Okiem eksperta

Nowe wyzwanie dla deweloperów – trzecia przestrzeń

Rola deweloperów mieszkaniowych zmienia się. Firmy nie tylko budują i sprzedają mieszkania, ale także dbają o strefy wypoczynku dla mieszkańców.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Przekazanie kluczy do mieszkań to nie koniec zaangażowania ze strony dewelopera. Już dziś deweloperzy mieszkaniowi oferują swoim klientom dużo więcej niż lokal – nawet po sprzedaży mieszkań organizują imprezy integracyjne, budują przedszkola, żłobki...
Idea tworzenia tzw. trzeciej przestrzeni, czyli miejsca pomiędzy pracą a domem, w którym mogą spędzać czas zarówno mieszkańcy osiedla, jak i goście, to sposób na organizację osiedlowego życia. Ale również istotne kryterium wyboru dla klientów. Zakup mieszkania to często decyzja na wiele lat, więc dodatkowe atrakcje oraz zaangażowanie dewelopera w rozwój społeczny, budowanie więzi sąsiedzkich, zapewnienie okazji do rozrywki itp. ma znaczenie dla komfortu życia.

Lodowy labirynt i spotkania ze Świętym Mikołajem

Dobre przykłady na organizację życia po pracy i poza domem płyną np. USA, gdzie największe i najbardziej znane centra mieszkaniowo-handlowe tworzą strefy obfitujące w cykliczne wydarzenia. Mogą z nich korzystać zarówno mieszkańcy, jak i przyjezdni.

Nierzadko w takich strefach organizowanych jest kilkadziesiąt imprez rocznie, szczególnie z okazji świąt, ale powodzeniem cieszą się także imprezy dla dzieci, plenerowe koncerty, seanse filmowe – biletowane albo finansowane przez sponsorów. W strefach dla mieszkańców organizowane są spotkania ze Świętym Mikołajem, lodowiska i lodowe labirynty, targi roślin, wiosenne warsztaty florystyczne. Wniosek? Miejsce do życia to nie tylko budynki, parkingi i tereny zielone, ale także cały kompleks usług związanych z czasem wolnym i rozrywką. Ale nie chodzi tylko o zabawę i udział w wydarzeniach. Tzw. trzecia przestrzeń jest czymś pomiędzy strefą publiczną (jakiej mieszkańcy doświadczają w miastach), a prywatną. Z jednej strony wejść tam może każdy, a z drugiej wszyscy mogą czuć się swobodnie i tworzyć lokalną społeczność – jak w przydomowym ogrodzie: są altany grillowe, hamaki, a zimą trawnik na zboczu zamienia się w górkę saneczkową. Atrakcje i wspólna zabawa przez cały rok integrują mieszkańców.

fot. Pixabay.com

Jednym z takich miejsc, gdzie deweloper mieszkaniowy stworzył strefę rozrywki dla mieszkańców jest dzielnica Over the Rhine w Cincinnati. W 2003 roku powstała tam Cincinnati Center City Development Corporation – prywatna , niedochodowa organizacja deweloperska i finansowa, której celem była rewitalizacja centrum śródmieścia Cincinnati. Jej założycielem był były burmistrz miasta, Charlie Luken wraz z przedstawicielami kilku lokalnych korporacji (m.in. Procter and Gamble, Kroger).

Początkowo fundusze były inwestowane w projekty mieszkaniowe, ale z czasem deweloper podjął się organizowania wydarzeń w Cincinnati (nawet 1000 imprez rocznie) w czterech zarządzanych przez siebie przestrzeniach miejskich – Fountain Square, Washington Park, Ziegler Park i Memorial Hall. Warto dodać, że Over the Rhine kilkanaście lat temu była uznawana za jedną z najbardziej niebezpiecznych dzielnic w Stanach Zjednoczonych. Dziś przestępczość nie jest już problemem, a dzielnica stałą się miejscem wielu nietuzinkowych rozrywek, np. ogromnej maty do gry w Twistera.

fot. Pixabay.com

Miejska „Przestrzeń” i oferta dla rodzin

Jedna z nielicznych, a może nawet jedyna w Polsce, strefa relaksu dla mieszkańców powstała w Dolinie Silnicy w Kielcach. „Przestrzeń” – bo tak została nazwana – to inicjatywa spółki Kieleckie Inwestycje, miejscowego dewelopera, oraz zasługa mieszkańców, którzy dzięki głosom wywalczyli finansowanie budowy w programie LechStarter. Jest to akcja społeczna finansowana przez markę Lech, która ma na celu motywowanie mieszkańców polskich miast do wprowadzenia pozytywnych zmian w miejskim otoczeniu, m.in. tworzenia przestrzeni jednoczących mieszkańców. Projekt architektoniczny „Przestrzeni” wykonał znany architekt Jakub Szczęsny. Są to trzy pomieszczenia: w kształcie trójkąta, kwadratu oraz iksa. Mogą się tu odbywać projekcje filmowe, dyskusje tematyczne, wystawy i spotkania towarzyskie, ale jest to również miejsce, gdzie można przyjść samemu lub z rodziną – poczytać książkę, pobawić się z dziećmi lub wypocząć na hamaku.

Kielecka „Przestrzeń” to oferta dla całych rodzin. Podobnie jest z inwestycjami deweloperskimi, które przewidują nie tylko budowę mieszkań czy domów, ale także przedszkoli i żłobków. To właśnie operator przedszkola razem z firmą deweloperską dba o organizację imprez integracyjnych dla dzieci, pikników rodzinnych, a nawet osiedlowych biegów i turniejów sportowych.

Opracowanie: Marzena Zbierska – portal nowych nieruchomości RynekPierwotny.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

Wasze komentarze (1)

Radomil

A czym to się różni od swojskich, zwykłych klubów osiedlowych?;)

REKLAMA

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Nowe wyzwanie dla deweloperów – trzecia przestrzeń"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.