Okiem eksperta

Men’s cave czyli mieszkanie w męskim stylu

Pewnie dla wielu może się wydać dziwnym podział na męski i żeński w kwestii, jaką jest architektura, ale proszę mi wierzyć, architektura posiada płeć! I to tak bardzo czytelną.
REKLAMA

Już po chwili zastanowienia jesteśmy w stanie przypomnieć sobie znane mieszkania zamieszkiwane tylko i wyłącznie przez mężczyznę lub przez kobietę. Mieszkania te są zupełnie inne, bazujące na kompletnie innych założeniach i kreowane przez inne spojrzenie w kwestii funkcjonalności. Jako architekt – kobieta, prowadząca pracownię z architektem – mężczyzną, widzę te różnice szczególnie wyraźnie. Chciałabym podzielić się z wami tajnikami radzenia sobie z projektowaniem wnętrza prawdziwego faceta.

Przestrzeń  to podstawa!
Odpowiadając na pytanie: czym zajmuje się architekt, najłatwiej powiedzieć, że kształtuje on przestrzeń, która nas otacza. Najczęściej korzystając z usług zatrudnianego projektanta już na samym początku mamy jasno sprecyzowany styl czy kolorystykę, jaka nam najbardziej odpowiada i do której przywykliśmy bazując na naszych często podświadomych wyborach estetycznych, wyniesionych z otoczenia, w którym przebywamy najczęściej. W większości przypadków projekty domów oraz mieszkań są wypadkowymi gustów obojga małżonków, a co za tym idzie, kompromisem pomiędzy ich architektonicznymi doświadczeniami. Są to skomplikowane mieszanki kobiecego i męskiego spojrzenia na zagadnienie, jakim jest kształtowanie przestrzeni.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Męskie mieszkanie to zupełna „open space”, dlatego też bardzo często jedynymi istniejącymi ścianami w mieszkaniach kawalerów to te, wydzielające łazienkę. Z uwagi na to, że samotni mężczyźni najczęściej wybierają układ kawalerki, kuchnia otwarta na salon staje się absolutnym standardem, powiększającym tę niewielką przestrzeń. Wykończenia z wykorzystaniem szkła, betonowych okładzin ściennych, podłóg epoksydowych, czy też z olejowanego drewna nadają męskiego charakteru takim przestrzeniom. 

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij >>

Zdecydowany jak kolor
Mieszkanie mężczyzny, jak żadne inne w założeniu, powinno oddawać jego męską naturę. Wymaga ono zdecydowanie większego wysiłku projektowego niż np. romantycznie urządzony dom dla pary. Nie ma tu miejsca na zbędne ozdobniki, bibeloty walające się po półkach,  delikatne pastelowe kolory czy też kolory takie jak turkus, który dla prawdziwego faceta stanowi ni to zielony ni to niebieski.  

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij!

Kolory i mężczyźni to temat rzeka! Ja upraszczając sobie życie przyjmuję w tej kwestii jedną, niepodważalną zasadę: kolor musi być jasno i łatwo definiowalny przez mężczyzn. Dlatego też biele, granaty, brązy, czerwienie są najczęściej wybieranymi kolorami przez facetów urządzających swoją przestrzeń życiową. Może dlatego, że wytłumaczenie Panom, czym jest magenta czy beż zajmuje zbyt wiele czasu.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij >>

Pan gadżetów
W mieszkaniu singla nie ma miejsca na zbędne dodatki. Jeśli już pojawiają się dodatkowe elementy to muszą to być gadżety przypominające o hobby pana domu, dobrze wykonane, ekskluzywne i bardzo designerskie. Mężczyźni wybierają przedmioty praktyczne, które atrakcyjnie wyglądają i przy okazji są niezbędne do życia. Trzeba pamiętać, że w męskim świecie funkcjonalność również jest gadżetem.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

Zobacz więcej zdjęć. Kliknij >>

Dodatkowo idealnie sprawdzają się mocne, zdecydowane grafiki na ścianach błyskawicznie wskazujące na hobby gospodarza. Nie powinien zatem dziwić nikogo wielki Lord Vader na ścianie sypialni czy też Superman nad stołem kuchennym umilający codzienne posiłki.

Zarejestruj się! | Dodaj galerię!

                                                          Zobacz więcej zdjęć. Kliknij>>

Zaprojektowanie prawdziwej Men’s Cave, choć prostej w swojej formie, wcale nie jest takie proste. Chcesz poradzić sobie z tematem swojej męskiej kawalerki i nie chcesz by Twoja dziewczyna urządziła ją po swojemu? Skontaktuj się z nami. Nie będziemy rozmawiać o pastelach w twojej sypialni.

  
www.archiego.com

Monika Wolska-Gan i Michał Zawrzykraj
Architekci Pracowni Architektury ARCHIEGO


Zobacz więcej mieszkań w męskim stylu. Kliknij w zdjęcie i przejdź do galerii
>>


 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Creonix

Czerń w pokoju nie zrekompensuje braku ukry. Czy to kolor świadczy o męskości? Ja dla zdenerwowania trendsetterów dodam, że mam kolory: morelowy i fioletowy (milka). I nie miałem problemów z określeniem ich. A sam je sobie wybrałem - kojarzą mi się z Synth Wave 80 i w takich się dobrze czuję. I wygląda, że jestem bardziej męski od tych designerskich "prawdziwych mężczyzn".

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Men’s cave czyli mieszkanie w męskim stylu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.