Okiem eksperta

Okiem Eksperta: Najważniejsze zasady palenia świec zapachowych

Świece zapachowe zyskują coraz większą popularność. Ten trend obserwujemy w większości krajów i nie jest niczym dziwnym, bo świece zapachowe oprócz kojącego płomienia zapewniają także piękny aromat, a nierzadko są również atrakcyjnym elementem dekoracyjnym w naszych pomieszczeniach. Aby korzystanie ze świec było dla nas przyjemne i bezpieczne warto poznać kilka prostych zasad i zaleceń.

REKLAMA

Fot.123RF.com

Zasady ogólne palenia świec

Świecę stawiamy zawsze na płaskim, stabilnym podłożu. Najlepiej, jeśli nie będzie stała bezpośrednio na blacie czy parapecie. Wybierzcie ładną, pasującą do wystroju wnętrza tacę albo lampion i tam umieśćcie świeczkę. Pamiętajmy, że roztopiony wosk jest bardzo gorący i zwłaszcza pod koniec, gdy pojemnik się nagrzeje, może dojść do uszkodzenia powierzchni mebla, na którym ustawiliśmy dekorację.

Producenci dbają o bezpieczeństwo, projektując świece tak, aby gasły one, gdy na dnie zostanie około 1,5 cm wosku. Gdyby jednak świeca paliła się nadal, a na dnie wosku zostałoby niewiele, zgaśmy ją sami, a resztkę wosku wykorzystajmy np. w kominku zapachowym. Ważne, aby miejsce, które wybraliśmy na ustawienie aromatycznego dodatku, było z daleka od przeciągu oraz nie w bezpośrednim sąsiedztwie firanek czy zasłon. 

Zapalonej świecy nigdy nie wolno pozostawiać bez nadzoru, absolutnie nie należy podczas palenia opuszczać domu czy mieszkania. Nie możemy także dopuścić, aby w pomieszczeniu przebywało małe dziecko, czy nasz zwierzęcy pupil. 

Dekoracje, Candle Warmers
Candle Warmers Lampa do świec AURORA BLACK
Candle Warmers Lampa do świec AURORA BLACK
Candle Warmers Kominek elektryczny REFLECTION
Candle Warmers Kominek elektryczny REFLECTION
115,00 zł
Candle Warmers Kominek elektryczny OLD WORLD
Candle Warmers Kominek elektryczny OLD WORLD
99,00 zł
Candle Warmers Lampa do świec WOODEN WHITE
Candle Warmers Lampa do świec WOODEN WHITE
Ukryj pinezkiPokaż pinezki (4)
Zobacz więcej zdjęć

Czas palenia świec

Optymalny, zalecany przez producentów świec jednorazowy czas palenia to 3-4 godziny. Okres taki wystarczy do roztopienia całej powierzchni wosku. W świecy, która pali się dłuższy niż zalecany czas, wosk roztopi się na dużą głębokość (nawet kilka centymetrów). Nie jest to korzystne z kilku względów, po pierwsze z roztopionej warstwy uwalniają się olejki zapachowe, przy tak głębokim „basenie” warstwa pozbawiona olejków będzie szeroka i przy kolejnych paleniach świeca może słabiej pachnieć. Po drugie łatwo może dojść do przesunięcia knota, który w roztopionym wosku nie jest niczym stabilizowany. Po trzecie zdarza się, że na skutek długiego czasu rozgrzania wosku może dojść do jego odbarwienia, co nie wygląda estetycznie.

Zbyt krótki czas palenia może powodować nierównomierne wytapianie i spalanie wosku, na skutek czego powstaje w świecy lej, zwany "zapachowych tunelem". Nie wygląda dekoracyjnie, po drugie wydatnie zmniejsza czas palenia, bo zostaje nam w pobliżu ścianek niezużyty wosk.

Dekoracje, Candle Warmers
Candle Warmers Lampa do świec WOODEN WHITE
Candle Warmers Lampa do świec WOODEN WHITE
Candle Warmers Lampa do świec AURORA BLACK
Candle Warmers Lampa do świec AURORA BLACK
Candle Warmers Lampa do świec GARDEN OIL RUBBED BRONZE
Candle Warmers Lampa do świec GARDEN OIL RUBBED BRONZE
Ukryj pinezkiPokaż pinezki (3)
Zobacz więcej zdjęć

Długość knota

Optymalna długość knota w świecy zapachowej to 0,5 cm. Krótszy będzie słabo nagrzewał wosk, na skutek czego może nie roztapiać się on do ścianek. Zbyt długi spowoduje, że świeca będzie kopcić, a duży płomień szybciej będzie wypalał wosk, przez co krócej będziemy mogli się cieszyć naszą świecą. 

Przed każdym paleniem warto sprawdzić, jaką długość ma knot i ewentualnie nieco go przyciąć. Niekiedy podczas palenia na bawełnianym sznureczku tworzą się „grzyby” czy też „purchle” - to normalne podczas spalania zjawisko, zadbajmy jednak by przed kolejnym odpaleniem świecy dokładnie go oczyścić.

Jeśli podczas palenia, do wosku wpadną fragmenty knota, postarajmy się je wyciągnąć (np. pęsetką). Ich nadmiar może znacząco wpłynąć na aromat. Powyższe zalecenia stosujemy dla świec z knotem bawełnianym. Na rynku jest kilku producentów oferujących knot drewniany, w takim przypadku wystarczy knot oczyścić ze spalonej części np. przez wytarcie go ręcznikiem papierowym.

Zobacz więcej zdjęć

Gaszenie świecy

Świecę gasimy przez sprawne zanurzenie knota w płynnym wosku (tak, żeby nie powstał dym) lub przez nakrycie knota specjalnym gasidelkiem. Nie polecam zdmuchiwania płomienia, przy silniejszym dmuchnięciu można łatwo rozchlapać wosk, a poza tym powstanie dużo dymu, który przytłumi piękny zapach. Ważne, żeby nigdy nie gasić świecy przez zamknięcie jej wieczkiem. Podczas takiego gaszenia powstaje mnóstwo dymu, który nie mając gdzie uciec, wnika w wosk - sprawiając, że przy kolejnym odpaleniu będzie wydobywał się zapach dymu i spalenizny.

Powyższe zasady bezpieczeństwa są ważne, ale pamiętajcie, że równie ważna jest przyjemność z używania produktów dających w naszych pomieszczeniach wspaniały klimat i zapach. Im dłużej będziecie palić świece, tym bardziej naturalnie będziecie stosować się do opisanych zasad, trening czyni wszak mistrza.

Ekspert serwisu Deccoria.pl

Pachnąca Wanna 

Przeczytaj również

REKLAMA
REKLAMA

Dodaj komentarz

REKLAMA

Wasze komentarze (0)

Brak komentarzy

Ostatnio spodobało się

Informacja

Nie możesz dodać komentarza do tej treści. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.

Edytuj komentarz

Usuń komentarz

Czy na pewno chcesz usunąć komentarz do artykułu "Okiem Eksperta: Najważniejsze zasady palenia świec zapachowych"? Tej operacji nie można cofnąć.

Wyślij mailem

Informacja

Zgłoś nadużycie

Informacja

To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.
REKLAMA

Wyłącz to powiadomienie

Nie będziesz już więcej otrzymywać powiadomień do tego zdarzenia.
Państwa przeglądarka jest nieaktualna. Aby zapewnić większe bezpieczeństwo, wygodę i komfort użytkowania w tej witrynie, proszę zaktualizować swoją przeglądarkę.
Polub nas, aby otrzymywać niezliczone pomysły wprost na swoją tablicę!

Edycja zdjęcia

Obróć

Informacja

Zaloguj się

Newsletter

Zapisz się do newslettera, aby otrzymywać najciekawsze artykuły oraz inspiracje z serwisu Deccoria.pl

Powiadomienia

Informacja

Nie możesz wykonać tej akcji. To okno zamknie się automatycznie za 3 sekundy.