Okiem eksperta

Mycie elewacji

Elewacja zewnętrzna jest wizytówką budynku. Jest często pierwszym elementem, na który zwraca się uwagę. Brudne ściany psują walory estetyczne całego domu.  Dlatego ważne jest regularne mycie elewacji. Co musisz wiedzieć zanim zaczniesz ten proces? Jak go przeprowadzić? Przeczytaj.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Co wpływa na poziom zabrudzenia?

Jak często należy czyścić elewacje? To wszystko zależy od tego, jak bardzo podatna jest na zabrudzenia. Wpływa na to kilka czynników:

  • Położenie domu – jest to główny aspekt, bardziej zagrożone są budynki w sąsiedztwie ruchliwych ulic lub zakładów przemysłowych.
  • Faktura tynku – na gładkich powierzchniach brud rzadziej osiada, im bardziej chropowata ściana, tym zbiera więcej różnych zanieczyszczeń czy kurzu. Znaczenie ma też, jakie wybrany tynk ma właściwości dotyczące stopnia nasiąkania.
  • Wilgoć – jej duży poziom sprawia, że na elewacji mogą pojawić się grzyby lub glony.

Kiedy więc wskazane jest mycie elewacji? Brak na to jednoznacznej odpowiedzi. Powierzchnię czyści się, gdy jest potrzeba usunięcia zanieczyszczeń, jednak zaleca się robić to regularnie.

Czego użyć do mycia elewacji?

Mniejsze zabrudzenia można usunąć, używając szczotki i detergentu. Na większe, dobrym rozwiązaniem jest myjka ciśnieniowa np. Karcher. Pomoże ona usunąć brud nawet w trudno dostępnych miejscach.

Do usunięcia prostych zabrudzeń wystarczy woda. Przy użyciu myjki ciśnieniowej najlepiej dodać odpowiedni detergent. Przed myciem całości warto sprawdzić skuteczność na małym fragmencie powierzchni. Mycie zaczyna się od górnych partii, stopniowo schodząc w dół.

Bardziej skomplikowana sytuacja jest wtedy, gdy na elewacji pojawiły się szare i zielone naloty. Wskazuje to na występowanie grzybów, mchów, glonów lub porostów. Czyszczenie takiej ściany zaczyna się od spryskania całej ściany od dołu do góry specjalnym środkiem chemicznym (“antyglonem”), który zostawiamy na powierzchni na określony czas. Następnie należy dokładnie spłukać substancję oraz umyć elewację. Po całym procesie, ściana najczęściej jest jeszcze impregnowana, aby wydłużyć czas zachowania czystości.

Czyszczenie na wysokości

Co w sytuacji gdy elewacja jest wysoka? Jak dostać się do górnych części powierzchni? Istnieją dwa rozwiązania:

  • Rusztowanie – można użyć rusztowania, jednak jego rozstawienie i ewentualne przestawienie w inne miejsce zajmuje trochę czasu.
  • Podnośnik koszowy – wynajęcie zwyżki jest wygodniejszą i bezpieczniejszą opcją. Ramię podnośnika pozwala na szybką zmianę miejsca pracy, a do jego kosza można zabrać niezbędne narzędzia.

Przy obu metodach najważniejsze jest zadbanie o bezpieczeństwo swoje i innych. Zamiast myć elewację samemu, można również zatrudnić profesjonalistów, którzy zajmują się tym na co dzień.

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Reklama

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Robek256

Ten czas po zimie, kiedy natura na nowo budzi się do życia jest dla mnie naprawdę cudowny. Ale nigdy nie robiłem nic w tym kierunku, aby zadbać o swoje rośliny. Po przeczytaniu tego artykułu wiem, że powinienem się na to zdecydować. Zastanawia mnie, jak mogę zadbać o te naprawdę wysokie drzewa. Od razu na myśl przyszedł mi podnośnik, który wynajmowałem do wyczyszczenia rynny. Firma Gizo wynajmuje je całkiem niedrogo zarówno na długie i krótkie terminy, więc jak będzie potrzebny polecam ;)

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Mycie elewacji"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.