Okiem eksperta

Ogrzewanie podczerwienią - czym jest i jak działa?

Istnieje wiele sposobów ogrzania pomieszczeń. Mimo to cały czas poszukujemy nowych możliwości, takich, które będą tańsze, zdrowsze, bardziej komfortowe i bardziej ekologiczne. Coraz częściej te poszukiwania prowadzą nas w stronę oczywistych, naturalnych rozwiązań, funkcjonujących właściwie od zawsze. Tak też jest z ogrzewaniem podczerwienią.

REKLAMA

fot. 123RF/PICSELL

Słoneczne ciepło w domu

Podczerwień jest promieniowaniem elektromagnetycznym o długości fal zawierających się pomiędzy emisją radiową a świetlną. Największym emitentem podczerwieni jest Słońce - stanowi ona aż 40% promieniowania słonecznego docierającego na Ziemię. To właśnie jej właściwości fizyczne sprawiły, że znalazła się w centrum zainteresowania jako źródło ogrzewania. 

Tradycyjny grzejnik konwektorowy wykorzystuje w swoim działaniu powietrze jako nośnik ciepła. Ogrzane masy powietrza w pomieszczeniu stają się lżejsze i wędrują do góry, podczas gdy te chłodne opadają na dół. Dlatego też, przy tradycyjnym ogrzewaniu występują różnice temperatur na górze i na dole pomieszczenia - potrafią one wynosić nawet 10°C. Dodatkowo cały czas odbywa się cyrkulacja powietrza - ogrzane unosi się do góry, chłodne opada na dół - co powoduje również przemieszczanie się kurzu i zwiększa dolegliwości domowników cierpiących na alergię.

Zobacz więcej zdjęć

W przypadku promienników na podczerwień nośnikiem ciepła nie jest powietrze. Emitowane przez nie fale są pochłaniane przez ściany, przedmioty i organizmy żywe. Podczas absorpcji, energia podczerwieni zamieniana jest w ciepło. Powoduje to, że komfort cieplny odczuwalny jest od razu - nie trzeba czekać, aż pomieszczenie się ogrzeje. Dodatkowo wszystkie warstwy ogrzane są równomiernie, różnica temperatur może wynosić maksymalnie 2-3°C. Dużą zaletą tego ogrzewania jest fakt, że jonizuje ujemnie powietrze, którym oddychamy, wspomagając tworzenie korzystnego mikroklimatu w naszym domu. Dodatnio wpływa również na stan naszego mieszkania - chłonąc podczerwień, nasze ściany pozostają suche i odporne na powstawanie grzybów i pleśni.

fot. 123RF/PICSELL

Ogrzewanie podczerwienią - rodzaje

Jeżeli rozważamy taką formę ogrzewania, mamy kilka opcji do wyboru:

  • promiennik podczerwieni - w zależności od rodzaju zasilania może być gazowy, wodny i elektryczny. Najczęściej ma postać ceramicznej, bądź metalowej obudowy z grzałką w środku. Znajduje zastosowanie w pomieszczeniach, w których tradycyjne ogrzewanie jest nieopłacalne, czyli wielkokubaturowych halach, magazynach, czy galeriach handlowych.
  • panele na podczerwień - najpopularniejsza opcja w domach i biurach. Można je zainstalować w dowolnym miejscu na ścianie, czy suficie, po czym podłączyć do zasilania. Na życzenie klienta mogą zostać wykonane w formie obrazu lub zadrukowane wybranym motywem, przez co mogą się stać ciekawym dodatkiem do aranżacji
  • folie i maty grzewcze - świetnie sprawdzą się w roli ogrzewania podłogowego, ale można je także zainstalować na ścianie lub suficie. Najczęściej stosuje się do ogrzania podłogi w łazience, gdzie oczekujemy komfortu cieplnego jak najszybciej, ale przez relatywnie krótki czas.
Zobacz więcej zdjęć

Czy ogrzewanie podczerwienią się opłaca?

W przypadku tego modelu ogrzewania wiele zależy od stanu technicznego budynku i jego ocieplenia. W starym budownictwie skuteczność i energooszczędność podczerwieni znacznie spada. Natomiast w nowoczesnych, dobrze zaizolowanych domach miesięczne koszty eksploatacji porównywalne są z ogrzewaniem gazowym. Źródłem oszczędności przy podczerwieni może być możliwość zaprogramowania ich na określony czas grzania. Ze względu na to, że ściany i przedmioty absorbują promieniowanie, będą oddawały ciepło jeszcze przez jakiś czas po wyłączeniu paneli. Ceny samych urządzeń wynoszą, w przypadku panelu - ok. 700 zł, a promiennika - od ok. 200 do 1000 zł. Zarówno montaż, jak i koszt instalacji oraz serwisowania nie wymagają dużych nakładów pieniężnych. Patrząc przyszłościowo, należy też zwrócić uwagę, że zainstalowanie ogrzewania podczerwienią z pewnością wpłynie na wartość naszego mieszkania.

Materiał przygotowany przez eksperta portalu GetHome.pl

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Ogrzewanie podczerwienią - czym jest i jak działa?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.