Okiem eksperta

Montaż klimatyzacji w domu

Obecnie klimatyzacja montowana jest nie tylko w biurach czy sklepach. Ludzie coraz częściej decydują się na założenie jej w domach lub mieszkaniach prywatnych. Jest to dobre rozwiązanie w gorące dni. Jednak klimatyzacja może zostać wykorzystana również jako urządzenie grzewcze. Jakie są zalety jej używania oraz w jaki sposób bezpiecznie ją zamontować?

REKLAMA

Korzyści płynące z posiadania klimatyzacji

Jakie są podstawowe zalety stosowania klimatyzacji w domu?

  • W większości przypadków klimatyzacja jest kojarzona jako urządzenie do obniżania temperatury we wnętrzach. Jest to jej istotna funkcja, ponieważ nasz organizm najlepiej czuje się w określonych warunkach.

W okresie letnim jest to temperatura między 23 a 26 st.C oraz wilgotność powietrza w przedziale 40-60%. Takie warunki jesteśmy w stanie osiągnąć z użyciem klimatyzatora.

Należy jednak pamiętać, że najlepiej, aby różnica temperatury między tą w pomieszczeniu, a na zewnątrz wynosiła nie więcej niż 6st.C. Większe wahania mogą powodować przeziębienia i inne dolegliwości zdrowotne.

  • Specjalny filtr w klimatyzatorze wyłapuje szkodliwe cząsteczki. Dzięki temu powietrze, którym oddychamy jest pozbawione alergenów, kurzu i pyłów. Z tego powodu jest to urządzenie idealne dla osób mających problemy płucne lub dla alergików.

  • Usuwanie nadmiaru wilgoci jest kolejną zaletą użytkowania klimatyzatora. Powietrze jest zdrowsze i korzystniejsze dla samopoczucia.

Jaki klimatyzator wybrać?

Urządzenia te dzieli się na klimatyzatory typu split (składają się z dwóch części – jednostki wewnętrznej i zewnętrznej) oraz przenośne.

Najczęściej polecanymi do domów są klimatyzatory ścienne typu split. Są najprostsze w montażu i mają estetyczny wygląd (zwłaszcza jednostki wewnętrzne, które obecnie mogą uchodzić nawet za ozdobę w domu).

Gdzie zamontować klimatyzator?

Jednostka wewnętrzna nie jest skomplikowana w montażu. Ważne jest, aby wybrać odpowiednie miejsce w pomieszczeniu. Najlepsza lokalizacja to miejsce przy suficie. To tam najintensywniej mieszają się masy powietrza. Należy pamiętać, że nie zaleca się montażu w miejscu, z którego nadmuch powietrza będzie padał bezpośrednio na osoby przebywające w pokoju.

Większym wyzwaniem może być umiejscowienie jednostki zewnętrznej. Instalujemy ją poza budynkiem, na elewacji lub dachu. Najlepiej gdyby została ona umieszczona w miejscu zacienionym. Z tej jednostki wydobywa się ciepłe powietrze oraz hałas. Z tego powodu należy pamiętać, aby umieścić ją w miejscu, gdzie nie będzie przeszkadzała.

Jeżeli chcesz zamontować jednostkę zewnętrzną na wysokości najlepiej wykorzystać do tego celu podnośnik koszowy. Jest to bezpieczna opcja. Podczas pracy znajdujesz się w obudowanym koszu i jesteś przypięty do punktu asekuracyjnego. Znacznie zmniejsza to ryzyko upadku z wysokości. Pamiętaj jednak, że jeśli nie znasz się na tym i nie czujesz się pewnie, najlepiej skorzystaj z usług profesjonalisty.

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (2)

romansztacki

Opłaca się jeśli chcemy mieć świeże, czyste i chłodne w upały powietrze, rónież w zimę jest to jak najbardziej ok ruch. Polecam Klimamikę, pomogą w doborze klimatyzatora do mieszkania, sprzedają dużo sprzętów najlepszych producentów i mają bardzo dobry serwis.

Darex75

Klimatyzacja jest naprawdę bardzo dobrym rozwiązaniem i każdemu polecam takie udogodnienie zainstalować. Ja zdecydowałem się na montaż klimatyzacji w zeszłym roku z firmą KlimaMika z Warszawy.

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Montaż klimatyzacji w domu"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.