpieczny albo chociaż mieć wszytko na oku gdy wyjeżdżam. Zainstalowałem w tym roku monitoring z lanberga mam 8 kamer bardzo dobry obraz podglądu i co najlepsze sam je montowałem wiec nikt nic nie widział :)

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Lepiej mieć niż nie? Praktycznie o monitoringu wokół domu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.