Okiem eksperta

Obowiązkowe przeglądy domu jednorodzinnego

Jesteś posiadaczem domu jednorodzinnego? A czy pamiętasz o okresowym przeprowadzaniu jego przeglądu? Zaniechanie tego zadania może skutkować odmową wypłacenia odszkodowania przez ubezpieczyciela w przypadku wystąpienia groźnych wypadków, pożarów lub szkód. Przeczytaj, co wchodzi w skład takiego przeglądu oraz kiedy i kto powinien go przeprowadzić.

Fot. 123RF/PICSEL
REKLAMA

Czy wykonywanie przeglądu jest obowiązkiem właściciela?

Posiadanie domu jednorodzinnego wiąże się z odpowiedzialnością za jego stan techniczny, która leży po Twojej stronie. Pomimo że jest to obowiązek każdego właściciela, liczby mówią same za siebie. Konieczne inspekcje wykonuje tylko 30% posiadaczy domów. Reszta natomiast robi je bardzo sporadycznie, nawet raz na kilkanaście lat lub w ogóle. A konsekwencje takiego zaniechania mogą być poważne zarówno dla zdrowia lub życia mieszkańców (np. awarie lub pożary), jak i dla ich portfeli.

Ubezpieczyciele mają pełne prawo odmówić Ci wypłaty odszkodowania w przypadku pożaru lub wybuchu, jeśli okaże się, że zrezygnowałeś z systematycznych przeglądów. W takich sytuacjach brak zaświadczenia potwierdzającego jego przeprowadzenie skutkuje brakiem przyznania odszkodowania.

Częstotliwość wykonywania obowiązkowego przeglądu domu jednorodzinnego

Informację o tym, jak często powinno się przeprowadzać przegląd budynku, znajdziesz w Prawie Budowlanym (art. 62). Celem wykonania takiej inspekcji jest określenie stanu technicznego, przydatności do użytkowania oraz ewentualnych potrzeb remontowych obiektu mieszkalnego.

Raz na rok, wykonuje się przeglądy:

- instalacji gazowej

- instalacji wentylacyjnej

- przewodów kominowych

Raz na 5 lat trzeba wykonać:

- całkowity przegląd stanu technicznego budynku

- kontrolę instalacji elektrycznej i odgromowej

- inspekcję efektywności systemów klimatyzacji

W zależności od efektywnej nominalnej wydajności należy przeprowadzić przegląd kotłów opalanych nieodnawialnym paliwem ciekłym lub stałym:

- poniżej 100 kW – raz na 4 lata

- powyżej 100 kW – raz na 2 lata
 

Kto przeprowadzi przegląd?

Okresowe inspekcje domu jednorodzinnego muszą być wykonywane przez wykwalifikowane osoby. Powinni to być fachowcy, posiadający uprawnienia budowlane w danej specjalizacji. Tylko mistrz kominiarstwa, może przeprowadzić inspekcję przewodów kominowych. Instalację gazową powinna sprawdzić osoba ze świadectwem kwalifikacji Eksploatacji i Dozoru (E+D). Podobnie powinno mieć to miejsce w przypadku innych instalacji.

Do realizacji takich przeglądów, w zależności od ich typu, fachowcy wykorzystują różne narzędzia i sprzęty. Często generalną inspekcję okołobudowlaną domu wykonuje się z podnośnika koszowego, który pozwala z łatwością dostać się we wszystkie konieczne miejsca.

Dokumentacja potwierdzająca wykonanie kontroli domu jednorodzinnego

Po każdym przeglądzie technicznym powinien być spisany protokół w dwóch kopiach. Osoba, która wykonuje przegląd, powinna dostarczyć jedną z nich do powiatowego INB (Inspektor Nadzoru Budowlanego). Jest to jej obowiązkiem. Drugą natomiast otrzymuje właściciel budynku. Musi on przechowywać ją przez cały czas istnienia obiektu.

Teraz już wiesz, że jeśli jesteś posiadaczem domu jednorodzinnego, konieczne jest, abyś pamiętał o regularnym kontrolowaniu stanu budynku i jego instalacji. Może Ci to zaoszczędzić zbędnych zmartwień w przyszłości, bo przecież „lepiej zapobiegać, niż leczyć”.

Autor: EHC Karol Zagajewski

Reklama

 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Obowiązkowe przeglądy domu jednorodzinnego"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.