Korzyści płynące z posiadania klimatyzacji
Jakie są podstawowe zalety stosowania klimatyzacji w domu?
- W większości przypadków klimatyzacja jest kojarzona jako urządzenie do obniżania temperatury we wnętrzach. Jest to jej istotna funkcja, ponieważ nasz organizm najlepiej czuje się w określonych warunkach.
W okresie letnim jest to temperatura między 23 a 26 st.C oraz wilgotność powietrza w przedziale 40-60%. Takie warunki jesteśmy w stanie osiągnąć z użyciem klimatyzatora.
Należy jednak pamiętać, że najlepiej, aby różnica temperatury między tą w pomieszczeniu, a na zewnątrz wynosiła nie więcej niż 6st.C. Większe wahania mogą powodować przeziębienia i inne dolegliwości zdrowotne.
- Specjalny filtr w klimatyzatorze wyłapuje szkodliwe cząsteczki. Dzięki temu powietrze, którym oddychamy jest pozbawione alergenów, kurzu i pyłów. Z tego powodu jest to urządzenie idealne dla osób mających problemy płucne lub dla alergików.
- Usuwanie nadmiaru wilgoci jest kolejną zaletą użytkowania klimatyzatora. Powietrze jest zdrowsze i korzystniejsze dla samopoczucia.
Jaki klimatyzator wybrać?
Urządzenia te dzieli się na klimatyzatory typu split (składają się z dwóch części – jednostki wewnętrznej i zewnętrznej) oraz przenośne.
Najczęściej polecanymi do domów są klimatyzatory ścienne typu split. Są najprostsze w montażu i mają estetyczny wygląd (zwłaszcza jednostki wewnętrzne, które obecnie mogą uchodzić nawet za ozdobę w domu).
Gdzie zamontować klimatyzator?
Jednostka wewnętrzna nie jest skomplikowana w montażu. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie miejsce w pomieszczeniu. Najlepsza lokalizacja to miejsce przy suficie. To tam najintensywniej mieszają się masy powietrza. Należy pamiętać, że nie zaleca się montażu w miejscu, z którego nadmuch powietrza będzie padał bezpośrednio na osoby przebywające w pokoju.
Większym wyzwaniem może być umiejscowienie jednostki zewnętrznej. Instalujemy ją poza budynkiem, na elewacji lub dachu. Najlepiej gdyby została ona umieszczona w miejscu zacienionym. Z tej jednostki wydobywa się ciepłe powietrze oraz hałas. Z tego powodu należy pamiętać, aby umieścić ją w miejscu, gdzie nie będzie przeszkadzała.
Jeżeli chcesz zamontować jednostkę zewnętrzną na wysokości najlepiej wykorzystać do tego celu podnośnik koszowy. Jest to bezpieczna opcja. Podczas pracy znajdujesz się w obudowanym koszu i jesteś przypięty do punktu asekuracyjnego. Znacznie zmniejsza to ryzyko upadku z wysokości. Pamiętaj jednak, że jeśli nie znasz się na tym i nie czujesz się pewnie, najlepiej skorzystaj z usług profesjonalisty.
EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski