Okiem eksperta

Mycie powierzchni przeszklonych

Szkło jest materiałem budowlanym, który w ostatnich latach zyskuje coraz większą popularność. Znajduje zastosowanie w tworzeniu ciekawych rozwiązań we wnętrzu budynku, ale przede wszystkim służy jako wykończenie ich fasad. Na co warto zwrócić uwagę przed wyborem dużej ilości przeszkleń?

REKLAMA

Historyczny materiał

Najstarsze ślady użytkowania szkła pochodzą sprzed 3,5 tysiąca lat. Jego produkcja odbywała się na terenie dawnej Mezopotamii. Wraz z postępem cywilizacyjnym, szklarze udoskonalali techniki wytwarzania, co spowodowało, że w średniowieczu ich ceny były bardzo wygórowane.

Dziś szkło jest materiałem powszechnie wykorzystywanym w budownictwie. Duże przeszklenia w salonie, czy też sypialni są uwzględniane w większości projektów.

Czemu szkło jest chętnie wybierane?

 • Wpisuje się w najnowsze trendy projektowania obiektów, czyli estetyka i minimalizm przede wszystkim.
 • Wielu architektów twierdzi, że nigdy nie wyjdzie z mody, co z kolei czyni go ponadczasowym i uniwersalnym.
 • Powiększa optycznie przestrzeń.
 • Przeszklone pomieszczenia są jasne, ponieważ wpada do nich dużo naturalnego światła.
 • Jest wytrzymałe, a jego czyszczenie i konserwacja nie wymaga skomplikowanych technik.

Co mówią przeciwnicy?

 • Nie jest praktyczne dla osób, które mieszkają z sąsiadami „okno w okno”. W takiej sytuacji stwarzają nawet dyskomfort użytkowania.
 • Pomieszczenie, które zyskuje przeszklenia, traci ściany. Wówczas umeblowanie pokoju może być bardziej wymagające.
 • Niskojakościowe okna są powodem sporych strat ciepła. Aby do tego nie dopuścić, trzeba zainwestować wyłącznie w te, które charakteryzują się niskim współczynnikiem przenikalności cieplnej. Są zatem droższe od standardowych rozwiązań.

Jak dbać o ich czystość?

Aby przeszklenie zawsze było elementem, który zdobi, a nie szpeci, warto go regularnie czyścić. Brudna szyba, pełna zacieków i wiosennych pyłków może przykuć uwagę, ale niekoniecznie tak, jak tego chcemy.

Warto wybrać odpowiednie ściereczki, pieluchę tetrową lub grubszy ręcznik papierowy. Jeśli myjemy duże powierzchnie, przydatna będzie specjalistyczna myjka.

Należy pamiętać, żeby nie myć okien w słoneczne i upalne dni. Pod wpływem ciepła szkło bardzo szybko schnie, czego skutkiem są trudne do usunięcia smugi.

Nie można przesadzać również w drugą stronę – na mrozie szyby są delikatne i kruche. Możemy spowodować więcej szkód niż pożytku.

Mycie okien na wysokości

Obecnie montuje się bardzo dużo okien typu fix, czyli nieotwieralnych. Jak zatem poradzić sobie z ich umyciem na wysokości?

Dobrym rozwiązaniem może okazać się wykorzystanie podnośnika koszowego. Posiada wiele cech, które ułatwią i przyśpieszą pracę.

 • Ma kosz, do którego można zabrać środki czystości, myjki i inne potrzebne narzędzia. Dzięki temu wszystko jest na wyciągnięcie ręki.
 • Jego mobilne ramię może być pomocne, gdy dostęp do okien jest nieco utrudniony. Przez to zwyżka nie musi stać bezpośrednio pod miejscem, gdzie wykonywane jest mycie.
 • W koszu podnośnika jest bezpiecznie i stabilnie, ponieważ jest w pełni obudowany. Dzięki temu możesz skupić się na wykonywanej pracy, bez obawy o wypadek.

Lato tuż tuż, a okna nadal brudne? Już wiesz jak o nie odpowiednio zadbać! Warto być systematycznym, aby zabrudzenia były łatwe do usunięcia. Do dzieła!

EHC Karol Zagajewski
Zdjęcie główne: EHC Karol Zagajewski

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Mycie powierzchni przeszklonych"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.