Przegląd przed wymianą rynien
Najłatwiejszym sposobem na sprawdzenie szczelności rynien jest po prostu obchód wokół domu w trakcie deszczu. Powinieneś zwrócić szczególną uwagę na obecność przecieków i to, czy woda spływa prawidłowo za pomocą rur spustowych. Jeśli nie możesz doczekać się deszczowej pory, a czas nagli, to wystarczy, że nalejesz wody do rynien i sprawdzisz, jak płynie.
Kolejną rzeczą, są łączenia rur, ich mocowania oraz krawędzie. Jeśli pojawiają się nieszczelności, pęknięcia bądź korozja, to rynny nadają się już tylko do wymiany.
Jeśli jednak zużycie jest niewielkie, możesz podjąć się naprawy poszczególnych elementów.
Wymiana rynien – co robić, by do niej nie doszło?
Jeśli chcesz uniknąć kosztownej wymiany rynien, warto dobrze zdiagnozować przyczyny powstawania uszkodzeń podczas przeglądu. W przypadku rynien plastikowych często dochodzi do naprężeń spowodowanych wahaniem temperatur. Występują one w sytuacji, gdy poszczególne elementy są źle odmierzone. To z kolei często prowadzi do wypadania z mocowań i zrywania się rynien.
Czasami winowajcą źle funkcjonującego systemu odprowadzania wody są mocowania. Kluczowe jest tutaj sprawdzenie, czy ustawione są pod odpowiednim kątem. Na przestrzeni lat mogły się bowiem poluzować. Jeśli tak się stało, można skorygować ich ustawienie, dokręcając je.
Warto również pamiętać o denkach, czyli zakończeniach rynien. Jeśli wypadają, należy docisnąć je do rynien, można także użyć uszczelniacza do ponownego montażu.
Powyższe prace najbezpieczniej wykonasz z podnośnika, dzięki któremu dokładnie dotrzesz do uszkodzonych miejsc ze wszystkimi potrzebnymi narzędziami. Jeśli nie chcesz podejmować się naprawy na własną rękę, możesz pomyśleć o profesjonalnej ekipie świadczącej takie usługi.
Co najczęściej się psuje?
Elementy, które najczęściej ulegają uszkodzeniom to:
- Kolana rynien (wewnętrzne i zewnętrzne),
- elementy łączące,
- miejsca, gdzie montowane są haki mocujące.
Sposobów na ich naprawę jest kilka. Można poszczególne elementy skleić, nitować, bądź lutować. Należy, przed naprawą oczyścić miejsce z pozostałości kleju, bądź lutu i dopiero wtedy połączyć elementy na nowo.
Do naprawy tych rynien można wykorzystać środki silikonowe, profesjonalne uszczelniacze dekarskie lub płynne folie dachowe. Do większych przerw lub wielokrotnie naprawianych złączy najlepiej sprawdzą się masy uszczelniające z włóknami albo taśmy dekarskie. Do zaklejenia warto użyć dodatkowego kawałka blachy. Jeśli to nie pomoże, pozostaje tylko wymiana poszczególnych elementów, lub całego systemu.
Do naprawy rynien potrzebna jest odpowiednia pogoda
Wczesna jesień to ostatni dzwonek do naprawy nieszczelności rynien. Czasami jednak bardziej opłacalna może okazać się wymiana systemu rynnowego, zamiast ich naprawa.
Warto zabrać się do niej już teraz, by bezpiecznie spędzić deszczowe dni. Zastosowanie się do powyższych zaleceń powinno w tym pomóc.
EHC Pogotowie Wysokościowe
Zdjęcie główne: EHC Pogotowie Wysokościowe