Okiem eksperta

Okiem eksperta: Jak ubezpieczyć rower?

Analizując statystyki śmiało można stwierdzić, że jazda na rowerze jest obok biegania najpopularniejszym sportem wśród Polaków. Z sondażu przeprowadzonego przez CBOS wynika, że aktualnie około 70% Polaków korzysta z rowerów.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Regularną jazdę na rowerze deklaruje 70 proc. badanych.  Przy czym z jednośladu systematycznie korzysta 22 proc. ankietowanych. Jak podają badania rower wykorzystywany jest głównie do jazdy rekreacyjnej oraz jako środek komunikacji. Dla co trzeciej osoby rower jest narzędziem do ćwiczeń. Ponieważ tak wielu z nas korzysta z roweru, warto uświadomić sobie, że rynek rowerowy w Polsce jest wart ok. 1 mld złotych. Te statystyki plasują nas jako czwarty co do wielkości rynek rowerowym w Europie – po Włoszech, Niemczech i Holandii.

Coraz chętniej kupujemy nowe rowery. Niestety są one również popularne wśród złodziei. Nasuwa się w takim razie pytanie, dlaczego nie skorzystać z ubezpieczenia roweru i  samego rowerzysty. Rynek ubezpieczeniowy wychodzi naprzeciw tym potrzebom i możemy ubezpieczyć rower nie tylko, wtedy gdy jest garażowany, ale również podczas użytkowania.

Zobacz więcej zdjęć

Kradzieże rowerów odbywają się z piwnicy, balkonu, z klatki schodowej, sprzed pracy, sklepu czy uczelni. Najpewniejszą formą zabezpieczenia roweru jest ubezpieczenie go od tego zdarzenia. W  przypadku kradzieży roweru, który był przypięty U-Luckiem lub zapięciem składanym do stałego elementu, ubezpieczyciel wypłaca 100% sumy ubezpieczenia. W praktyce może to oznaczać wypłatę nawet wartości skradzionego roweru. Co zrobić, gdy stanie się najgorsze i ukradną Tobie rower? W pierwszej kolejności zgłoś to na policję (masz na to 3 dni). Pamiętaj, aby po zgłoszeniu na policji uzyskać protokół, który powinien zawierać opis sposobu, w jaki rower był zabezpieczony. Następnie zadzwoń pod numer infolinii Assistance podany na polisie lub skontaktuj się ze swoim agentem i poinformuj ubezpieczyciela o kradzieży (masz na to 7 dni od zdarzenia).

W skład dobrze skonstruowanego ubezpieczenia roweru powinno wchodzić:

  • ubezpieczenie roweru od kradzieży bądź zniszczenia
  • ubezpieczenie OC rowerzysty
  • bezpłatna pomoc rowerowa (Assistance) w sytuacji awarii roweru na terenie Polski 
  • ubezpieczenie NNW rowerzysty.

Ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej, czyli OC rowerzysty, zapewnia pokrycie szkód wyrządzonych osobom trzecim podczas jazdy na rowerze. Zabezpiecza Cię i zostanie wypłacone, gdy spowodujesz wypadek np.: potrącisz pieszego lub uszkodzisz coś jadąc rowerem, prowadząc go, a nawet wsiadając lub zsiadając z niego (np. zarysujesz karoserię czyjegoś auta).

Ubezpieczenie od skutków nieszczęśliwego wypadku, czyli NNW, zabezpiecza cię w przypadku śmierci lub uszkodzenia ciała. Oznacza to, że jeśli w czasie jazdy rowerem doznasz uszkodzenia ciała lub trwałego uszczerbku na zdrowiu, np. złamiesz rękę, czy nogę, wypłacimy należne od innych ubezpieczeń wypadkowych odszkodowanie.

Zobacz więcej zdjęć

Oczywiście w tym miejscu gorąco zachęcam do rozszerzenia ochrony o ubezpieczenie wypadkowe. Ubezpieczenie roweru chroni Cię tylko w czasie jazdy rowerem. Niezależne ubezpieczenie wypadkowe pomoże Ci też w razie wypadków związanych z innymi sytuacjami - nie tylko w czasie jazdy rowerem, ale podczas uprawiania innych aktywności sportowych i w codziennym życiu. Przecież skręcić nogę lub złamać rękę można po prostu potykając się na spacerze. Warto pomyśleć też o ubezpieczeniu, które pokryje koszty rehabilitacji, koszty leczenia i operacji plastycznych. Wszystkie te zabiegi czeka się dziś bardzo długo, chcąc korzystać z państwowej służby zdrowia, więc wielu pacjentów wolałoby skorzystać z prywatnej opieki medycznej. Mając indywidualnie dobrany zakres ochrony ubezpieczeniowej będziemy mogli skorzystać z tych usług prywatnie, a koszty zostaną nam zwrócone zgodnie z fakturami.

Szczegóły oferty, zakres ubezpieczenia, zawsze wyjaśni ci twój agent ubezpieczeniowy, możesz też przeczytać je w Ogólnych Warunkach Ubezpieczenia, dostępnych na stronie internetowej ubezpieczyciela.

Już dziś skontaktuj się z Agentem ubezpieczeniowym, który przedstawi ci szczegóły ubezpieczenia wypadkowego. Pamiętaj, że indywidualnie dobrane ubezpieczenie może uchronić cię od wielu kosztów oraz stresu związanego z nieprzewidzianymi sytuacjami.

Ekspert serwisu Deccoria.pl

Autor: Joanna DywanKancelaria ubezpieczeniowo - finansowa 

"Każdego dnia pracuje układając plany ubezpieczeniowe dla klientów indywidualnych i osób prowadzących działalność gospodarczą. Ubezpieczam również domy, mieszkania i majątek firm."

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Polecane artykuły

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Okiem eksperta: Jak ubezpieczyć rower?"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.